Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

Γιώργο αφού δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις σε hardware, δώσε βαρύτητα στην οθόνη και στην ανάλυση της. Δεν παρακολουθώ την αγορά όμως για να σου προτείνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

O Παναγιωτης εχει δικιο κατ'εμε για την οθονη.

Ιεραρχισε και τις απαιτησεις που εχεις οσο αφορα τα υπολοιπα υποσυστηματα.

Θες και καλη αυτονομια?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου έλεγα κάτι σε ΗΡ compaq 8710w WORKSTATION. με κάρτα γραφικών quadro και οθόνη 17". κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά ... πετάει!!

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO και εγώ σκεφτόμουνα το μοντέλο 8510W το αντίστοιχο δηλαδή με αυτό που λες στην έκδοση 15.4 ιντσών. Όμως είναι κάπως ακριβούτσικο.

 

cna, για τα sony συμφωνώ αλλά είναι πιο ακριβά, για τα fujitsu έχω πολύυυυυ άσχημη άποψη και εμπειρία.

 

συμφωνώ και εγώ για την οθόνη. Να έχει σίγουρα ανάλυση πάνω από 1280χ780 (αν θυμάμαι καλά). Το θέμα είναι, τι επεξεργαστή να έχει ? Τ9400 ας πούμε ? επίσης, κάρτα γραφικών ? δεν θέλω ισχυρό 3D αλλά καλό autocad (2D). κάρτα quadro ή geforce ?

και βέβαια όπως λες ckiriako η αυτονομία είναι πολύ σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Μη το συζητάς για 15" οθόνη. Από τη στιγμή που δουλεύεις acad .... η 17" είναι must!!.

Στην αρχή όταν είχα φορτωμένα τα "σβήστα" 64 μπιτ για μπιτ, με acad 2009 64bit και άνοιξα σχέδιο 20ΜΒ με DTM (ψηφ. μοντ. εδάφους) με τα τρίγωνα, και 5 raster των 80ΜΒ .... και έκανα zoom in - zoom out........ το σχέδιο ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ σε πραγματικό χρόνο.!!!!!

Επεξεργαστής 2,5GHz, Ram 4GB, Quadro FX 3600 με 512ΜΒ κλπ κλπ..... Α Ξ Ι Ζ Ε Ι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίθεται το θέμα της φορητότητας που με κάνει να πάω σε μέγιστη διάσταση οθόνης 15.4' και πολύ μου είναι. Από την άλλη δεν το θέλω για καθημερινή χρήση αφού έχω το desktop για τα βαριά αρχεία του autocad. θέλω ένα laptop σχετικά μικρούλη και με καλή αυτονομία όπου να μπορώ να δουλέψω αξιοπρεπώς και κανά autocad.

 

Για το 8510W τι λες? δεν ξέρω όμως τι κάρτα γραφικών έχει όπως επίσης και που να το βρω !!! καθότι Πλαίσιο, Multirama κλπ δεν το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

@ Napoleon :Ωπα!! δεν εννοούσα 5Χ80ΜΒ=400ΜΒ ραστερ!!! Εννοούσα 5 σύνολο 80ΜΒ.

@ GeorgeS : Κοίτα κι εδώ είναι βέβαια το επόμενο μοντέλο. Εγώ από εκεί το πήρα το Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει η ΑΤΙ FireGL από την ΑΤΙ Radeon HD 3650 ? Το ερώτημά μου είναι. Βλέπω ότι το μοντελο 8530W με το 8530P έχουν διαφορά (εκτός σκληρού που είναι στις 5400 ο ένας και 7200 ο άλλος) και στον επεξεργαστή.

 

Το λίγο φτηνότερο, έχει επεξεργαστή Τ9600 που φαίνεται να είναι καλύτερος αλλά με κάρτα HD 3650, το πιο ακριβό (8530W) με επεξεργαστή P8700 που είναι σαφώς ασθενέστερος αλλά με κάρτα FireGL. Να δώσω έμφαση στην κάρτα ή τον επεξεργαστή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.