Μετάβαση στο περιεχόμενο

WC στο πατάρι σύμφωνα με Γ.Ο.Κ. 73


Recommended Posts

παρακαλω, να με ενημερωσετε συμφωνα με το Γοκ 73 αν υπαρχει εγκυκλιος που να επιτρεπει τις τουαλλετες στο παταρι. εχω ταλεπωρηθει 1 χρονο για το θεμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον ΓΟΚ του 73 το πατάρι ειναι ανοικτος εξώστης και δεν μπορεις να κατασκευάσεις τουαλέτες. Το μονο σχετικο που υπάρχει αλλα δεν νομιζω να σε βοηθησει είναι ένα εγγραφο του ΥΠΕΧΩΔΕ προς το ταχυδρομείο που απαντα στο ερωτημα αν επιτρεπεται κατασκευη τουαλετας στο παταρι οτι επιτρέπεται μονο σε δημοσια κτιρια στα οποία δεν είναι δυνατη η κατασκευη τουαλέτας λόγω στενοτητος χώρου στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

ο ανοιχτός εξώστης του ΓΟΚ 73 ΔΕΝ μπορεί να αποτελεί αυτοτελή χώρο, όπως π.χ. τα w.c. Συνεπώς, είτε τα κατεβάζεις στο ισόγειο, είτε πληρώνεις πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης με το νόμο περί αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα απο καταγγελια τα w.c στο παταρι καταγραφτηκαν με αυτοψια απο την πολεοδομια. ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να πληρωσουμε το προστιμο και να παραμεινουν στο παταρι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παρακαλω, να με ενημερωσετε συμφωνα με το Γοκ 73 αν υπαρχει εγκυκλιος που να επιτρεπει τις τουαλλετες στο παταρι. εχω ταλεπωρηθει 1 χρονο για το θεμα αυτο

 

Αγαπητέ συνάδελφε Μπορείς να νου γνωρίσεις τι απέγινε με το θέμα σου ? βρήκες απάντηση ?

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι εάν έχεις υπόλοιπο συντελεστή, μπορείς να τον προσθέσεις στο πατάρι για τουαλέτες;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδερφοι καλημέρα

Σε κατάστημα με οικοδομική άδεια του 1979, φαίνεται στα σχέδια του παταριού ένα WC. Στην πραγματικότητα όμως έχει κατασκευαστεί σε άλλη θέση στο πατάρι απο αυτή που φαίνεται στο σχέδιο (σε απέναντι γωνία , 3m πιο μακριά). Επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια κομμωτηρίου, με τον έλεγχο του υγειονομικού διαπιστώθηκε η αναντιστοιχία των εγκεκριμένων σχεδίων της πολεοδομίας και της πραγματικής θέσης του WC, οπότε του ζητήθηκε να τακτοποιηθεί το ζήτημα αυτό. Στην Πολεοδομία που απευθύνθηκα μου είπαν οτι έχω δύο λύσεις:

α) Αυθαίρετα, αλλά όπως μου είπαν χαρακτηριστικά "θα μπλέξεις άσχημα..."

β) να βγεί οικοδομική άδεια εσωτερικών διαρυθμίσεων-αλλαγή θέσης WC.

Προτίμησα την δεύτερη λύση. Παρουσιάζεται όμως το εξής πρόβλημα. Όταν έφτασα στον έλεγχο αρχιτεκτονικών, ο μηχανικός της πολεοδομίας δεν γνωρίζει σίγουρα αν είναι νόμιμη αυτή η "εσωτερική διαρύθμιση", εφόσον δεν επιτρέπεται σε βοηθητικό χώρο η ύπαρξη WC. Από την άλλη όμως δεν είναι κατασκευή του WC απο το μηδέν, απλά μια αλλαγή θέσης απο τη μία γωνία στην άλλη.

Αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει κάτι παραπάνω να μου δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γνωστό το πρόβλημα !!!!!! δυστυχώς δεν γνωρίζω τη λύση

 

πάντως ο κτιριοδομικός γράφει: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=369

 

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το 24ωρο.

Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες τα γραφεία κλπ.

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι

  • Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).
  • Οι χώροι υγιεινής.
  • Τα μηχανοστάσια.
  • Οι αποθήκες.
  • Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.
  • Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κλπ.).

--------

άρα το wc θεωρείται ως βοηθητικός χώρος γιατί μα μη βρισκεται στο πατάρι που είναι επίσης βοηθητικός χώρος;;;;;

------------

ομοίως και ΓΟΚ 73: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=893

ΑΡΘΡΟΝ-12 Φωτισμός - Αερισμός. Χώροι κυρίας και βοηθητικής χρήσεως

4. Χώροι βοηθητικής χρήσεως των κτιρίων καλούνται οι μη προοριζόμενοι εκ κατασκευής δια πολύωρον εν αυτοίς παραμονήν ανθρώπων ήτοι οι προοριζόμενοι δια χρήσιν υγιεινής, αποθηκεύσεως ειδών οικιακής χρήσεως, διάδρομοι και προθάλαμοι".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ myri για την άμεση ανταπόκριση

Σήμερα πήγα ξανά στην πολεοδομία για αυτό το θέμα, άκρη δεν έβγαλα... Σήμερα επίσης μου είπαν οτι το WC στο πατάρι ήταν και τότε παράνομο (ΓΟΚ 73), απλά τότε δεν έλεγχαν τα σχέδια για αυτό και η σφραγίδα στα τότε σχέδια είναι "υπόκειται εις μελλοντικό έλεγχον" και όχι "ελέγχθηκε". Με την παραμπομπή σου στο ΓΟΚ 73 με βοηθάς πολύ, θα κάτσω να τον διαβάσω μπάς και βγάλω άκρη απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομίζω τελικά οτι το πρόβλημα ειναι το τι μετρά στον Σ.Δ. Κύρια η βοηθητική χρήση , προσμετράται στον συντελεστή (βλέπε τα W.C στους ορόφους κατοικιών). Επειδή το παταρι δεν έχει μετρησει στον συντελεστή, το W.C δεν πιτρέπεται να κατασκευαστεί στο παταρι. Δείτε αυτο (παρεμφερές):

 

 

Εγκ-19899/61/89.

Εγκ-61/89

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 11.7.1989 ]

Δίνονται οδηγίες για την εφαρμογή του Aρθρον-7 του ΓΟΚ/85

Δυνατότητα κατασκευής WC στο υπόγειο της κατοικίας

Με αφορμή ερωτήματα που μας υποβάλλονται σχετικά με την δυνατότητα κατασκευής WC. στο υπόγειο της κατοικίας, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

1) Βάσει του άρθ.2 της ΑΠΟΦ-3046/304/88 απόφασης Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ (Κτιριοδομικός Κανονισμός), ορίζεται σαν χώρος βοηθητικής χρήσης, οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια) οι χώροι υγιεινής κλπ.

2) Οι χώροι κυκλοφορίας και υγιεινής στην συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκονται στο υπόγειο όπου είναι δυνατή η κατασκευή τους σύμφωνα με την πιο πάνω παράγραφο, πλην όμως αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας και απαραίτητα για την λειτουργία τους.

Με τα δεδομένα αυτά είναι δυνατή η κατασκευή WC στο υπόγειο της κατοικίας με την προϋπόθεση ότι θα υπολογισθούν στον Σ.Δ. (Συντελεστή Δόμησης) ο χώρος του WC το κλιμακοστάσιο και ο διάδρομος προσπέλασης αυτού".

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Αρθ-7 του ΓΟΚ/85. Αρθ-2 της Αποφ-3046/304/88 (Κτιριοδομικός Κανονισμός). Εγκ-23/90

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.