Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

Εγώ αγόρασα πριν από 3-4 μήνες ένα Dell inspiron 1525 (15,4'', 2gb cpu, 3gb ram, 320hdd, X3100 onboard, 3χρ εγγ) λίγο κάτω από €600 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ήθελα φορητότητα, ταχύτητα (σε λογικά πλαίσια) αλλά όχι 3d κτλ. Για αυτά υπάρχει το desktop. Internet, office, autocad και ταυτόχρονα virtual machine με άλλο λειτουργικό και πάλι κανένα πρόβλημα.

Τώρα με τα €1000 που δίνεις σίγουρα θα πάρεις καλύτερο επεξεργαστή που είναι το βασικό για δουλειά γραφείου και απλή σχεδίαση (οχι rendering κτλ).

 

Και το δικό σου μια χαρά μου φαίνεται.... Αν τελικά το budget πέσει θα κοιτάξω και για κάτι τέτοιο.. Πάντως ναι, απλή σχεδίαση θέλω να κάνω όχι τίποτα τρομερά πράγματα (ούτε καν 3-D).... Σε ευχαριστώ πάντως... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν εφαρμογές φωτορεαλισμού που τρέχουν μέσα στο AutoCAD και το αποτέλεσμα που βγάζουν δεν είναι και για πέταμα :smile: (Το AutoCAD στις νεότερες εκδόσεις περιέχει το MentalRay σε κάποια προσαρμοσμένη μορφή και υπάρχει και το Accurender 4 και τελευταία το nXt που είναι ειδικά φτιαγμένα για αρχιτεκτονικό rendering.)

Link to comment
Share on other sites

Το Autocad 2010 έχει μεγάλες απαιτήσεις από τη κάρτα γραφικών για να αποδώσει σωστά στο φωτορεαλισμό. Αν δεν έχει πολύ μνήμη δεν αποδίδει τα υλικά σε κατάσταση realistic.

Επίσης δεν δουλεύει σωστά ούτε το MAX design 2010.

Βρήκα laptop με ίσχυρά χαρακτηριστικά. Κάντε μια αναζήτηση για Fujitsu celsius H265 και H270. Τιμές δεν ξέρω ακόμα αλλά όποιος θέλει πολύ ισχύ ανεξάρτητα τιμής, αυτά τα μηχανάκια φαίνεται οτι την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα σημερα στο multirama και με το προγραμμα "..εξοπλισμος γραφειου.." μου προτειναν τα παρακάτω:

HP Pavilion DV7-2130EV - Intel Core 2 Duo P8800 2.66 GHz - 17,3" TFT - Espresso τιμη 1299ε

&

HP Pavilion DV7-2140EV - Intel Core 2 Quad Q9000 2.0 GHz - 17,3" TFT – MoonLight τιμη 1599ε

http://www.multirama.gr/products/compare?catid=010200&pid=0420637&pid=0420638

καθως και το

Toshiba QOSMIO F50-12J - Core 2 Duo Processor P8600 2.40 GHz 15.4"

Τιμη 1399ε με εγγυηση για 3χρονια (οτι κι αν συμβεί)

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0400120&catid=010200

Τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

gio μια και κοιτάς σε Hp για δες και την σειρά EliteBook 8530

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF06b/321957-321957-64295-3955549-3955549-3781677-3803024.html#null

 

Θα την βρείς στα περισσότερα καταστήματα. Κάνε ένα search στο skroutz και θα το βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει καλές επιδόσεις σε δύσκολα σχέδια, να προσέξει ο φορητός του να έχει κάρτα γραφικών Quadro ή FireGL.

Ένας υπολογιστής διετίας με τέτοια κάρτα έχει καλύτερη απόδοση στα σχεδιαστικά προγράμματα σε σχέση με έναν νέο υπολογιστή με μια κάρτα γραφικών που προορίζεται για παιχνίδια ή βίντεο (GeForce ή Radeon).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όποιος θέλει καλές επιδόσεις σε δύσκολα σχέδια, να προσέξει ο φορητός του να έχει κάρτα γραφικών Quadro ή FireGL.

Ένας υπολογιστής διετίας με τέτοια κάρτα έχει καλύτερη απόδοση στα σχεδιαστικά προγράμματα σε σχέση με έναν νέο υπολογιστή με μια κάρτα γραφικών που προορίζεται για παιχνίδια ή βίντεο (GeForce ή Radeon).

 

Χμμ... η AutoDesk είπε ότι από την έκδοση 2009 και μετά το Autocad θα υποστηρίζει direct X και όχι openGL όπως μέχρι πρότινος. Άρα, απ όσο ξέρω (διορθώστεμε) οι κάρτες quadro που υποστηρίζουν full (drivers) το openGL δεν είναι πλέον απαραίτητες για όσους δουλέυουν autocad. σωστά ? (υπάρχει πιθανότητα να κάνω μέγιστο λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λόγω καταστροφής του laptop που είχα αποφάσισα να πάρω ένα καινούργιο. Θα διαθέσω περίπου 900 -1100 ευρώ. Με ενδιαφέρει να μπορώ να δουλέψω autocad κυρίως 2D και μερικές εφαρμογές σε opengl. Μέγεθος οθόνης όχι πάνω από 16' για λόγους φορητότητας.

Τι θα προτείνατε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.