Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04.2 Προβλήματα με εκτυπωτές και Plotter


giorgosv

Recommended Posts

Προσπαθώ να τυπώσω ένα σχέδιο 600Χ6600mm από autocad σε plotter HP500plus

Ο plotter είναι συνδεδεμένος στον Η/Υ μέσω προέκτασης USB περίπου 5μ.

Δεν υπάρχει έξτρα μνήμη στον plotter.

 

Το πρόβλημα:

Μου τυπώνει περίπου 5μέτρα σχέδιο και μετά κολλάει πολύ ώρα και συνεχίζει τυπώνοντας τα μισά περίπου....

 

Ξέρετε, αν και πως μπορώ να το λύσω?

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο usb αν είναι >5 μ έχει πρόβλημα. 1. Το μικραίνεις 2. Αγοράζεις ένα άλλο με σύστημα "repair", που κάνει διόρθωση σήματος του usb και το συνδέεις με το υπάρχον 5μετρο.

Edited by Gousgounis
Διαγραφή παράθεσης αμέσως προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει τέτοια επιλογή το plotter σου, αλλά για ψάξε μήπως μπορεί να χρησιμοποιεί την μνήμη του υπολογιστή κι όχι του εκτυπωτή. Στο παλιό καλό HP DesignJet 430 αυτό είναι σωτήριο!

 

Αν δεν δουλέψει, δοκίμασε να τυπώσεις σε pdf και μετά να εκτυπώσεις το pdf στο plotter σου.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Στο Control Panel -> Printers στην καρτέλα 'General'.

Επέλεξε την καρτέλα 'Services'.

Κάπου χαμηλά έχει ένα κουμπί "Troubleshoot...."

κάνε Tick την δεύτερη επιλογή "Process as a bitmap"

 

Αν δε δουλέψει η εκτύπωση μέσω autocad, δοκίμασε τη λύση με το pdf, όμως δώσε μικρό αριθμό dpi (πχ 150)

 

Τέλος άλλαξε το καλώδιο και εάν αποτύχει και αυτό απευθύνσου στο service.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά...

Αύριο θα τα δοκιμάσω όλα ξεκινώντας από το πιο εύκολο!!! (μου φαίνεται η πρόταση του Dimitrispsi)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συναδελφοι μια βοηθεια παρακαλω

 

Εχω παραμετροποιησει το pc3 αρχειο του pdf εκτυπωτη με custom μεγεθη χαρτιων και το εχω αποθηκευσει.

 

Προσφατα επειδη χρειαστηκε να αλλαξω εκδοση autocad, προσθεσα το αρχειο αυτο στους εκτυπωτες αλλα τα custom μεγεθη των χαρτιων δεν εμφανίζονται.

 

Γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω το HP 500plus και απο τοτε που το πήρα θυμάμαι ότι δεν εκτυπώνει με ακρίβεια τα χρώματα.

Για παράδειγμα το μπλε το τυπώνει περίπου μωβ. Γενικά δεν έχω πρόβλημα αφού τα περισσότεα μου σχέδια είναι b&w αλλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα.

Αν το έχει ψάξει κανείς ας με διαφωτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή εκτύπωση των χρωμάτων είναι θέμα color calibration . Για κάθε τύπο χαρτιού υπάρχουν αρχεία με χρωματικά προφίλ ώστε να γίνεται πιστή (κατά το δυνατόν) εκτύπωση . Η βέλτιστη λύση είναι να αναζητήσεις τα αρχεία αυτά για το δικό σου μοντέλλο στο Internet ή να ζητήσεις υποστήριξη από εκεί που τον αγόρασες ή από την www.ace-hellas.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι... Έχω ένα θέμα με την εκτύπωση σε χαρτί Α1!!! Ενώ σε Α0 εκτυπώνω κανονικά, πάω να τα περάσω σε Α1 επειδή χωράνε κ μου βγάζει τα μισά!!! Κλίμακες κλπ δεν αλλάζουν!!! Έκανα μέχρι κ fit to paper σε Α1 κ πάλι μου τα έβγαλε μισά... Φυσικά στο preview μου το δείχνει κανονικά κ μετά με το που δίνω εκτύπωση , μου εκτυπώνει τα μισά!! Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό θα με βοηθήσει αρκετά!!! Πρέπει να κάνω κάτι ίσως με το κάθετο και οριζόντιο (portrait-landscape) γιατί μου τα βγάζει προς τη λάθος κατεύθυνση;; Αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.