Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

θέλω να εκτυπώσω κάποια αρχεία autocad, όμως κανένα κατάστημα δεν έχει autocad και εκτυπώνουν μόνο αρχεία Lpt

 

πώς ακριβώς γίνεται η μετατροπή;

 

το annotation scale πρέπει να είναι ίδιο με το plot scale; εαν δεν είναι ίδια τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τον εκτυπωτή κανονικά σαν να πας αν τυπώσεις σε αυτόν και κάνεις όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις ώστε να τυπωθεί σωστά το σχέδιό σου (χαρτί, κλίμακα, πάχη).

Πριν πατήσεις το ΟΚ κάνεις κλικ στην επιλογή "Plot to file"

Το αρχείο που δημιουργείται, αρχείο *.plt, το δίνεις στο μαγαζί και το τυπώνει χωρίς να μπορεί να το μετατρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το καλύτερο, αν και πιστεύω πως δεν είναι αναγκαίο αφού μάλλον όλοι οι ploter δουλεύουν σε hpgl2. Αλλά περίμενε μήπως κάποιος το έχει κάνει με διαφορετικούς.

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα σε ένα κατάστημα και μου είπαν τι plotte εχουν,

μάλιστα μου έδωσαν και ένα χαρτί με οδηγίες, αλλά κάτι δεν το βρίσκω

 

στο page setup και στα Properties του Plot device, επιλέγω τη καρτέλα Ports

εκεί σύμφωνα με τις οδηγίες επιλέγω στη στήλη Port το LPT1 και plot to file,

όμως ενώ στις οδηγίες, δείχνει ότι δίπλα απο τη στήλη Port που επέλεξα LPT1, έχει στη στήλη Printer το μοντέλο του plotter, σε εμένα δεν έχει τίποτα.

Αλλά στο πάνω μέρος της καρτέλας που γράφει Plotter configuration file name έχω το σωστό plotter, αυτό αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τους το αρχείο dwg μαζί με το ctb που χρησιμοποιείς , και την κλίμακα που θέλεις και θα στο εκτυπώσουν , χωρις να ασχοληθείς με τον ploter που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.