Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Παναγιωτης Οικονομου

WC στο πατάρι σύμφωνα με Γ.Ο.Κ. 73

Recommended Posts

σε ευχαρισούμε AARV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να θεσω και το δικο μου προβλημα,λοιπον σε καταστημα με οικοδ.αδεια του 77 εχει κατασκευαστει προσφατα W.C στα σχεδια της οικοδ.αδειας υπαρχει η κατοψη του παταριου χωρις ομως να αποτυπωνεται το W.C οπως και στην κατοψη του ισογειου δεν υπαρχει W.C. Που πρεπει να γινει το W.C μιας στα σχεδια της αδειας δεν φαινεται ? Επισης δεν εμφανιζεται πουθενα και το εσωτερικο κλιμακοστασιο για την προσβαση στο παταρι . Στο παταρι θα μπορουσε να γινει το W.C ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επισης δεν εμφανιζεται πουθενα και το εσωτερικο κλιμακοστασιο για την προσβαση στο παταρι .

πάντα ακούμε νέα πράγματα

μπραβο στο συνάδελφο που έκανε τη μελέτη του 77

-----

όπως διαβάζεις και πιο πάνω μάλλον το μοναδικό wc στο πατάρι δεν θα επιτραπεί

 

συζήτησέ το με την τοπική πολεοδομία να δεις τι μπορεί να γίνει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, περίπτωση οικοδομής με άδεια του 1964 για ανέγερση ισογείων καταστημάτων.

Σε ένα από τα ισόγεια καταστήματα (βασικά σε όλα, αλλά το ένα μας ενδιαφέρει) έχει κατασκευαστεί πατάρι στο μισό εμβαδόν της κάτοψης. Στο πατάρι έχει κατασκευαστεί και το WC. Το πατάρι και το WC έχουν ύψος 2,25 και το ελεύθερο ύψος του ισογείου 4,50 μ.

Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουμε πως έπαιρνε άδεια λειτουργίας το ανωτέρω κατάστημα καθώς υπήρξε από πρατήριο άρτου έως και κομμωτήριο.

Ο ιδιοκτήτης πλέον θέλει να το "τακτοποιήσει" ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα πλέον με το υγειονομικό και να μπορεί να το νοικιάσει απρόσκοπτα.

Στην κάτοψη της άδειας δεν φαίνεται καθόλου WC.

Υπάρχει τρόπος να μείνει το WC πάνω ή πρέπει να "τακτοποιηθεί" το πατάρι (με ν.3843) και το WC να πάει στο ισόγειο όπου το WC θα έχει ύψος 2.10 m μιας και θα είναι κάτω από το πατάρι.

Σημειώνω ότι θέλουμε να αποφύγουμε την μεταφορά του WC στο ισόγειο.

Δεκτή κάθε γνώμη και εμπειρία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακεδόνα

(Πιστεύω –με το έχει κατασκευαστεί -να εννοείς ότι τα πατάρια δεν φαίνονται στην άδεια του 64 )

Κατʼ αρχάς θα πρέπει να έχεις υπʼ όψη σου την ΕΓΚ 19 Ν 3843/2010

 

2. _Διευκρινίζεται ότι η βεβαίωση της παρ. 11, της Εγκυκλίου 8/15-6-2010 επέχει θέση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης για τους χώρους που έχουν ρυθμιστεί με το ν.3843/10 και για το χρονικό διάστημα διατήρησης της συγκεκριμένης χρήσης, εφ΄

όσον έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία και σύμφωνα με τα παρακάτω οριζόμενα.

Για τη λειτουργία των χώρων αυτών ισχύουν παράλληλα τα αναφερόμενα στην

παρ. 7 του άρθρου 6, του ν. 3843/2010, δηλαδή δεν απαλλάσσονται από εγκρίσεις ή

όρους που αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.

Η έκδοση της παραπάνω βεβαίωσης χορηγείται μετά από συμπληρωματική της αρχικής αίτησης του ενδιαφερομένου για υπαγωγή του χώρου στη ρύθμιση του ν. 3843/10, με συνημμένα σχέδια κάτοψης και τομής της πραγματικής κατάστασης, στα οποία σημειώνονται οι χώροι ή τα τμήματα χώρων, που έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του ν.3843/10 και τεχνική έκθεση μηχανικού, όπου θα βεβαιώνεται ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης. Εφ΄ όσον πρέπει να προηγηθεί της βεβαίωσης η έγκριση της πυροσβεστικής υπηρεσίας είναι δυνατή η έγκριση από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία της υποβαλλομένης μελέτης παθητικής πυροπροστασίας, η οποία αποστέλλεται αρμοδίως.

Ακολουθεί η έκδοση της βεβαίωσης ότι ο χώρος ή τμήμα του έχει υπαχθεί στη

ρύθμιση του ν. 3843/10 και επέχει θέση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης,

σημειώνεται κοντά στη σφραγίδα περαίωσης η χορήγηση της βεβαίωσης αυτής και

σημειώνεται σχετική ένδειξη με αστερίσκο στην αντίστοιχη εγγραφή του ειδικού

ηλεκτρονικού αρχείου ή του ειδικού βιβλίου καταχώρησης.

 

Και κατά δεύτερο θα πρέπει να δεις τον ΓΟΚ/55

1. για το ελαχ επιτρ ύψος ισογείου (δεν πιστεύω να σε καλύπτει το 2,10 για κύρια χρήση)

2. για ελαχ ύψος βοηθ χώρων (2.25 πιστεύω ότι σε καλύπτει για βοηθ χρήση όχι όμως και για κύρια)

 

Αν σε καλύπτουν τα δηλώνεις ως έχουν με το 3843 (και δεν έχεις κανένα πρόβλημα στη δήλωση που απαιτείται ή τουλάχιστο δες στην πολεοδομία σου αν τυχόν θα έχεις)

 

Αν δεν σε καλύπτουν, θα σου πρότεινα το εξής -που πιστεύω να είναι και κατασκευάσιμο με τον τρόπο κατασκευής των οικοδομών του 64

 

Επειδή ελπίζω ότι το πατάρι είναι στο βάθος της πρόσοψης του και εφόσον δεν υπάρχει και υπόγειο, νομίζω ότι μπορείς να κατεβάσεις το γκρο-μπετό κατά 30-35 εκ ώστε το ισόγειο να αποκτήσει ελ ύψος 2.4, όσο απαιτείται σήμερα και με δεδομένο το 2.25 του παταριού, το ισόγειο να δηλωθεί ως χώρος κύριας χρήσης και το πατάρι ως βοηθητικής στην απαιτούμενη τεχν έκθεση, που είδες παραπάνω

Σημειώνω ότι παλιά συνδετήρια δεν έμπαιναν στο ισόγειο ή και αν έμπαιναν γινόταν ως του παταριού στην περίπτωσή σου-και δεν θα έχεις πρόβλημα με το κατέβασμα-αλλά παρόλα αυτά πρέπει να το ερευνήσεις

 

Αυτά από εναν Μακεδόνα της Θράκης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα wc δεν επιτρέπονται σε πατάρι σύμφωνα με το ΓΟΚ 73? Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.