Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.2 Προβλήματα με εκτυπωτές και Plotter


giorgosv

Recommended Posts

Οταν ξαναγυρναω στο προηγουμενο layout (αρχικο) και το ανοιγω μου γραφει PAper size not found : use default paper size Custom size ή Use custom paper size (με τις σωστες διαστασεις που τουχα δωσει οταν το φτιαχνα το layout). Επιλέγω λοιπόν τη δεέτερη επιλογη παταω Plot και μοθ βγαζει Α4! Προφανως γιατι στις ιδιοτητες του εκτυπωτη (custom properties) ειναι αποθηκευμενο το a4 και οχι το layout.

 

Νομιζω οτι ειναι θεμα να του λες του Autocad να κανει override στις ιδιοτητες του εκτυπωτη(να τις παραβλέπει) και να εκτυπωνει με τις ρυθμίσεις του Layout..Πώς γίνεται όμως αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αυτό το κάνει συνήθως όταν επιλέξεις τον "καθαρό" εκτυπωτή... όχι το *.pc3

Αν διαλέγεις το *.pc3 που έσωσες και απαντάει έτσι σηκώνω τα χέρια ψηλά....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με αυτό που θα ρωτήσω οπότε ρωτάω εδω...

Έχω ένα προβληματάκι .. δεν έχω plotter και όταν στο πρόγραμμα των στατικών που δουλεύω θέλω να σώσω τις εκτυπώσεις σε dwg δεν μου βγάζει μεγαλύτερα μεγέθη χαρτιού από αυτά του printer. Το πρόβλημά μου είναι φυσικά ότι οι κατόψεις δεν χωράνε σε Α4..!οπότε τι κάνω τώρα;; Το μόνο που σκέφτηκα είναι να τα σώζω σε μεγάλη κλίμακα και έπειτα να κάνω scale. Άλλος τρόπος υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ...

 

Θα πρέπει να ορίσεις ΝΕΟ εκτυπωτή (plotter) που να δέχεται το χαρτί που επιθυμείς από το Add Plotter Wizard του menu File.

 

Το έχεις προσπαθήσει ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω pdf maker...

Και αν κάνω add a plotter.. θα δημιουργηθεί ένας plotter στο autocad κι όχι στο στατικό πρόγραμμα.. θέλω να πώ ότι το στατικό βλέπει μόνο τους εκτυπωτές από τον πίνακα ελέγχου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω φαει το απογευμα που ασχολουμαι με ενα ***σχεδιο. Με το autocad 2004 προσπαθω να τυπωσω το σχεδιο, σχεδιασμενο 1m=1u. Ειναι 17*12 μέτρα, κλίμακα 1/20, οπότε χωραει σε Α1 αφού εκτυπωμένο πρέπει να είναι 85*60 εκατοστα.

Page setup, layout settings, οριζω χαρτι Α1, κλιμακα 1000mm=20units, landscape, στο plot area δίνω από το window τις κορυφες του σχεδιου, στο preview δειχνει το χαρτι γυρω γυρω να εχει περιθωριο ενω δεν θα επρεπε. Λεω τι στο #@$%. Τυπωνω, το βγαζει οντως μικροτερο. Μετραω με το κλιμακομετρο, διασταση 3,2 μετρα ειναι εκτυπωμενη σε 12.2 εκατοστα ενώ θα έπρεπε να είναι 16 εκατοστα. Τι γινεται εδω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γεια σε ολους γραφω πρωτη φορα αν και ειμαι αρκετο κειρο μελος ..εχω ενα προβλημα οταν παω να εκτυπωσω μου βγαζει συνεχεια αυτο το μηνυμα "the annotation scale is not equal to the plot scale.Do you want to continue?" με cancel το ακυρωνει εντελως με continue το κανει παντα fit to paper... τελιωνω τη διπλωματικη μου τωρα και δεν μπρορω να εκτυπωσω σε κλιμακα 1:1000 , 1:2000 και 1:500 . πηγαινω και εξω για εκτυπωση και στους υπολογιστες τους μου βγαζει παλι το ιδιο..και δεν μπορουν να μου δωσουν λυση.οποιος ξερει τι μπορω να κανω θα με βοηθησει πολυ !! Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.