Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.2 Προβλήματα με εκτυπωτές και Plotter


giorgosv

Recommended Posts

πάτα στο google

problem 2007 Autocad designjet 450c

και δες αν στα αποτελέσματα υπάρχει η λύση του προβλήματος

πχ βρήκα αυτό:

http://forums11.itrc.hp.com/service/forums/questionanswer.do?admit=109447626+1221758312445+28353475&threadId=1170096

ξέρω πως δε σου λύνει το προβλημα

αλλά αν επιμείνεις λίγο κάτι θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Yπάρχει η απλή και σίγουρη λύση.

 

Κατεβάζεις το προγραμματάκι PDF Creator [είναι δωρεάν, ανοιχτού κώδικα] κι εκτυπώνεις τοπικά σε αρχείο PDF επιλέγοντας το χαρτί που θέλεις, πχ ISO A2. Mετά εκτυπώνεις μέσα από το Αdobe Reader κανονικά επιλέγοντας το ίδιο χαρτί [προσοχή στο scaling, όχι fit, απλό 100%] κι είσαι έτοιμος!

 

Το Autocad εκτυπώνει σε layers, οπότε όταν χρησιμοποιήσεις το παραπάνω προγραμματάκι [το οποίο είναι εικονικός εκτυπωτής] αποκτάς ένα αρχείο pdf με layers και έχεις μηδενική απώλεια ποιότητας στην εκτύπωσή σου.

 

http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια επαθα ρυθμιζοντας τις παραμετρους εκτυπωσης κ απο το Αdobe Reader.Κατι αλλο φταιει....ισως τα drivers του hp.... thanx anyway.......

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα,

 

εχω plotter Canon iPF710 και στο Autocad εκτυπωνω απο layouts. Οταν φτιαχνω το Layout δινω στο page setup χαρτι μεσα απο τις ιδιοτητες του εκτυπωτη(Custom size) και εκτυπωνω μια χαρά.

Οταν κλεισω το αρχειο τυπωσω κατι αλλο και μετα ξαναμπώ στο προηγουμενο αρχειο και παω στο layout παρολο που δειχνει το σωστο χαρτι οταν κανω plot με ρωταει να χρησιμοποιησω custom size (το οποιο ειναι αυτο που ειχα δηλωσει) αλλά οταν εκτυπωνω το κανει σε A4. Διαπιστωσα πως αυτο που μαλλον φταει ειναι οτι στις ιδιοτητες του Εκτυπωτη δεν εχει μεσα το χαρτι του Page setup.

 

Γινεται να μη χρειαζεται καθε φορά να δινω στις ιδιοτητες του εκτυπωτη το χαρτι? Ισως να μην βαζω καν εξαρχης το χαρτι στις ιδιοτητες του εκτυπωτη αλλά κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ρυθμίσεις το χαρτί που θες σε ρωτάει αν θέλεις να το σώσει σε canonmplamplampla.pc3?

αν ναι, θα το σώζεις έτσι, θα λες στο κυρίως παράθυρο της εκτύπωσης "save to layout" και θα κρατάει τις ρυθμίσεις σου. Όταν θα θες να τυπώσεις σε οποιοδήποτε σχέδιο ή να ρυθμίσεις νέο layout θα χρησιμοποιείς το canonmplamplampla.pc3 στο οποίο έχουν σωθεί οι ρυθμίσεις για τα custom papers. Έτσι λειτουργεί ο δικός μου που είναι ΗP.

Ελπίζω να μην τα είπα πολύ γρήγορα και περίεργα και να κατάλαβα το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε d2m τα κατάλαβες καλά αλλά αν για κάθε layout εχω ενα τετοιο αρχειο τότε κάθε φορά που θα θέλω να τυπώσω κάτι άλλο θα πρεπει να επιλέγω ανάμεσα σε μια λίστα με χίλιους εκτυπωτές!

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ ένα canonmplamplampla.pc3 θα έχεις..... μπορείς να ρυθμίσεις αρκετά διαφορετικα custom papers και θα τα κρατάει όλα, εσύ απλά θα επιλέγεις ποιό θες σε κάθε νέο layout. Στο ήδη ρυθμισμένο θα τα κρατάει όπως τα έφιαξες.

 

Υ.Γ.

Φίλη d2m :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ..αγενεστατος!!!!Roll Eyes (Sarcastic)

 

& όμως δεν μου τα κραταει αυτο ειναι το θεμα! Μου τα κραταει στο page setup αλλα τα χανει ο εκτυπωτης απο τις ιδιότητες του...οποτε παρολο που τα χει στο page setup εκτυπωνει με αυτο που εχει ο εκτυπωτης στις ρυθμίσεις του (που ειναι το Α4). Καποιο προβλημα συνεργασίας του software του plotter με το Autocad? Στο δικό σου δηλ. οταν εχεις φτιαξει χαρτι & ξαναμπαινεις αργοτερα στο ιδιο αρχειο και δινεις εκτυπωση τυπωνει με αυτο που ειχες δωσει? (το χες δωσει στο page setup -> ισιοτητες εκτυπωτη ->custom paper kai se bgazei sto software οτυ εκτυπωτη?)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να το πούμε από την αρχή.

page setup.... επιλέγεις plotter... ιδιότητες (properties)... custom properties... και δημιουργείς ένα custom paper... πχ custom paper 1: 300x2000 (για 30άρι ρολό)... οκ... θα σε ρωτήσει... save changes to the following file? (κάπως έτσι)... θα πεις οκ!... αν δεις τώρα στη θέση του εκτυπωτή είναι το canonmplamplampla.pc3...ok...ok...ok και το layout είναι έτοιμο (ως προς το plotter και το χαρτί). Αν δεν αλλάξεις το custompaper1 σε κάποια άλλη εκτύπωση θα μπορείς (κανονικά) πάντα να τυπώσεις με αυτό το χαρτί που του όρισες.

Προσοχή

Αν θες τώρα σε κάποιο άλλο σχέδιο να ορίσεις άλλο χαρτί θα δημιουργήσεις ένα custom paper 2 (πχ 420x2000 για 42άρι ρολό) στις ιδιότητες του canonmplamplampla.pc3 και θα του ξαναπείς οκ όταν ρωτήσει αν θες να το σώσει. Έτσι το canonmplamplampla.pc3 θα έχει τώρα 2 custom papers.

Έτσι τουλάχιστον λειτουργεί το δικό μου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.