Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

sundance είναι φοβερά εργαλεία.....

Οθόνη τι????? 18, πόσο?

 

Εγώ έχω Fujitsu Μ3438G με 17αρα οθόνη.

Δεν το μετάνιωσα. Η σχεδίαση φοβερή.

ΔΕΝ είναι όμως φορητός με άνεση.

Είναι πολλά τα κιλά με τροφοδοτικά κ.λ.π κ.λ.π

 

Αν έχεις καλό σταθερό με καλή οθόνη χτύπα τον.

Αν τον παίρνεις αντί για σταθερό ξέχνα το. Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις σταθερό με οθόνη 24 που δεν συγκρίνεται.

Εγώ όταν πηγαίνω από το σπίτι (17) στο γραφείο (EIZO flexscan S2411W - 24) χάνομαι.....

 

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα φορητα τι αυτονομια εχουν; Εχω toshiba 17" με χρονο αυτονομιας 1 ωρα.Τραγικα λιγο. :( Αν και δεν το πηρα με σκοπο την φορητοτητα. Για πειτε νουμερα οσοι εχετε..

Link to comment
Share on other sites

Sundance τα έχουμε ξαναπεί, εγώ γενικά με τα vaio δεν τα πάω καλά...θα σου πρότεινα και πάλι hp. Αν και σε αυτά τα λεφτά είσαι αρκετά κοντά στο macbook pro 17" και ας βάλεις και xp...Αλήθεια το sony πόσα χρόνια εγγύηση?

Για το βάρος πάντως μην το πάρεις αψήφιστα όπως λέει o ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ είναι αρκετά πιο βαρύ. Με το καλώδιο μέσα άντε και κανένα βιβλίο σου ψιλοκόβεται ο ώμος...Την 17" όμως την ευχαριστιέμαι...

Ckiriako εγώ έχω ΗP8710W(17") και μου βγάζει 2+ωρίτσες (Πτήση Θεσσαλονίκη - Λάρνακα :D :D )

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ για ένα laptop. Και είμαι ανάμεσα στο HP 8510W και το macbook pro. Τι λέτε ? σταθερό έχω ένα σχετικά καλό με 20αρα οθόνη. Έχω ακούσει τα καλύτερα για το mac, αλλά αν δεν πρόκειται να τρέξω mac εφαρμογές αλλά μόνο windows μήπως τζάμπα δώσω το κάτι παραπάνω ? μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν πάρεις macbook (είναι ωραίο το άτιμο) τότε HP8510W με 3 χρόνια εγγύηση!!! Έχώ αγοράσει 2 HP για μένα το compaq nx 8220 το 2004 και δεν θα το άλλαζα ακόμα αν δεν καιγοταν από ρεύμα (τότε με τις διακοπές της ΔΕΗ 252V τάση παρακαλώ εκείνη την αποφράδα μέρα). Εκτός απο αυτά έχω πάρει και άλλα 3 HP για συγγενείς φίλους που με ρωτούσαν. Απόλυτα ευχαριστημένος από όλα. Ιδίως αυτό που έχω τωρα το είχαμε επιλέξει για τον συνεργάτη μου στο γραφείο και αφού το είδα εν δράση το πήρα. Αν το παλιό μου είχε την εγγύηση που έχει αυτό τώρα θα μου το είχαν φτιάξει!!

Link to comment
Share on other sites

sundance είναι φοβερά εργαλεία.....

Οθόνη τι????? 18, πόσο?

 

Εγώ έχω Fujitsu Μ3438G με 17αρα οθόνη.

Δεν το μετάνιωσα. Η σχεδίαση φοβερή.

ΔΕΝ είναι όμως φορητός με άνεση.

Είναι πολλά τα κιλά με τροφοδοτικά κ.λ.π κ.λ.π

 

Αν έχεις καλό σταθερό με καλή οθόνη χτύπα τον.

Αν τον παίρνεις αντί για σταθερό ξέχνα το. Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις σταθερό με οθόνη 24 που δεν συγκρίνεται.

Εγώ όταν πηγαίνω από το σπίτι (17) στο γραφείο (EIZO flexscan S2411W - 24) χάνομαι.....

 

:D :D

 

η οθονη ειναι 18,4.

 

ειναι ωραιο μηχανημα και για αυτα που το θελω (στατικα,cad,office) θα με βγαλει για τουλαχιστον 10 χρονια.

σταθερο εχω και 22'' οθονη οποτε αν θελω συνδεω την οθονη με το laptop.

 

δεν κρατιεμαι.θα ορμηξω.400€ επιδοτηση.

 

το vaio εχει 2 χρονια εγγυηση.

παντως υπερτερει στα παντα σε σχεση με το 8730.μονο η εγυηση ειναι κατα 1 χρονο λιγοτερη.

Link to comment
Share on other sites

sundance.. άν θές και την δική μου γνώμη SONY και πάλι SONY!!!

 

Από το 1999 που πήρα τον πρώτο, είναι ο 3ος φορητός που έχω (Compaq-SONY-SONY) και σε 1-2 χρόνια που θα τον ξανα-αλλάξω πάλι SONY θα πάρω.

 

H οθόνη τους είναι μακράν η καλύτερη που υπάρχει (δουλεύω σε 1920Χ1200) και έχω καταργήσει τελείως το desktop (βέβαια οι μεγάλες οθόνες έχουν και το κόστος + το βάρος τους).

 

Και το service τους πάρα πολύ καλό (άν και μόνο 1 φορά σε όλα αυτά τα χρόνια χρειάστηκε)

 

Όσο για το κάθε πότε τον αλλάζεις, παλαιότερα στα 3 χρόνια χρειαζόσουν σίγουρα νέο υπολογιστή. Τώρα κάπως έχει φρενάρει ο ρυθμός ανάπτυξής τους και βγάζεις 4-5 χρόνια. Τα 10-20 που λές είναι προφανώς υπερβολικά.

 

Για την τιμή? Ο πρώτος έκανε 1.1εκ δρχ. Τώρα και να θές να πάρεις κάποιον με τόσα λεφτά δέν βρίσκεις. Ο επόμενος 2.6Κ ευρώ, και αυτός γύρω στα 2.4Κ . Σήμερα με 1.5-2.0Κ παίρνεις πολύ καλό εργαλείο για τη δουλεία σου, με καλή οθόνη (το βασικότερο σε έναν φορητό) και μήν τσιγκουνευτείς στην μνήμη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.