Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Στην προεπισκόπηση μου φαίνεται ότι στο δείχνει ότι θα στο βγάλει στο οριζόντιο..για αυτό ίσως στο κοβει.

 

Πάτα το βελάκι τέρμα δεξιά να ανοίξει το παράθυρο παράπανω να δεις και τις άλλες επιλογές.

 

Κάνε εναλλαγή μεταξυ landscape kai portait - λογικά ένα από τα 2 θα τυπώνει οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ είσαι τεράστιος!

Βασικά εγώ την εναλλαγή portrait landscape πήγαινα και την έκανα μέσω properties-->custom properties κλπ

Αλλά πατώντας το βελάκι κάτω δεξιά που μου είπες, ήταν επιλεγμένο το landscape. Αλλάζοντας το επανήρθε..

 

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια και την επιμονή!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Που μπορώ να βρω τα πάχη των γραμμών που πρέπει να έχουν τα αρχιτεκτονικά μου σχέδια (μιλάω γενικότερα για μια σωστή παρουσίαση);

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να σου κάνω 2 ερωτήσεις (συγνώμη αν φανώ επιθετικός - πραγματικά όμως απορώ)

1. Στη σχολή σου δεν σας έμαθαν σχέδιο?

2. Για να μπεις στη σχολή σου δεν έδωσες σχέδιο?

 

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα σου:

Στην Ελλάδα ακόμα... προσπαθούν να φτιάξουν ένα πρότυπο σχεδίασης - δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ

Δες εδώ: 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/scient_typopoiisi/cadstand/standard

Αλλιώς, υπάρχουν τα Αμερικάνικα πρότυπα (που προτιμώ και προσωπικά):

http://www.nationalcadstandard.org/ncs5/

Και φυσικά υπάρχει και το ISO:

http://www.iso.org/iso/products/standards/catalogue_ics_browse.htm?ICS1=35&ICS2=240&ICS3=10&

 

Φυσικά υπάρχουν και τα βιβλία, όπως πχ.

"Σχέδιο" του Ιδρύματος Ευγενίδου

"Αρχιτεκτονικό Σχέδιο" Γ' τάξης Γενικού Λυκείου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, θα ηθελα βοηθεια.

Εχω το autocad to 2008 κανω την πτυχιακη μου σε αυτο εδω και πολυ καιρο, απο καποια στιγμη και μετα εχουν σταματησει να φαινονται οι διακεκομενες στα σχεδια και στην εκτυπωση.. Πρεπει να τα εκτυπωσω για να παρουσιασω και δεν μπορω να βγαλω ακρη, οπως και κανεις οπου και αν ρωτησα!

Εχω αλλαξει το linetype scale σε 0,5 ( δεν ξερω αν ειναι σιγουρα σωστο) για κλιμακα  1/50 που θελω, παλι τιποτα.

Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κατά την εισαγωγή block το έχω παρατηρήσει κι εγώ να μπερδεύεται το πρόγραμμα...

 

Δοκίμασε την εξής εντολή:

 

-scalelistedit --> enter --> r-->enter --> y-->enter--> e-->enter

Αν πάλι δε λυθεί άρχιζε να επιλέγεις τις γραμμές που θέλεις και να αλλάζεις το linetype scale (με επιλεγμένες τις γραμμές)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν εννοώ αυτό...

Θα πληκτρολογήσεις "-scalelistedit" και μετά τις επιλογές που σου έγραψα για να κάνεις reset στις κλίμακες του σχεδίου.

Και μετά θα επιλέγεις τις γραμμές και θα αλλάζεις το linetype scale μέχρι να ξαναγίνουν διακεκομμένες...

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κατά την εισαγωγή block το έχω παρατηρήσει κι εγώ να μπερδεύεται το πρόγραμμα...

 

Δοκίμασε την εξής εντολή:

 

-scalelistedit --> enter --> r-->enter --> y-->enter--> e-->enter

Αν πάλι δε λυθεί άρχιζε να επιλέγεις τις γραμμές που θέλεις και να αλλάζεις το linetype scale (με επιλεγμένες τις γραμμές)

 

 

Το εκανα αλλα τιποτα... 

Εκανα και μια μια την γραμμη να αλλαξω το scale... Τιποτα... :(

 

Αν κανω δημιουργια νεου και το κανω αντιγραφη-επικοληση ολο το σχεδιο και αλλαξω τις ιδιοτητες? Δεν θυμαμαι ομως με ποια εντολη αλλαζω τις μοναδες και την κλιμακα δηλαδη να με βγαλει στις ιδιοτητες του σχεδιου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.