Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Η ευκολότερη λύση είναι να ορίσεις Monochrome στις ρυθμίσεις του plotter.

Άλλη λύση είναι να επιλέξεις τα πάντα και να ορίσεις χρώμα λευκό απο το properties (συνήθως είναι ByLayer). Κάνε όμως κανα δυο explode ακόμη, μήπως έχει ξεφύγει τίποτα.

Πάμε τώρα σε ποιο τεχνικές λύσεις:

Στα νεότερα autocad το dwg χρησιμοποιεί απο τη μάνα του Named plot styles (STB) αντί για Color-dependent plot styles (CTB). Δώσε την εντολή PSTYLEMODE  και επέλεξε 1 για να χρησιμοποιήσει το morochrome.ctb

Άλλο πρόβλημα μπορεί να είναι ότι στο Page Setup Manager, το κουτάκι Display Plot Styles είναι μαρκαρισμένο. Δώσε την εντολή CONVERTPSTYLES  και βεβαιώσου ότι το κουτάκι δεν είναι τσεκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χρησιμοποιώ κάποιες linetypes πχ συρματοπερίφραξη, dotline στις οποίες έχω σχεδιάσει στο model με ένα συντελεστή. Στο layout η εμφάνιση των γραμμών αυτών είναι εντελώς λανθασμένη. Γνωρίζει κάποιος πως το διορθώνω?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Skrats said:

Τι εννοείς;

1 : 50

1:200

1:500

Σε τι κλίμακα το σχεδιάσεις αυτό που ρωτάς.

(υποθέτω γνωρίζεις τι είναι κλίμακα σχεδιασμού ανεξάρτητα autoCad κλπ)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Skrats said:

Χρησιμοποιώ κάποιες linetypes πχ συρματοπερίφραξη, dotline στις οποίες έχω σχεδιάσει στο model με ένα συντελεστή. Στο layout η εμφάνιση των γραμμών αυτών είναι εντελώς λανθασμένη. Γνωρίζει κάποιος πως το διορθώνω?

Κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις την μεταβλητή PSLTSCALE από 1 σε 0.... κάποια στιγμή το είχα κ εγώ αυτό το πρόβλημα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εξυπνάδες και ειρωνείες για να μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς....προφανώς δεν καταλάβατε την ερώτηση μου...Ευχαριστώ lou- θα το ελέγξω και αυτό.Προς το παρόν πήγα στο μοντελ και έβαλα σε όλες την τιμή 1 και τις διόρθωσα μετά στο layout.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς τις σωστές γραμμές στο model σου,πάνε format-->linetype και "ξετίκαρε"  το κουτάκι που βλέπεις στην φώτο κάτω αριστερά,κάνε και ένα regen μέσα στο layout και θα δείς τις γραμμές σου κανονικά..

autocad_tip.png

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.