Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Λοιπόν έχω μια απορία.

Θέλω να εκτυπώσω ένα Τοπογραφικό το οποίο το έχω εξάγει απο το verm (τοπογραφικό πρόγραμμα) έτοιμο σε κλίμακα 1/200

Το πρόβλημα που είναι οτι μέσα του θέλω να βάλω ένα απόσπασμα 1/5000 ΓΥΣ με την ιδιοκτησία να φαίνεται επάνω.

 

Πως μπορώ να εκτυπώσω αυτά τα 2 στις κλίμακες τους ώστε όταν βγεί το χάρτι να μετράω με ένα χάρακα στις σωστές αναλόγως κλίμακες;

 

Να σημειώσω οτι το σχέδιο είναι σε μέτρα και σε 1/1 κλίμακα. Δηλαδή ότι μετράω στο autocad είναι η πραγματικές αποστάσεις

Link to comment
Share on other sites

idik, αυτό μπορεί να γίνει με την προϋπόθεση πάνω στο απόσπασμα να αναγράφεται κάποια διάσταση.

έστω ότι αναγράφεται μια διάσταση 500μ. εσύ θα πρέπει να κάνεις scale το απόσμασμα ώστε μετρώντας πάνω στο autocad τη συγκεκριμένη διάσταση να είναι 25 φορές μικρότερη από την αναγραφόμενη ( αν στο απόσπασμα είναι 500μ εσύ στο autocad μετρώντας τη πρέπει να είναι 500/25=20μ)

Εκτυπώνοντας τώρα σε 1/200, στο χαρτί η διάσταση θα μετριέται ίση με 20/200=0,1μ=10cm. Εσύ έχεις ήδη γράψει δίπλα στο απόσπασμα ότι είναι σε κλίμακα 1/5000, άρα κάποιος που θα πάει μετρήσει στο χαρτί θα δει ότι τα 0,1μ του αποσπάσματος αν τα πολλαπλασιάσει επί 5000 θα βρει τη πραγματική διάσταση.

 

Το σκεπτικό:  τι μήκος πρέπει να έχει μια διάσταση στο autocad την οποία αφού την εκτυπώσω σε 1/200  (στην ουσία δηλαδή τη μικραίνω 200 φορές στο χαρτί), και στη συνέχεια την ίδια διάσταση στο χαρτί την πολλαπλασιάσω επι 5000 ( μια και η κλίμακα του αποσπάσματος είναι 1/5000) θα μου δώσει την αληθινή διάσταση?

 

Κάτι σαν τύπος: αν Δ η διάσταση που μετράω στο autocad και Χ η πραγματική διάσταση θα πρέπει: (Δ/200)*5000=Χ  => Δ=Χ/25

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτως η άλλως στο 1/500 o κάνναβος είναι 500 μέτρα.. Όπότε αυτό το κάνω 20 μέτρα και είμαι κομπλέ.

Έτσι;

 

Ισχύει αν έχω ένα σχέδιο σε κλίμακα 1/200 και το κάνω scale 0.5 θα γίνει 1/400;

Επίσης με τα viewports δεν γίνεται τίποτα στην περίπτωση μου να φανταστώ;

Edited by idnik
Link to comment
Share on other sites

To scale αλλάζει τις διαστάσεις του σχεδίου (προσοχή μικραίνει και τα γράμματα!!) Οπότε αν το κάνεις scale 0.5 και το τυπώσεις πάλι 1/200 τότε, ναι η τελική εκτύπωση είναι 1/400...Γιατί να το κάνεις αυτό όμως? 

Καταρχήν τα γράμματα σου θα πρέπει να τα μεγενθύνεις στην αρχική τους διάσταση (χ2) για να μην φαίνονται ψείρες....

Link to comment
Share on other sites

idik, αυτό μπορεί να γίνει με την προϋπόθεση πάνω στο απόσπασμα να αναγράφεται κάποια διάσταση.

