Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

η αναλυση δεν με αφορα,αλλα ουτως ή αλλως 17αρα με 1920x 1080 ειναι αψογη.

 

το θεμα ειναι η χρωματικη αποδοση.

 

μαλλον θα παρω κανα φτηνο laptop και θα τα σκασω σε μεγαλη οθονη sips.

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο acer. Εγω πηρα τον φλεβαρη ενα toshiba 17" 1440*900 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Βεβαια η χρηση που του κανω δεν απαιτει αριστα γραφικα.

 

Οπως και να εχει να εχεις στο νου οτι οι οθονες των φορητων εχουν μικροτερα ευρη θεασης. Και οριζοντια, και καθετα. Με λιγα λογια πρεπει να κοιτας την οθονη καθετα. Οι επιτραπεζιες tft ειναι μακραν καλυτερες σε αυτο το τομεα.

 

Αν θες να δειχνεις σε πελατες τους φωτορεαλισμους να σου ριξω μια ιδεα. Μια wide τηλεοραση και καλωδιο tv-out.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρετε ότι πάντα υπάρχει διαφορά σε αυτό που βλέπουμε στην οθόνη από αυτό που τυπώνεται.

Κατ’ αρχάς διότι το μάτι «βλέπει» - διακρίνει περισσότερα χρώματα στην εκτύπωση από ότι στην οθόνη. Οπότε κάτι που φαίνεται «καλό» στην οθόνη μπορεί να είναι «φτωχό» στην εκτύπωση.

Οι οθόνες θέλουν ειδική ρύθμιση ανάλογα με τον εκτυπωτή που θα χρησιμοποιηθεί. (μιλάμε για επαγγελματικό)

Η εκτύπωση από εκτυπωτή σε εκτυπωτή διαφέρει.

 

Για να έχει κάποιος καλό αποτέλεσμα χρειάζεται και καλή (ακριβή) οθόνη και καλό εκτυπωτή ακόμη και ειδικό λογισμικό κατάλληλο για τέτοιες ρυθμίσεις. Οι γραφίστες, οι φωτογράφοι, αυτοί που κάνουν επαγγελματικά φωτορεαλισμό είναι σε θέση να δώσουν περισσότερες και έγκυρες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δειχνεις σε πελατες τους φωτορεαλισμους να σου ριξω μια ιδεα. Μια wide τηλεοραση και καλωδιο tv-out.

 

 

το εχω εδω και καιρο στο μυαλο μου!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η 17" οθόνη ακόμα και με υψηλή ανάλυση της τάξης του 1920*1080 που ανέφερες έχει μικρό φυσικό μέγεθος. Έτσι, όχι μόνο η φωτογραφία θα φαίνεται μικρή αλλά και το μέγεθος του κειμένου και των εικονιδίων θα είναι πολύ μικρό και θα πρέπει να χρησιμοποιείς large icons.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

εγώ έχω ένα Dell M65 (2 χρονών μηχάνημα) από το πρώτα dual-core, με ΝVIDIA Quadro FX350M κάρτα γραφικών (on board), και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

(δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά η κάρτα έχει ρυθμίσεις/επιλογές βέλτιστης απόδοσης για όλα σχεδόν το CG/Cad προγράμματα)

για το θέμα της απόδοσης χρωμάτων, καλό είναι να επενδύσεις σε ένα πρόγραμμα καλιμπραρίσματος οθόνης, ή να εξασκηθείς στο Curve (photoshop) :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν καταλαβα γιατι θες να κανεις τους φωτορεαλισμους σου σε λαπτοπ. Χρειαζεσαι φορητο για αυτη τη δουλεια επειδη κανεις μετακινησεις ή επειδη "δειχνει" αλλιως να βλεπει ο πελατης τη δουλεια σου σε φορητο;

 

Αν ισχυει το πρωτο καλως. Αν δεν αντιμετωπιζεις προβληματα μετακινησεων θα προτεινα αγορα ενος μεγαλου κ καλου μονιτορ. Κατι με πολυ καλη ποιοτητα απεικονισης και αναλογη υποστηριξη. Ισως κατι σε LG

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει το πρωτο καλως. Αν δεν αντιμετωπιζεις προβληματα μετακινησεων θα προτεινα αγορα ενος μεγαλου κ καλου μονιτορ. Κατι με πολυ καλη ποιοτητα απεικονισης και αναλογη υποστηριξη.

+1

 

πάρε κάτι με καλό panel και άσε τα λαπτοπ στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

εν τελει που να καταληξω?

γεια.

όπου και να καταλήξεις, φορητό ή σταθερό, δώσε μεγάλη σημασία στην κάρτα γραφικών.

(να έχει αρκετή μνήμη από μόνη της, τουλ. 500Μb, να μην μοιράζεται την μνήμη του συστήματος), και στην συνολική μνήνη του συστήματος.

αν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς τρέχει σε 64bit, τότε επένδυσε σε μνήμη.

για σταθερό τίποτα λιγότερο από quad-core.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.