Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

@1975

 

Φαίνεται αρκετά "προικισμένο" . Αρκεί να συνδυαστεί με 64 bit λειτουργικό και τα κατάλληλα προγράμματα που εκμεταλλεύονται την ύπαρξη 64 bit επεξεργαστή.

 

Από κάρτα οθόνης , θα προτιμούσα κάποιο notebook με NVIDIA Quadro FX 3800M graphics with 1 GB dedicated GDDR3 video memory.

 

Θα κοίταζα και αυτό το notebook. Εξαιρετική σειρά για απαιτητικούς χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

gvarth αυτό που μου προτείνεις έχει τα χαρακτηριστικά:

 

Κατασκευαστής Hewlett Packard

Μοντέλο

0 EliteBook 8740w

Επεξεργαστής

0 Intel Core i7 i7-640M (2.80GHz, 4 MB L3 cache)

Σκληρός δίσκος

0 500 GB

Μνήμη

0 4 GB DDR3 1333 MHz

Οθόνη

0 17.0'' LCD LED WUXGA (1920 x 1200 pixels) Anti-Glare

Κάρτα δικτίου

0 Ethernet 10/100/1000 Mbps, WiFi 802.11a/b/g/n

Modem

0 56 Kbps

Vga

0 ATI FirePro M7820 1024 MB shared

Λειτουργικό σύστημα

0 Windows 7 Professional 64-bit

Optical Drive

0 Blu Ray ROM / DVD±RW SuperMulti LightScribe Double Layer

Κωδικός Κατασκευαστή

0 WD758EA

Η κάρτα του Toshiba δεν είναι καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Η NVIDIA Quadro FX 3800M graphics ( σε αυτό το συγκεκριμένο μοντέλλο αναφέρθηκα) με 1 GB dedicated GDDR3 video memory είναι αρκετά δυνατή και αφήνει πίσω αυτήν που φορά το Toshiba.

 

Βέβαια , αν έχεις δει από κοντά το Toshiba , σου αρέσει κ.λ.π. , δεν είμαι εγώ εκείνος που θα σε παροτρύνει να αλλάξεις άποψη . Θα έχεις πάρει ένα αξιόλογο μηχάνημα .

 

Δες και την σειρά Dell Latitude και δυνατή κάρτα γραφικών με 3 χρόνια on site support.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για αγορα ενος υπολογιστη Laptop τι θα πρεπει να προσεξουμε οσον αφορα την γρηγορη και βαρια χρηση του, λόγω των πολλων προγραμματων που χρησιμοποιουμε ως μηχανικοι;

πχ. θα πρεπει να εχει αρκετη μνημη; να ειναι πολυ-πυρηνο; καρτα γραφικων για φωτορεαλισμο; επεξεργαστη; λειτουργικη οθονη ιντσων;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το προηγούμενο μοντέλο το 8710w με την FX 3800 quadro και ο gvarth το έχει δει να παίζει .... γι αυτό σου το προτείνει!! το w σημαίνει workstation και από κει να καταλάβεις ότι ΔΕΝ κωλώνει πουθενά. Ούτε σε 3Δ ούτε σε φωτορεαλισμούς.....

Το μόνο μείον του είναι η τιμή του!!!

Όχι αλμυρή αλλά ΠΑΣΤΗ θα τη χαρακτήριζα για τους οικονομικούς καιρούς που διανύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για αγορα ενος υπολογιστη Laptop τι θα πρεπει να προσεξουμε οσον αφορα την γρηγορη και βαρια χρηση του, λόγω των πολλων προγραμματων που χρησιμοποιουμε ως μηχανικοι;

πχ. θα πρεπει να εχει αρκετη μνημη; να ειναι πολυ-πυρηνο; καρτα γραφικων για φωτορεαλισμο; επεξεργαστη; λειτουργικη οθονη ιντσων;

 

Καταρχήν ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι δεν υπάρχει laptop που να μπορεί να συγκριθεί σε επιδόσεις με desktop. Ακόμα και τα ίδια χαρακτηριστικά να έχουν η διαχείριση ενέργειας φτάνει για να μειωθούν οι επιδόσεις, εκτός αν θέλεις να το έχεις συνέχεια στην πρίζα. Από εκεί και πέρα όλα έχουν να κάνουν με το τί θέλεις να κάνεις. Για 2Δ σχέδιο ένας γρήγορος διπύρηνος με μια φιλότιμη κάρτα γραφικών αρκούν (το AutoCAD είναι singlethreaded άρα αυτό που κάνει την διαφορά είναι τα MHz του επεξεργαστή). Για να κάνεις περίπου ό,τι κάνεις και στο desktop (φωτορεαλισμό κλπ) τότε κυνηγάς κάρτα γραφικών-πυρήνες-μνήμη περίπου με την σειρά που δίνονται. Κάθε πρόγραμμα όμως έχει ξεχωριστές απαιτήσεις οπότε ουσιαστικά η απάντηση μπορεί να δοθεί μόνο από τις προδιαγραφές του προγράμματος. Άλλα προγράμματα βασίζονται πολύ στον επεξεργαστή ή στον συνδυασμό επεξεργαστής/μνήμη και άλλα βασίζονται κυρίως στη gpu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας!Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο τμήμα Μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής!Θα ήθελα να αγοράσω ένα λαπτοπ περίπου 700-1000 ευρώ με i7 επεξεργαστή και να μπορεί να αντεπεξέλθει στις μελλοντικές εργασίες ή προγράμματα που θα μου ζητηθούν από την σχολή μου!Ποιο μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθατε .

