Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

04.3 Εκτυπώσεις (Ploting - printing) Εδώ αναρτούμε θέματα σχετικά με την διαδικασία της εκτύπωσης, κλίμακες, Plot styles, ctb κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γινετε να εκτυπώσω μεγάλα σχέδια, σε μμια συγκεκριμένη κλίμακα, σε πολλαπλά φύλλα Α4 μιας και δεν χωράνε σε ένα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι θα βοηθήσει να μας πεις σε τι πρόγραμμα έχεις το σχέδιο. Αν είναι σε Autocad ευχαρίστως να βοηθήσω. Σε βοηθάει να φτιάξεις πολλά Α4 layout (φύλλα εκτύπωσης) με κάθε κομμάτι του σχεδίου για να τα τυπώσεις μαζικά ή σε βοηθάει να τυπώνεις απευθείας από την επιφάνεια σχεδίασης στο πρόγραμμα? Στείλε λίγες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά νόμιζα ότι είχα αναφέρει το πόγραμμα ότι είναι το AutoCAD (2006)

 

Αυτό που θέλω είναι σε σχέδια που ξεπερνουν υπο κάποια κλίμακα, το χώρο εκτύπωσης σε Α4 να τα τυπώνω σε διαδοχικά φύλλα

(με συντεταγμένες ή όχι)

χωρις να χρειαστελί να πάω σε Plotter

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα η λύση του plotter. Αν όμως πρέπει να είναι σε Α4 υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Δεν λέω, μπορεί να είναι μπακαλίστικοι αλλά κάνουν τη δουλειά τους.(συγνώμη εκ των προτέρων αν είμαι πολύ ή λίγο περιγραφική αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό ξέρεις το πρόγραμμα)

 

Α. Μπορείς να φτιάξεις στα Layout του Autocad στο page set up μια σελίδα Α4 και πατώντας διπλό κλικ μέσα στο χαρτί σου δίνεται η ευκαιρία να δεις όλο το σχέδιο σου (πατώντας διαδοχικά ZOOM, μετά ENTER, μετά EXTEND).Χωρίς κλίμακα βεβαια. Μετά πάτα διαδοχικά ZOOM μετά SCALE μετά 1000/την κλίμακα που θέλεις xp ……δηλαδή πχ.: 1000/50xp και μετά ENTER

Tώρα έχεις την κλίμακα που θέλεις. Κούνα το σχέδιο σου μέσα στο χαρτί μέχρι να φανεί το ένα άκρο του, τύπωσε Α4 όσο βλέπεις και μόλις τυπωθεί κούνα πάλι το σχέδιο μέχρις να δεις τη συνέχεια του σχεδίου και τύπωσε…και πάλι τη συνέχεια….και μπλα μπλα….Λίγο παιδικό? Είναι ένας τρόπος όμως. Όλοι στην αρχή κάναμε διάφορα για να μάθουμε

 

Β. Κάνε τα παραπάνω και κάθε φορά…αντί να τυπώνεις πρώτα και μετά να κουνάς το σχέδιο και πάλι να τυπώνεις….Αφού φτιάξεις την πρώτη σελίδα Α4 με το ένα μέρος του σχεδίου κάνε δεξί κλικ και κάνε copy το συγκεκριμένο Layout.στο Layout 2 κάνε διπλό κλικ μέσα στη σελίδα να μπορείς να κουνήσεις το σχέδιο για να βλέπεις το υπόλοιπο κομμάτι…και συνέχισε έτσι μέχρι να φτιάξεις πολλά Layout που στην ουσία περιέχουν όλο το σχέδιο. Οπότε πατάς από ένα plot σε κάθε Layout …πας μια βόλτα μέχρι την κουζίνα και τα αφήνεις τα τυπωθουν

 

Δεν ξέρω αν κατι τετοιο ήθελες να ακούσεις. Αν όχι και θες κάτι άλλο στείλε.

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι το σπαστικό κολαζ που θα πρέπει να κάνεις μετά στο σχέδιο. Δεν λυπάσαι τον εαυτό σου?

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τη λες και είναι μία απλή λύση.

όσο για το κολάζ, εινα βαρετο αλλά αν μου χρειαστεί να τυπώσω κάτι μεγάλο η σελιδες Α4 πιστεύω θα είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω εκελινη τι στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στο Autocad γνωρίζω τους παρακάτω τρόπους εκτύπωσης

1)Plotter

2)Pdf

3)JPG

4)DWF

Ερώτηση

Υπάρχει κάποιος τρόπος εκτύπωσης όπου στο τελικό αποτέλεσμα να μπορώ, εκτός από το να το βλέπω ηλεκτρονικά το σχέδιο, να μετράω πάνω του αποστάσεις, να βλέπω όλα τα αντικείμενα αλλά να μην μπορώ με τίποτα να τα τροποποιήσω.?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το εκτυπωτή DWF μπορείς να εξάγεις ένα αρχείο και να δώσεις μαζί με το αρχείο το Autodesk Design Review 2009 (δωρεάν απο http://www.autodesk.com/designreview-download) και μπορεί ο οποιοσδήποτε να δεί, να σημειώσει, να μετρήσει το/τα σχέδια. Αυτός είναι ο επίσημος τρόπος της Autodesk για "paperless drawing viewing".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάλλιο αργά...

 

Αυτό είναι γενικά πρόβλημα με τα στοιχεία OLE. Δύο εναλλακτικές υπάρχουν:

- ελέγχεις τον εκτυπωτή σου μέσω των properties για να δεις αν μπορείς να αλλάξεις ρυθμίσεις σχετικές με Raster Graphics

- στο Αutocad μεγαλώνεις την τιμή του OLEQUALITY (εντολή αυτό) ή το αλλάζεις μέσω του properties του OLE αντικειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.