Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

γηράσκω αει διδασκόμενος...Δεν το ήξερα αυτό για την μνήμη ρε Παναγιώτη. Και τα Links πάρα πολύ καλα!!

Για να ενισχύσω την άποψη περί 64bit πάντως, θα σας πώ ότι στην αρχική εγκατάσταση του laptop επέλεξα 64bit VISTA λειτουργικό . Ρε παιδιά καμμία σχέση !δεν έτρεχε τίποτα, ακόμα και η nvidia έλεγε ότι oi drivers για την Quadro που έχει επάνω το laptop δεν είχαν ολοκληρωθεί ακόμα και ήταν υπό εξέλιξη. Μετά τα έκανα SVISTA και βρήκα την υγειά μου.

Link to comment
Share on other sites

iovo να σου πω... Αυτό για τα Vista ήταν η γενική άποψη που υπήρχε μόλις κυκλοφόρησαν. Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το SP1 που κυκλοφόρησε λέγεται ότι έχει λύσει πολλά προβλήματα, αλλά δεν το εχω δοκιμάσει για να μπορώ να μιλήσω (γράψω)!

 

Όπως και να έχει η κατάσταση με τα προβλήματα των 64bit λειτουργικών (εφαρμογές-drivers) κάθε μέρα που περνάει βελτιώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, μιλώντας ώς απλός χρήστης. έχω εγκαταστήσει πρόφατα 3 νέους υπολογιστές με vista σε ένα γραφείο. Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής μου λέει ότι τα vista είναι ένα λειτουργικό που εμφανίζεται να έχει ένα πολύ ωραίο περιτύλιγμα που απαιτεί όμως πολλούς πόρους από τον Η/Υ. Δεν περιορίζεται στον ρόλο O/S. Επιπλέον έχει νέους μηχανισμούς ελέγχου και προστασίας που τρέχουν παράλληλα με όλες τις εφαρμογές και επιβραδύνουν το όλο σύστημα (windows defendef,UAC...κλπ) . Δεν είπα ότι είναι κακό σύστημα απλά είναι πολλά παραπάνω από ένα "επαρκες και αξιόπιστο σύστημα". Τα πράγματα βελτιώθηκαν με το SP1 αλλά όχι κάτι το συνταρακτικό. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η Microsfot, έπρεπε να επενδύσει περισσότερο στην διατήρηση των XP που αποδείχτηκαν εξαιρετικό Ο/S.

 

Για τα 64bit σίγουρα αυτό που λές συμβαίνει...

 

@sundance :κάπου είδα μια ανακοίνωση για windows 7 αλλά επίσης διάβασα ότι ήταν πρόταση της Microsoft για να μπορέσει να πάρει τεράστια επιχορήγηση από την USA...

 

ΥΓ. @Παναγιώτης δοκίμασα το live cd UBUNTU...xexexe... δεν θα αργήσω ...έρχομαι...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι ευχαριστω.

μαλλον για sony (πολυ ομορφο) ή toshiba (καλο rma) το βλεπω.

 

θα δειξει.προς το παρον η παλια μου crt με εχει βολεψει για τα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πως σας φαινεται αυτο?

 

sony aw

 

δεν με ενδιαφερει τοσο η φορητοτητα.

οι μετακινησεις που κανω δεν μου απαγορευουν ενα τετοιο laptop και ουτε θα κολλησω στα +2 κιλα οταν σε καθε ταξιδι μπορει να κουβαλαω 20...

 

κατω απο 17 αρα οθονη δεν υπαρχει περιπτωση να πεσω και δειτε το παρακατω που σκεφτομουν να παρω πρoτου βγει η aw οτι εχει περιπου ιδιες διαστασεις και ειναι μολις 100 γραμμαρια ελαφρυτερο...

 

sony ar

 

15αρα και 13αρα οθονη απλα δεν μου κανουν,δεν γουσταρω να κοιταω απο την κλειδαροτρυπα.

 

η aw βλεπω ειναι μια σειρα ομορφη,δυνατη και για να παλιωσει στο ματι θα πρεπει να περασουν παρα πολλα χρονια-το design λογω κλασσικοτητας θα μεινει ομορφο στο ματι.(ελεος με τα glossy)

 

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ παρνεις laptop για τουλαχιστον 10 χρονια εως και 20 αν δεν ασχολεισαι με παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Το Ar σίγουρα όχι λόγω ανάλυσης οθόνης. Θα βαρεθείς να κάνεις scroll... Αφού δίνεις τόσα λεφτά (1500+) θα βρεις και καλύτερα.

 

Για τον σκληρό με 75-100 ευρώ παίρνει σκληρό στις 7200.

 

sundance, αν και τα έχουμε ξαναπεί, είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι laptop? ή απλά γουστάρεις να πάρεις καινούριο gadget-άκι? :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.