 

Η χρήση του i7 είναι σχεδόν μονόδρομος για απαιτητικές εργασίες όπως επεξεργασία video, εικόνας , gaming κ.λ.π. Για σπουδαστικές εργασίες , απλές ή προχωρημένες, καλύπτεσθε ακόμη και με i3.

 

Θα πρέπει να έχετε ανάγκη τη φορητότητα για να πάτε σε notebook (π.χ. να το έχετε μαζί σας τακτικά) . Διαφορετικά , με 600 Euro θα πάρετε κάτι πιο γρήγορο , με λιγότερες πιθανότητες να πάθει βλάβη και σίγουρα γρηγορότερο από φορητό στα αντίστοιχα χρήματα .

 

Αν λάβουμε σαν δεδομένη την απαίτηση αγοράς φορητού και αποκλείοντας λύσεις desktop θα πρότεινα τα παρακάτω :

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=60616&selectedCategoryId=475

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=60619&selectedCategoryId=475

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=60614&selectedCategoryId=475

 

Καλή επιλογή αποτελούν και τα παρακάτω τα οποία δίνουν προτεραιότητα στην ευελιξία στη μετακίνηση και όχι στις υψηλότατες επιδόσεις .

 

Έτσι κι' αλλιώς , ένα βαρύ και γρήγορο φορητό , σπάνια τελικά θα μετακινείται . Δώρον άδωρον λοιπόν .

 

Ένα ελαφρύ , με οθόνη 14,1 ή 15,6 , με i3 ή i5 ή AMD πολυπύρηνο και με μπαταρία πάνω από 3 ώρες θα βολέψει πολύ περισσότερο .

 

Οι προτεραιότητές σας θα καθορίσουν την τελική σας επιλογή αλλά και 2.550 Euro να μπορούσατε να δώσετε σήμερα να πάρετε κάτι σαν αυτό , και βαρύ είναι για τακτική μεταφορά αλλά και όταν τελειώνετε τις σπουδές σας , ξεπερασμένο δυστυχώς θα είναι . Όπως και αυτά που είδατε στα links παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χρόνια πολλά καταρχάς σε όλους τους συμφορουμίτες και σε όλο τον κόσμο..επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για αφορά laptop που

να υποστηρίζει σχεδιαστικά προγράμματα(βασικά Autocad και Archicad) θα ήθελα please να μου προτείνετε μερικά που να κυμαίνονται

από 600 έως το πάρα πολύ 900-950 euro.....

έχω αποκλείσει τα mac λόγω δυσκολίας στο να βρω τα προγράμματα...είναι υποχρεωτικό να ψάχνω για i7 επεξεργαστή και κάρτα

γραφικών πάνω από 2,66GHz για τα σχεδιαστικά που θέλω?

λέω να τον αγοράσω τώρα μήπως και βρω καμιά εορταστική προσφορά...

 

υγ:φίλε gvarth είδα αυτά που πρότεινες στην φίλη πιο πάνω αλλά κυμαίνονται στο max τιμής που θέλω να δώσω δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και σε σένα !

 

Πέρασαν δύο και κάτι μήνες από την πρόταση που είχα κάνει . Οι τιμές μειώνονται...

 

Αρχικά δες αυτό στα 750 Euro αλλά προτίμησε να το πάρεις με 8 GB RAM

 

Εναλλακτικά , δες και αυτό . Την μνήμη , να ζητήσεις να την πάνε στα 8 ή 12 GB .

 

Και οι δύο προτάσεις κινούνται στα 650-750 Euro , αφορούν Intel i5 και κάρτα γραφικών dedicated με αρκετή και γρήγορη RAM επάνω της .

 

Πρώτα απ' όλα ενημερώσου για την συμβατότητα των προγραμμάτων που ενδιαφέρεσαι στα Windows 8 . Χωρίς να έχεις εξασφαλίσει αυτό όλα τα άλλα είναι ασήμαντες λεπτομέρειες και θα μπείς σε έξοδα χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.