Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

Γειά σας, καλώς σας βρήκα.

Υποθέτω οτι πολλοί δουλεύουν με autocad 2006 και 2009, και αρκετοί κάνουν φωτορεαλισμό. Ποιά νομίζετε είναι τα κατάλληλα μηχανήματα ( laptop και desktop) γιά αυτή τη δουλειά? (επεξεργαστής-μνήμη-κάρτα γραφικών). Τα ελάχιστα που προτείνονται από τους πωλητές του προγράμματος δεν επαρκούν... και μέχρι στιγμής, παρ' οτι δουλεύω σε αρκετά ισχυρά μηχανήματα, λαμβάνω συχνά FATAL ERROR, OUT OF MEMORY κλπ.

α.π.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

Το ποιό laptop ή σταθερό είναι καταλληλότερο για εφαρμογές σχεδίασης , autocad κλπ έχει να κάνει με πολλά πράγματα. Τα γνωστά τα ξέρετε, καλός επεξεργαστής, μνήμη κλπ.

 

Ομως, σημαντικό ρόλο παίζει η κάρτα γραφικών. Τα περισσότερα σχεδιαστικά δουλευουν με το πρότυπο OpenGL, ακόμα και το Autocad. Μόνο η τελευταία έκδοση του (2009 αν δεν κάνω λάθος) μεταπήδησε στο DriectX. και αυτό έχει δημιουργήσει μια σύγχηση. Σχετικά με τις κάρτες γραφικών, είχα παραθέσει μια σύντομη αναφορά εδώ αν βοηθάει :

 

http://www.michanikos.gr/viewpost.php?p=10696

 

Εγώ πάντως, σε κάποια προγράμματα (βλέπε ECOTECT) κλπ είχα και έχω μικροπροβλήματα στη σωστή απεικόνιση γιατί έχω directX κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιά την απάντηση.

Δουλεύω με ΧΡ sp3, δοκίμασα και sp2.

Autocad 2006 και 2009.

Intel Core2 Quad 2.66 GHz

3.25 GB RAM

NVidia Quadro FX 1700.

Δοκίμασα και OPEN GL + Direct3D.

Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοση (σε ταχύτητα, καθ' όσον το τελικό προιόν (φωτογραφία) είναι άριστο) , θα έλεγα μερικές φορές δεν μπορεί κανείς να δουλέψει (και όχι μόνο στον φωτορεαλισμό... αλλά και σε απλά σχέδια αργεί σαν να "κολάει" και η μεταφορά της ταμπλέτας (properties κλπ) σε νέα θέση...)

Δουλεύω σε REALISTIC MODE και έχω κάνει ρυθμίσεις προς την πλευρά της ποιότητας (γιατί αυτήν θέλω) και όχι της ταχύτητας.

Ψάχνω κάποιον που να έχει δουλέψει με άνεση και χωρίς προβλήματα, απαιτητικό φωτορεαλισμό (υλικά, φώτα, σκιές, υψηλή ανάλυση, landscape objects) και να πει από ιδία πείρα τι μηχανήματα συνιστά και έχει δουλεψει, ανεξαρτήτως κόστους. Υπάρχουν τέτοια μηχανήματα, και ποιά? Είναι ουτοπία αυτό που ψάχνω ή μήπως είναι και το πρόγραμμα που δεν βοηθάει?

α.π.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως sundance. Υπολογιστή για 10 χρόνια δεν αγοράζεις, όσα λεφτά και αν δώσεις.... Χαλάνε κιόλας τα καταραμένα...

 

Για την ιστορία και εγω έχω HP και είμαι ευχαριστημένος. 1.5 χρόνο με πολύ χρήση και κανένα πρόβλημα. Αν είχε και λίγο καλύτερη ανάλυση η οθόνη (1440x900) θα ήταν super. Στις 17+ ίντσες ξεχνάς φορητότητα και αυτονομία (H οθόνη τρώει πολύ δυστυχώς). Ούτως ή άλλως η κατηγορία αυτή ονομάζεται desktop replacement.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να αγορασει φορητο οχι μονο για διασκεδαση αλλα και για δουλεια να ΨΑΞΕΙ να δει αν θα εχει την δυνατοτητα να κανει downgrade απο vista σε xp.

Δεν μιλαω τοσο για το (ανοητο και παραλογο) οτι πρεπει να εχεις ακριβη εκδοση vista για να δικαιουσαι το βημα πισω ([s:6484c638e2]Vista Home Basic[/s:6484c638e2] [s:6484c638e2],Vista Home Premium[/s:6484c638e2], Vista Business, Vista Ultimate )

και οτι θα επρεπε οσου εχουν home basic ή premium να πηγαινουν σε xp home.

Πρεπει η εταιρια να εχει βγαλει οδηγους για ΟΛΑ τα υποσυστηματα του μηχανηματος σε xp. Δυστυχως λιγες εταιριες το κανουν.

Χτες για μενα ξεχειλισε το ποτηρι :evil: Αρχισα να τους μαζευω απο εδω κ εκει τους οδηγους. 30 το συνολο. Επειδη η toshiba θελει να προμοταρει τα vista :-x

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει όταν αγοράζεις ένα laptop σόνι και καλά να αποδέχεσαι και τα Vista ??? τα οποία είναι απείρως τραγικά ως λειτουργικό ειδικά για μηχανικούς. XP και πάλι ΧP.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.