Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

Μια επιλέον πρόταση θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στα laptop της mac. Εγώ έχω έναν τέτοιο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Aξιόπιστα, καλύτερο λειτουργικό από τα PC (τουλάχιστον για τα windows) και όσον αφορά την τιμή τους σίγουρα ορισμένοι θα πουν πως είναι πολύ ακριβά...

Θα τους πρότεινα να κάνουν μια σύγκριση με τα vaio της sony και τα ξαναλέμε.....

Εξάλλου ότι πληρώνεις παίρνεις .... έτσι δεν λένε....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το λογισμικό που θα τρέχεις.

Αν θέλεις AutoCAD ή άλλα προγράμματα που τρέχουν σε PC είναι χαζό να πάρεις Apple έστω και αν τρέχουν και Windows. Το περιοδικό RAM έχει ένα καλό αφιέρωμα στο τελευταίο τεύχος.

Link to comment
Share on other sites

αν θες επιδοσεις και καλη οθονη για φωτορεαλισμο κλπ τοτε επειδη κι εγω το εψαξα ορμα στο παρακατω:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1059505

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
[glow=red:30f51544aa]Aggelos[/glow:30f51544aa] μήπως γνωρίζεις εαν η quatro fx σε σχέσημε τις "καλές" geforce *8600-870" ή τις αντίστοιχες ATI που φοράνε τα ακριβά laptop έχουν διαφορά στο rendering?

 

 

Λοιπόν παιδιά επειδή έτυχε να ασχοληθώ και να το ψάξω το θέμα θα σας πω το εξής.

 

Πρώτα λίγη θεωρία.

 

Υπάρχουν δύο πρότυπα για τη δημιουργία 3D γραφικών. Το Direct X και το Open GL. Το Direct X της Microsoft είναι "κλειστό" πρότυπο, αντιθέτως το Οpen GL είναι ανοιχτό σε όσους αναπτύσουν λογισμικό και έτσι, αν έχω καταλάβει καλά, δεν πληρώνουν δικαιώματα.

 

Προσέξτε τώρα. Όλα τα σχεδιαστικά προγράμματα για μηχανικούς (έστω, σχεδόν όλα) στηρίζονται στο Open GL. Μόνο η πολύ τελευταία έκδοση του AutoCad εγκατέλειψε το open gl και πήγε στο direct x. Αυτό σημαίνει ότι η κάρτα γραφικών θα πρέπει να παρέχει υποστήριξη hardware (και όχι μέσω προσομοίωσης) στο εκάστοτε πρότυπο. Τι γίνεται τώρα. Οι τελευταίες κάρτες Quadro είναι στην ουσία πανομοιότυπες με τις γνωστές Geforce 8600, 8700, 8400 GS/GT κλπ. H διαφορά τους είναι ότι έχουν ενσωματωμένες δυνατότητες υποστήριξης του προτύπου Open GL. Στην ουσία, οι drivers που χρησιμοποιούν παρέχουν τεράστια υποστήριξη των εντολών του Open GL με αποτέλεσμα να είναι αρκετά πιο δυνατές για τα σχεδιαστικά προγράμματα.

Αντιθέτως, η Geforce 8600, 8700 κλπ είναι φτιαγμένες (οι drivers) για υποστήριξη Direct X και για το λόγο αυτό είναι πιο καλές για 3D παιχνίδια (τα οποία έχουν γραφτεί για το συγκεκριμένο πρότυπο (Direct X)).

 

Όλες οι Quadro στηρίζονται στο ίδιο chipaki των Geforce, (8400, 8600, 8700). Βρήκα μάλιστα πως αν πάρεις μια Quadro και φορτώσεις τους Drivers της αντίστοιχης Geforce (π.χ. 8600 GS/GT) τότε την έχεις μετατρέψει από Quadro σε μια Geforce. Για το αντίστροφο δεν υπάρχει καμιά πληροφορία αν γίνεται πάντως (πιθανόν όχι).

 

Η βασική λοιπόν διαφορά είναι ότι οι μεν Quadro υποστηρίζουν πλήρως το Open GL (που είναι το βασικό πρότυπο των σχεδιαστικών προγραμμάτων) οι δε Geforce το Direct X που είναι περισσότερο για παιχνίδια..

 

Κατά συνέπεια, αν το rendering γίνεται από πρόγραμμα που είναι γραμμένο για Open GL τότε ναι, μια Quadro ή η αντίστοιχη της ΑΤΙ (να μην την ξεχνάμε, είναι εξίσου καλή αν όχι καλυτερη) θα κάνει το rendering πιο γρήγορα απ' ότι μια Geforce.

