Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04.1 Σημεία σε αρχεία txt


panos

Recommended Posts

Έγω έχω ένα προγραμματάκι Ελληνικό (!), το TOPOCAD που "κουμπώνει" σε όλες τις εκδόσεις του AUTOCAD που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Επιτρέπει ραπορτάρισμα απο αρχείο TXT απευθείας στο AUTOCAD, καθώς και εξαγωγή. Επίσης μπορείς να φορτώσεις το αρχείο ΤΧΤ στο EXCEL, και κατόπιν μέσω του προγράμματος WinRaport (Ελληνικό & freeware) να το μεταφέρεις στο AUTOCAD.

Μια άλλη λύση είναι εφόσον τα έχεις σε TXT, άνοιξε το αρχείο με το NOTEPAD, και κάνε σε όλα ->αντιγραφή. Κατόπιν μπες στο AUTOCAD και κάνε POLYLINE. Μόλις σου ζητηθούν συντεταγμένες πάτα Ctrl+V (επικόλληση). Λειτουργεί άψογα, αρκεί να έχεις το αρχείο TXT με κόμματα, χωρίς κενά!

Link to comment
Share on other sites

Vakadi , μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για την εισαγωγή των σημείων απο text με copy - paste και polyline στο ACAD γιατί το προσπαθώ αλλά μάλλον κάνω κάτι λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Vakadi , μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για την εισαγωγή των σημείων απο text με copy - paste και polyline στο ACAD γιατί το προσπαθώ αλλά μάλλον κάνω κάτι λάθος....

 

Φυσικά να βοηθήσω.

Καταρχάς κάνοντας POLYLINE (εντολή PLINE) στο AUTOCAD εισάγεις συντεταγμένες (μορφή Χ , Υ . Π.χ.

 

312000,4334000

312002.122,434001.254

 

Αλλά δεν μπορείς να έχεις ονομασίες σημείων. Πρέπει να έχεις σε TXT τις συντεταγμένες των σημείων που θέλεις (όπως παράδειγμα). Κατ αυτό τον τρόπο μπορείς να εισάγεις ενα πχ περίγραμμα (COPY όλα τα δεδομένα απο το αρχείο -> PLINE στο Autocad -> PASTE).

 

Αν θέλεις να περάσεις σημεία (με ονοματολογία) συστήνω το WinRaport.

Αυτό και διάφορα άλλα Ελληνικά προγραμματάκια freeware στο

http://web.auth.gr/e-topo/TOMEIS_INDEX/TOMEASA/Katsambalos/digit_les.html

Είναι Freeware, και συνεργάζεται με Autocad και Excel. Ανοίγεις στο Excel το αρχείο που θέλεις (ανοίγει και .txt), φροντίζοντας ονομασία,Χ,Υ,Η να είναι σε διαφορετικά κελιά και ανοίγοντας το Winraport πατάς

Αποστολή 2Δ σημείων στο Autocad

Αποστολή 3Δ σημείων στο Autocad

και στα περνάει σαν σημεία με Ονομασία!

 

Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή 2Δ σημείων στο Autocad

Αποστολή 3Δ σημείων στο Autocad

και στα περνάει σαν σημεία με Ονομασία!

 

 

Η αντίστροφη όμως διαδικασία

(επιλογή σημείων στο Autocad και εξαγωγή τους

σε μορφή txt)

πως μπορεί να γίνει; Υπάρχει σχετικό freeware; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή 3Δ σημείων στο Autocad

Χρησιμοποιώ το Winraport και όσον αφορά το 2D ραπορτάρισμα δεν έχω πρόβλημα. Ωστόσο όταν θέλω να κάνω 3D ραπορτάρισμα μου βγάζει μήνυμα ότι η σύνδεση με το ΑutoCad δεν είναι εφικτή.

