Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Οταν πατήσεις plot to file, ακυρώνεται η επιλογή plot to a port, οπότε στην ουσία, δεν διαλέγεις κανένα port.. Και στις οδηγίες που σου έδωσαν στην LPT1 φαίνεται ο εκτυπωτής που έχουν εγκαταστήσει (και συνδέσει) στο pc τους (εσύ φυσικά δεν τον έχεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ!

Είναι 2:30 π.μ. και δεν μπορώ να τυπώσω #$%^&*@

 

Πρόσφατα, έκανα αναβάθμιση του πολογιστή. ξαναέβαλα όλους τους drivers κανονικά

Έβαλα το autocad 2009 και τον plotter HP Designjet 500plus.

Την μία μου καθυστερεί αφάνταστα..

Την άλλη κολλάει εντελώς

Στέλνω από NOTEPAD δοκιμαστικό και το τυπώνει μεν αλλά καθυστερεί λίγο.

Ένα σχέδιο (μετά από κόλλημα και επανεκκίννηση) τύπωσε 10 πόντους και μετά έβγαλε μια μαυρίλα και το έκοψε...

 

Τι στο καλό να συμβαίνει; Έχει κανείς καμμιά ιδέα;

Είχα τον plotter τώρα δίπλα στο καλοριφέρ! Λέτε να έφαγε καμιά φλασιά από αυτό;

 

edit: μετά από μια μεγαααάλη νύχτα τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Έκανα επανεκκίνηση ΗΥ-plotter έβγαλα καλώδια και μπρίζες, άλλαξα θύρα, πήρα τον plotter μακριά από το καλοριφέρ, εν πάσει περιπτώσει κάποια στιγμή άρχσε να τυπώνει... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Άστα myri, κόντεψα να τρελλαθώ χτες... Μόνο αυτό μου είχε μείνει αλλά που να έβρισκα παππά στις 3 το πρωί... (γιατί βιαζόμεθα κιόλας...;))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σε ολους γραφω πρωτη φορα αν και ειμαι αρκετο κειρο μελος ..εχω ενα προβλημα οταν παω να εκτυπωσω μου βγαζει συνεχεια αυτο το μηνυμα "the annotation scale is not equal to the plot scale.Do you want to continue?" με cancel το ακυρωνει εντελως με continue το κανει παντα fit to paper... τελιωνω τη διπλωματικη μου τωρα και δεν μπρορω να εκτυπωσω σε κλιμακα 1:1000 , 1:2000 και 1:500 . πηγαινω και εξω για εκτυπωση και στους υπολογιστες τους μου βγαζει παλι το ιδιο..και δεν μπορουν να μου δωσουν λυση.οποιος ξερει τι μπορω να κανω θα με βοηθησει πολυ !! Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως (όποτε μου εμφανίζεται) πατάω "να μην ξαναεμφανιστεί αυτό το μήνυμα" και συνεχίζω κανονικά...

Τώρα όμως, πρέπει να μου τύχει για να μπορέσω να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως (όποτε μου εμφανίζεται) πατάω "να μην ξαναεμφανιστεί αυτό το μήνυμα" και συνεχίζω κανονικά...

Τώρα όμως, πρέπει να μου τύχει για να μπορέσω να σε βοηθήσω...

το κανω αλλα εεξακολουθει να μου βγαινει σε λαθος κλιμακα..βγαινει σταθερα 1μμ 0.87 γιουνιτς σε Α0 χαρτι και θελω 1:1000 και 1:2000 αλλα τιποτε εχω σκασει ...:-x

Link to comment
Share on other sites

Στο prompt του Autocad γράψε την εντολή annoautoscale και μετά δώσε την τιμή -4. Μπορεί να φταίει αυτό.
το εκανα και αυτο και ειναι ηδη στο -4...εσας σας βγαζει τετοιο πινακακι???δουλευω αρκετα χρονια το autocad και πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο...αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο ...με χαρα θα το ακουσω...δυστηχως ουτε η συμβουλη του ακη επιασε...ευχαριστω παντως για την προσπαθεια να με βοηθησετε!:(
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.