Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Laptop κατάλληλο για 3D σχεδίαση


dessi

Recommended Posts

...ασε που έρχονται και οι μηχανολόγοι μετά, και μας γεμίζουν σωλήνες και καλώδια... (τέτοια δεν είχαν οι αρχαίοι!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μόλις απέκτησα ένα HP 8530w workstation T9600. Λένε, και δείχει, οτι είναι καλό μηχάνημα. Το θέλω όμως γιά υψηλής ποιότητας 3d προοπτικά, φωτορεαλισμό. Όμως, δεν είμαι σίγουρος αν το Autocad μόνο του, μπορεί να μου δώσει αυτό που ζητάω...

Ξέρει κανείς από αυτές τις δουλειές (φωτορεαλισμό κλπ), γιά να ανταλλάξουμε απόψεις?

Βέβαια, καλά το είπατε, vista+svista, kai προχώρησα...

αλέκος

 

Αutocad και υψηλης ποιότητας 3D δεν πάνε παρέα...

3dSMax ή Μaya για μενα.

Υπάρχουν βέβαια και άλλα πολύ καλά προγράμματα στην αγορά...

πάντως με autocad μονο....Δεν....

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι ένα laptop για δευτερεύουσα χρήση (έχω σταθερό υπολογιστή) τον οποίω θα κουβαλάω γραφείο-σπίτι και με τον οποίο θα τρέχω στατικά και αρχιτεκτονικά προγράμματα.Από την εμπειρία σας η οθόνη 15.4" για την οποία προσανατολίζομαι αρκεί ή κουράζει στη δουλειά?

 

Επίσης ποιο βάρος είναι βολικό για να μην βαρεθώ να τον κουβαλάω και τον παρατήσω στο τέλος πάνω σε ένα γραφείο μόνιμα..?Μιλάμε για κουβάλημα σχεδόν κάθε μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με στατικά είχα μια 17" CRT". Πριν 6 χρόνια πήρα την πρώτη TFT 19" και τώρα έχω μια 24" η οποία πάλι λίγη μου φαίνεται.

Στη θέση σου θα επέλεγα μια απ' τις καινούργιες 18" αλλά φαντάζομαι ότι το βάρος θα είναι πάνω από 3 kgr. Για να είναι ένας φορητός πράγματι φορητός θεωρώ ότι πρέπει να έχει κάτω από 2kgr βάρος. Πάντα προστίθεται βάρος από τροφοδοτικά, έγγραφα κ.ά. που μου έχουν καταστρέψει αρκετές τσάντες.

 

Εναλλακτικά πάρε έναν φορητό με μικρό βάρος και μικρή οθόνη άλλα δυνατό στα υπόλοιπα και πάρε μια οθόνη της προκοπής που θα την έχεις μόνιμα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα vaio me 18,4 οθονη.

 

η οθονη ειναι ανετη ως προς το μεγεθος.

 

το βαρος με ολα τα παρελκομενα δεν ειναι απαγορευτικο αλλα αν διανυεις μεγαλη αποσταση με την τσαντα στο χερι-ωμο ισως να σε κουρασει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ...βασικά το θέμα μου είναι από οτι βλέπω έχει ξανασυζητηθεί!τώρα είδα το θέμα για 3d σχεδίαση όπου τα αναλύετε όλα.Εάν θέλετε μετακινήστε τη δημοσίευση εκει! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.