έστω ότι αναγράφεται μια διάσταση 500μ. εσύ θα πρέπει να κάνεις scale το απόσμασμα ώστε μετρώντας πάνω στο autocad τη συγκεκριμένη διάσταση να είναι 25 φορές μικρότερη από την αναγραφόμενη ( αν στο απόσπασμα είναι 500μ εσύ στο autocad μετρώντας τη πρέπει να είναι 500/25=20μ)

Εκτυπώνοντας τώρα σε 1/200, στο χαρτί η διάσταση θα μετριέται ίση με 20/200=0,1μ=10cm. Εσύ έχεις ήδη γράψει δίπλα στο απόσπασμα ότι είναι σε κλίμακα 1/5000, άρα κάποιος που θα πάει μετρήσει στο χαρτί θα δει ότι τα 0,1μ του αποσπάσματος αν τα πολλαπλασιάσει επί 5000 θα βρει τη πραγματική διάσταση.

 

Το σκεπτικό:  τι μήκος πρέπει να έχει μια διάσταση στο autocad την οποία αφού την εκτυπώσω σε 1/200  (στην ουσία δηλαδή τη μικραίνω 200 φορές στο χαρτί), και στη συνέχεια την ίδια διάσταση στο χαρτί την πολλαπλασιάσω επι 5000 ( μια και η κλίμακα του αποσπάσματος είναι 1/5000) θα μου δώσει την αληθινή διάσταση?

 

Κάτι σαν τύπος: αν Δ η διάσταση που μετράω στο autocad και Χ η πραγματική διάσταση θα πρέπει: (Δ/200)*5000=Χ  => Δ=Χ/25

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα....

 

 

Βασικά η απόσταση που χρησιμοποιώ πάνω στο 1/5000 είναι του καννάβου η οποία είναι 500 μέτρα κανονικά αν είναι γεωαναφερμένος..

Σωστά;

 

Edited by idnik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για εκτύπωση από Autocad, που λογικά κάποιος με μικρή και μόνο εμπειρία θα ξέρει να μου απαντήσει.

 

Δεν έχω την παραμκρή ιδέα για τύπωμα και γενικά ότι σχέδιο έχω το τυπώνω έξω, γιατί εξάλλου δεν έχω και plotter. Ωστόσο έχω μία πινακίδα μου που χρειάζεται καμιά φορά να βάζω μπροστά σε κανα σχέδιο οπότε τη συγκεκριμένη την τυπώνω κανονικά και βγαίνει σε Α4. Το πρόβλημα μου είναι ότι σήμερα (την έχω ξανατυπώσει πολλές φορές) όταν πήγα να την τυπώσω μου την έβγαζε στην οριζόντια διάσταση της σελίδας, δηλαδή όχι στη μεγάλη διάσταση της σελίδας Α4 από πάνω προς τα κάτω, αλλά στη μικρή της διάσταση αφήνοντας κενά δεξιά και αριστερά. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Μέχρι σήμερα δεν μου το έκανε ποτέ ξανά. Όταν την περιστρέφω κατά 90 μοίρες και την δίνω για τύπωμα τότε την παίρνει κανονικά σε όλο το μήκος της Α4 (αλλά προφανώς δεν είναι λύση αυτή).

 

Ήλπιζα μήπως μπορούσε να μου πει κάποιος τι ενδέχεται να φταίει!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει αλλάξει η φορά εκτύπωσης από κατακόρυφη σε οριζόντια...

 

Για να το αλλάξεις, στο παράθυρο του plot από όπου και τυπώνεις διαλέγεις κάτω δεξιά εκεί που λέει "drawing orientation" το portait, και λογικά θα πρέπει να στο εκτυπώσει σωστά δηλαδή στο όρθιο και όχι στο οριζόντιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε εκεί που λέει what to plot, διάλεξε window και μετά διάλεξε την σελίδα.

 

Επίσης δες στο plot scale αν είναι τικαρισμένο το fit to paper.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τικαρισμένα και το fit του paper και το center the plot (έχω κάνει και δοκιμές βγάζοντας τα και τα δύο είτε μαζί είτε ένα ένα) ενώ το την πινακίδα που θέλω να εκτυπώσω την επιλέγω με την επιλογή window επιλέγοντας την σαν παραλληόγραμμο από την πάνω αριστερά γωνία της μέχρι την κάτω δεξιά.

 

Κάτσε μισό να ανεβάσω και μία φωτό από το κινητό από κάτω μπας και βοηθήσει...

 

 

post-34845-1374161374,31_thumb.jpg

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.