Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω έναν ξυλότυπο με αρκετές πληροφορίες πάνω. Το σχέδιο είναι αρκετά φορτωμένο. Πρόκειται να εκτυπωθεί σε κλίμακα 1:100.

Ο χρόνος με πιέζει και δεν έχω δυνατότητα για δοκιμαστικές εκτυπώσεις μέχρι να πετύχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια ενδεικτικά πάχη γραμμών σε κλίμακα 1:100 για:

-Κολώνες σε κάτοψη

-Δοκούς και περιγράμματα πλακών σε κάτοψη

-Beton σε τομή

-Beton σε όψη

-Beton κρυμμένο

-Μεταλλικές διατομές σε τομή

-Μεταλλικές διατομές σε όψη

-Μεταλλικές διατομές κρυμμένες

-Άξονας μεταλλικών διατομών

-Ράβδοι οπλισμών

-Διαστάσεις

-Κάνναβος

-Διαγραμμίσεις δομικών στοιχείων, εδάφους κτλ

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μικρή κλίμακα ειδικά για εκτυπώσεις ξυλοτύπων κλπ.

 

Επειδή λες ότι βιάζεσαι φτιάξε ένα προφίλ ctb με πάχη γραμμών από 0,20 έως 0,40 και κάνε κάποιες δοκιμές με αυτά.

 

Αν θες όμως σε κάθε κατηγορία διαφορετικό πάχος γραμμής, τότε θέλει πιο πολύ ψάξιμο.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω έναν ξυλότυπο με αρκετές πληροφορίες πάνω. Το σχέδιο είναι αρκετά φορτωμένο. Πρόκειται να εκτυπωθεί σε κλίμακα 1:100.

Ο χρόνος με πιέζει και δεν έχω δυνατότητα για δοκιμαστικές εκτυπώσεις μέχρι να πετύχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια ενδεικτικά πάχη γραμμών σε κλίμακα 1:100 για:

....

 

Αν στο δωσανε, ζητα και το ctb

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

ψάχνω αν υπάρχουν πρότυπες διαστάσεις πινακίδας-υπομνήματος για τα αντίστοιχα φύλλα, Α4-Α3-Α2-Α1-Α0 συμβατές με μονογραμμικά ηλεκτρολογικά(αυτοματισμού) ή σωληνώσεων.(πυρόσβεση-ατμός). Συνήθως καλύπτουν ολόκληρη τη μία διάσταση του φύλλου και αναζητώ το πλάτος ενώ συμπεριλαμβάνουν πέρα από τα στοιχεία εταρίας-μελέτης-κατασκευής, notes, σύμβολα, και equipment ή αναφορά σε άλλα σχέδια.

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα κάνεις ένα layout με 2 παράθυρα (viewports) και εκεί μέσα θα ορίσεις τις κλίμακες όπως θέλεις...

Άλλη λύση (δεν προτείνεται) είναι να σχεδιάσεις αυτό που θέλεις να τυπώσεις σε 1:200, 2.5 φορες μεγαλύτερο και να το τυπώσεις κατευθείαν από modelspace. Πολύ προσοχή στις διαστάσεις σε αυτή την περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια καλησπερα! Εχω κανει εισαγωγη απο archicad ενα dwg σε autocad 2018 και θελω να κανω μονοχρωμη εκτυπωση αλλα με τις επιλογες monochrome και grayscaleδεν γινεται τιποτα. Μουεκτυπωνει μονο εγχρωμα.*εχω σπασει τα blocks που δημιουργει το archicad. το .dwg ειναι μονο γραμμες. Καποιος για βοηθεια...Ευχαριστω πολυ!

 

Άνοιξες νέο θέμα και τώρα επαναλαμβάνεις το ίδιο ερώτημα. Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής τους οποίους οφείλεις να διαβάσεις για τη δική σου απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ

Επίσης, διόρθωσε το κείμενό σου και βάλε τόνους στις λέξεις.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.