 

 

αυτά... ελπίζω να διαφώτισα λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

απαραιτητα στοιχεια:

 

-επεξεργαστικη ισχυς

 

-17 οθονη με αριστη απεικονιση των χρωματων (θελω να απεικονιζονται οπως ειναι στην πραγματικοτητα και οχι να βλεπω κιτρινο και στην πραγματικοτητα να ειναι προς πορτοκαλι-γενικα τα rgb να ειναι ακριβη με την πραγματικοτητα)

 

-καλο rma γιατι την εχω πατησει πολλες φορες και δεν θελω να στελνω προιοντα στη νιγηρια...

 

γενικα για οθονη ολοι μου λενε vaio.ισχυει?

 

καποια που μου τραβηξαν τη προσοχη:

1

 

ειδικα το 1ο (acer με 18'' οθονη και double lamp)

Link to comment
Share on other sites

Τα sony γενικά είναι μπροστά σε οθόνη.

Acer μακριά, αμφιβόλου αξιοπιστίας..........αυτά τα μηχανήματα ή θα σου βγουν και δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα ή θα σε σκάσουν.

Δουλεύω εκτός των άλλων με ένα LG express dual.Εκπληκτικό μηχάνημα από άποψη αξιοπιστίας και ποιότητας κατασκευής. Εκπληκτικό service!!! Από τις ελάχιστες εταιρείες που σε περίπτωση βλάβης έχουν δωρεάν παραλαβή-παράδοση από και προς τον χώρο σου. Δεν ξέρω αν τρέχει κάποιο μοντέλο με τα χαρακτηριστικά που ζητάς. Αξίζει να το ψάξεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

η οθονη με ενδιαφερει πιο πολυ.και πιστευω η acer εχει και αυτη δυνατες οθονες.

 

παντως μαλλον για vaio το κοβω.

 

Υ.Γ ξερει κανεις τι panel φορανε?

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες 17" των φορητών είναι wide πράγμα που σημαίνει ότι από πλευράς ανάλυσης είναι χειρότερες από μια απλή 17" πόσο μάλλον από μια 19".

Γενικά, θα έλεγα σε wide να πας μόνο από 20" και πάνω. Αυτές οι οθόνες υπάρχουν σε πολύ λίγους φορητούς που πλέον όμως δεν είναι φορητοί.

Επίσης, οι περισσότερες αν όχι όλες οι οθόνες των φορητών έχουν πάνελ TN που σημαίνει ότι πάσχουν στις γωνίες θέασης ιδιαίτερα στην κατακόρυφη διεύθυνση.

 

Αυτό που ζητάς από οθόνη θα το βρεις μόνο σε πολύ καλή οθόνη γραφείου, κοίταξε πχ τα ειδικά μοντέλα της Eizo. Οι παλιές οθόνες (CRT) είχαν καλύτερη απόδοση χρωμάτων από τις τωρινές LCD και γι αυτό χρησιμοποιούνται ακόμα από επαγγελματίες του χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα το HP Mobile Workstation 8710w έχω ένα εγώ και ένα ο συνεργάτης μου και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι. Έχει επαγγελματική κάρτα nvidia Quadro FX1600M 512MB. Επίσης έχω αναρτήσει κι άλλες δημοσιεύσεις για αυτό το μηχάνημα εδώ και εδώ. Το μόνο που πρέπει να κάνεις κατευθείαν μόλις το πάρεις είναι downgrade από sVista σε XP.

Επίσης είναι από τα λίγα μηχανήματα που δεν έχουν Χbrite οθόνη και πίστεψέ με για εργασία ΔΕΝ θέλεις γυαλιστερή οθόνη. Είναι ένα χαρακτηριστικό που αγνοούν πολύ συνάδελφοι και είναι σημαντικό.

@Χάρης: Θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό το σημείο. Υπάρχουν high end laptop poy κάθε έταιρεία σχεδόν βγάζει (αλλά δεν είναι πολυ εμπορεύσιμα) που έχουν σε 17" οθόνη ακόμα και 1920χ1200. Το παραπάνω laptop για παράδειγμα έχει επιλογή για οθόνη 1680χ1050 ή 1920χ1200. Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης οι 20" wide οθόνες που κυκλοφορούν ώς επι το πλείστον στην αγορά τώρα (lg, samsung κλπ) και κειμαίνονται από 200 έως 300€ περίπου δεν ξεπερνούν ανάλυση 1680χ1050. Επίσης η ανάλυση σε 22" οθόνες ίδιας κατηγορίας είναι ίδια μόνο που έχουν μεγαλυτέρων διαστάσεων Pixel.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.