Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

Η καλύτερη λύση πιστευω είναι ενα σχετικά ελαφρύ laptop με μια καλή ανάλυσης οθόνη(15,4'') και ο συνδυασμός του με μια σταθερή TFT σε σπίτι ή γραφείο.Η σύνδεση του laptop με την TFT οθόνη δεν πρέπει να ναι και τιποτα δύσκολο για να γίνεται σε καθημερινή βάση.Το εφαρμόζει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

παντως να γνωριζεις οτι δεν εχουν τρομερη διαφορα στο βαρος.

 

ενα με 15,4 εχει περιπου 3 κιλα βαρος ενω ενα με 18,4 περιπου 4 κιλα.

 

ενα κιλο δεν ειναι κατι φοβερο εκτος και αν εχεις μεγαλη και δυσκολη μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το χρησιμοποιείς στη δουλειά σου, αξίζει η μεγάλη οθόνη κυρίως εξαιτίας της διαφορά στην ανάλυση οθόνης. Αν πάλι το θες μόνο για να βλέπεις κάποια πράγματα όπου και αν βρίσκεσαι και όχι για να κάνεις σχέδια τότε 15.4

Link to comment
Share on other sites

αν θες σιγουρα κατι ελαφρυ για πολλες μετακινησεις και εισαι σιγουρος οτι θα το συνδεεις με εξωτερικη οθονη,ορμα για 13αρα οθονη.

 

θα σου βγει περιπου στα 2 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

@nik: Αν είναι για δευτερεύουσα χρήση θα σου προτείνω 15.4. Εγώ είχα 15.4' και πήγα σε 17' η διαφορά βάρους είναι αρκετά αισθητή όμως βέβαια από την άλλη αισθητή είναι και η διαφορά στην οθόνη. Σκέψου ότι το laptop δεν το κουβαλάς μόνο του αλλά συνήθως βάζεις και άλλα παρελκόμενα μαζί του οπότε το βάρος αυξάνεται.

Χρυσή τομή για σένα (κατά την γνώμη μου) θα ήταν ένα 15.4 laptop με ανάλυση 1680x1050.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και τα lapop της apple!ελαφρια και δυνατα!!!εχω το macbook pro 15,4" και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!αυτονομια μεγαλη και πολυ πιο καινουρια τεχνολογια απο τα αλλα!εχω και ενα Hp με widescreen αλλα με πεθαινει η μεση μου στο κουβαλιμα!!! οπως ειπε και ο Χαρης ενα laptop το παιρνεις για να κανει την δουλεια ενος laptop.Δηλαδή ευκολη και ανετη μεταφορα!!!ριξε μια ματια και πιστευω να σου αρεσει!!!εχει και αισθητηρες φωτός!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους. Ειπα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία στο θέμα. Σαν σχεδιαστής (προς το παρον) κάποια στιγμή δοκίμασα για κύριο υπολογιστή ένα λαπτοπ, το οποίο στο χώρο εργασίας μου το συννέδεα με οθόνη και ένα usb hub στο οποίο ήταν κολλημένα πληκτρολόγιο, ποντίκι, εκτυπωτες. Είναι βολικό μόνο στην περίπτωση εξωτερικών συνεργασιών στις οποίες επιβάλλεται η χρήση του προσωπικού σου υπολογιστή, πράγμα σπάνιο πλεόν. Το μόνο σίγουρο ήταν οι παραχωρήσεις σε ισχύ σε σχέση με αντίστοιχου κόστους desktop μηχανημάτων. Το αποτέλεσμα του εγχειρήματος ήταν να πουλήσω μετά από 3 μήνες το λαπτοπ και με τα λεφτά να πάρω ένα τίμιο (και με περισσότερη ισχύ) desktop + ένα netbook για τις μετακινήσεις μου.

 

Όλα αυτά βέβαια για συχνή ενασχόληση με 3D και πολλα ρενταρισματα. Για απλή 2Δ σχεδίαση ένα netbook με εξωτερικό πληκτρολόγιο-ποντικι και εξωτερικη οθόνη είναι πλέον του δέοντος ικανό να ανταπεξέλθει. Και με πολύ χαμηλό κόστος...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε alexport συμφωνω όπως συμφωνω και με το Χάρη ότι ένα pc ειναι καλυτερο πιο εργονομικο και γρηγοροτερο απο ενα laptop με αντιστοιχο hardware.

εχω ενα vaio 17''της ταξης των 1500 με εκπτωση και βολεύτηκα!!!!!παντα δουλέύω εκει εκτός αν τα vista κατεβαζουν ενημερώσεις που καθιστούν τον υπολογιστή άχρηστο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερίζω τους συνφορουμήτες...

 

Ενιδαφέρομαι να πάρω και εγώ ένα notebook. Τώρα τελευταία όμως έχω χάσει λίγο την μπάλα με τις κυκλοφορίες και δεν ξέρω τι να διαλέξω... Οι απαιτήσεις μου είναι εξής:

 

1) Να μπορεί να "σηκώνει" άνετα το Autocad (τα άλλα προγράματα που χρησιμοποιώ δεν είναι βαριά - βλέπε 4Μ κλπ).

2) Να έχει 2 GB μνήμη τουλάχιστον.

3) Γύρω στις 15" οθόνη

4) Μεγάλο σχετικά σκληρό (250 GB και άνω).

5) Μέτρια κάρτα γραφικών (δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια) και

6) Να έχει ασύρματη δικτύωση.

 

Από τιμή γύρω στα 1000 ευρώ πανώ κάτω.

 

Ξέρω, δεν ζητάω τραγικά πράγματα, απλά ένα εργαλείο για να κάνω την δουλειά μου.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό θα το εκτιμούσα.

 

Σας ευχαριστώ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα πριν από 3-4 μήνες ένα Dell inspiron 1525 (15,4'', 2gb cpu, 3gb ram, 320hdd, X3100 onboard, 3χρ εγγ) λίγο κάτω από €600 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ήθελα φορητότητα, ταχύτητα (σε λογικά πλαίσια) αλλά όχι 3d κτλ. Για αυτά υπάρχει το desktop. Internet, office, autocad και ταυτόχρονα virtual machine με άλλο λειτουργικό και πάλι κανένα πρόβλημα.

Τώρα με τα €1000 που δίνεις σίγουρα θα πάρεις καλύτερο επεξεργαστή που είναι το βασικό για δουλειά γραφείου και απλή σχεδίαση (οχι rendering κτλ).

Το laptop "λίγο απ όλα" το πληρώνεις σχετικά ακριβά λόγω κάρτας γραφικών. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις δυνατότερο επεξεργαστή και ξεχνάς ότι έχει σχέση με βαρβάτο 3d. Επίσης με τα ίδια λεφτά παίρνεις ΠΟΛΥ καλύτερο desktop με καλή κάρτα γραφικών αλλά ξεχνάς μόστρα, φορητότητα.

 

Επίσης σημαντικό στοιχείο (για μένα) είναι η εγγύηση-service να είναι της εταιρείας και όχι του πωλητή, πόσα χρόνια και το κόστος επέκτασης

 

 

Και κάτι που είδα τυχαία σχετικά με ένα πρόβλημα στις κάρτες γραφικών nVidia για laptops. http://blog.tech-spot.gr/2009/05/13/3457/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.