Ξέρεις που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To Win raport δουλευει καλά (μπράβο στο τμήμα Τοπογράφων) αλλά την επικόλληση με την εντολή pline δεν την έχω καταφέρει. Γενικά δουλεύω το Autocad χρόνια οπότε έχω μια εξοικίωση, αλλά στο ctrl-v στην εντολή pline όταν ζητάει συντετεγμένες μου εισάγει σε txt τις συντεταγμένες των σημείων. Μήπως φταίει η έκδοση ACAD (2008)?

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το WinRaport δουλεύει τέλεια (έχω το Autocad 2005). Μόνο πρόβλημα η εμφάνιση και 1 σημέιου με μηδενικές Χ συντεταγμένες στο 3Δ ραπορτάρισμα.

Ίσως το πρόβλημα CHRIS_M να οφείλεται στο Excel. Δεν ξέρω αν δουλεύει π.χ. με το 2007 (εγώ το χρησιμοποιώ με το OFFICE 2003). Να θυμάσαι στο WinRaport πρέπει να έχεις σε κελιά:

όνομα σημείου | Χ | Υ | Η.

Αν δεν τα έχεις έτσι δεν θα περαστεί σωστά. Επίσης απο το winraport φρόντισε να διαλέγεις σωστό φύλλο εργασίας. Κάποια στιγμή θα το καταφέρεις πιστεύω! 8-)

 

 

Συνάδελφε iovo για την pline επαναλαμβάνω ότι πρέπει να έχεις 2Δ Χ,Υσυντεταγμένες όπως πχ

 

296882.69,4344112.14

296887.59,4344116.94

296889.47,4343141.27

296887.54,4343128.35

 

για προσθήκη και ύψους, δηλαδή 3Δ polyline η εντολή είναι 3DPOLY και όχι PLINE. Η διαδικασία πάντως παραμένει ίδια!

 

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η έκδοση του Autocad.

Αν κάνεις Copy το παρπάνω κειμενάκι και πατήσεις στο AUTOCAD

->PLINE -> εντερ-> Ctrl+V (paste) ή

->3DPOLY->έντερ->Ctrl+V

θα περαστούν.... 8-)

 

 

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Autocad -> TXT

Μια απλή διαδικασία να κάνεις το αντίθετο είναι διαλέγοντας τα points ή polylines ή lines που θέλεις και πατώντας την εντολή ->LI (list).

εμφανίζονται μεταξύ των υπολοίπων και οι συντεταγμένες. Πχ απο διαλεγμένη polyline-> LI -> Εμφανίζονται στο τέλος του κειμένου κ οι συντεταγμένες όπως παρακάτω

at point X=3201629.8021 Y=4304286.9911 Z= 0.0000

at point X=3208275.1016 Y=4299306.3656 Z= 0.0000

at point X=3199553.1566 Y=4290590.2757 Z= 0.0000

at point X=3192492.5279 Y=4297231.1066 Z= 0.0000

το κέιμενο αυτό είναι "διαλέξιμο" και άρα μπορείς να το κάνεις αντιγραφή για να το επεξεργαστείς κρατώντας μόνο τις συντεταγμένες...

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση->

Me PLINE περνάει 2Δ σημεία χωρίς υψόμετρο, δηλαδή Χ,Υ και όχι Χ,Υ,Η

Για polyline με Η , δηλαδή 3Δ η εντολή είναι

3DPOLY

Η διαδικασία είναι η ίδια, δηλαδή Χ,Υ,Η!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και εργαλείο για εξαγωγή συντεταγμένων απο σχήμα (polyline) του autocad σε ΤΧΤ αρχείο.

 

http://www.cadforum.cz/cadforum/lessons/lesson15.htm

 

Το παραπάνω link έχει τον κώδικα (VBA) για εξαγωγή συντεταγμένων.

Όταν τρέχουμε το Autocad πατάμε "Alt+F8", τρέχουμε το script που κατεβάζουμε απο τη σελίδα (το αρχείο είναι zip, το ξε-ζιπάρουμε), και πατάμε RUN. Τα σώζει στο αρχείο c:\exportcoords.txt αλλά με λίγες αλλαγές στον κώδικα το αλλάζουμε εύκολα αυτό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.