Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Με ότι d.u. θες σχεδιάζεις, αν δεν έιναι όμως 1d.u.= 1mm, δηλαδή σε κλίμακα 1:1 τότε θα βάλεις π.χ. κλίμακα 1:100 στο layout για να τυπώσεις και δε θα σου βγάζει τη σωστή κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι δουλέυει το AutoCAD

1unit=1mm (για μηχανολογικό σχέδιο)

 

στο Αρχιτεκτονικό σχέδιο

θεωρουμε 1unit=1m οπότε στην εκτύπωση πχ για κλίμακα 1/50 γράφουμε 1000/50 απλό

 

υγ για να χρησιμοποιήσω τα layout πρέπει να έχω κατανοήσει πρώτα τα παραπάνω

διαφορετικά μπορώ μόνω να τυπώσω τα σχέδια των αλλων και δεν μπορώ να φτάξω δικά μου layout

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το λογικό θα ήταν να σχεδιάζουμε όλοι στην ίδια κλίμακα 1:1 (δηλαδή σε πραγματικό χώρο) εφόσον μετά στο paperspace/ layout επιλέγουμε έτοιμες τις κλίμακες (1:100, 1:50, 1:20, κλπ). Αλλιώς αν δεν σχεδιάζουμε σε real space, μπλέκουμε με κλίμακες σε όλα τα επίπεδα. Οπότε στο page set up αντί να έχεις 1:1 βάζεις άλλη κλίμακα όπως και στο layout αντί για το σωστό 1:50 ή 1:100 βάζεις 1000/50 ή 10/1.

 

Νομίζω πάντως ότι έιναι πατάτα αυτό που έχει θεσπίσει το Autocad. Χαρακτηρίζει το σύστημα μέτρησης "Αρχιτεκτονικό" αυτό με τα πόδια και τις ίντσες όμως εκεί όταν σχεδιάζεις 1 d.u. είναι σε πόδια (1ft) και όχι σε ίντσες (1"). Φαντάζομαι για όσους χρησιμοποιούν αυτό το σύστημα (ΗΠΑ) θα ήταν πολύ σπαστικό να πρέπει να σχεδιάζουν σε ίντσες εάν θέλουν πραγματική κλίμακα (1:1) όπως αναγκάζει τους υπόλοιπους που θέλουν να δουλέψουν στο metric! Το αποτέλεσμα - εάν σχεδιάζεις σε μμ (type 1000 για 1 μέτρο) βγαίνουν ποιο μεγάλα/ βαριά αρχεία. Το θετικό είναι ότι δεν μπλέκεις ποτέ με δεκαδικά ψηφία και είναι έτσι ποιο γρήγορη η σχεδίαση χωρίς να σκέφτεσαι καθώς τα νούμερα είναι ποιο "στρογγυλά". π.χ. πατημα σκάλας 315 αντί 31.5.

 

Γενικά έχοντας δουλέψει και σε πόδια και σε μέτρα (imperial vs metric) το πρώτο είναι ποιο κοντά στις ανθρώπινες αναλογίες. Οι βασικές διαστάσεις των υλικών και πρακτική δόμησης (rules of thumb) βγήκαν από τη σχέση του ανθρώπου/ τεχνίτη με το υλικό. π.χ. 1 πόδι= 30.5 εκ. = 1 πάτημα Το κοινό τούβλο, η βασική ξυλεία (διατομής 2Χ4 = 2" Χ 4") είχε διαστάσεις τέτοιες ώστε να το πιάνει άνετα ένα ανθρώπινο χέρι, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ολο το πρόβλημα είναι καθαρά θεωρητικό και έχει να κάνει με την δυνατότητα επεξεργασίας από πολλούς χρήστες.

Και έχει να κάνει με την ευκολία του καθενός.

Είναι το ίδιο να λες @5000<12 με το να λες @5<12 ?

Ή για να κάνεις κύκλο να δίνεις κέντρο 3000,3000 αντί για 3,3 και ακτίνα 10000 αντί για 10 ?

 

Και τι θα κάνει ο στατικός που εργάζεται με Fespa (πχ) όταν πάρει σχέδια σε mm?

θα κάθεται να κάνει scale σε κάθε αρχείο ώστε να το εισάγει στο Fespa που έχει m?

 

Δουλεύω με το ACAD κοντά 20 χρόνια, και δεν έχω συναντήσει ποτέ (ελληνικό) σχέδιο με μονάδα μέτρησης διαφορετική του m.

 

Και τα μηχανολογικά προγράμματα που είναι πάνω στο ACAD νομίζω πως έχουν σαν μονάδα μέτρησης (d.u) το m και όχι το mm.

 

Το θέμα είναι καθαρά πρόβλημα συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

ερλινγ έχεις δίκιο σε όλα αυτά! τώρα το πως θα γράφεις έιναι και συνήθεια.

αλλά πάντως δεν αλλάζει το γεγονός πως εάν σχεδιάζεις με 1du= 1 m σχεδιάζεις σε κλίμακα και όχι σε πραγματικό χώρο. Δεν ξέρω γιατί το έχει κάνει έτσι η Autocad (!) - υποθέτω θεωρεί πως η βάση γι αυτούς είναι το imperial system και όσοι θέλουν metric να παίζουν με mm?!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην αγχώνεστε

υπάρχει ρύθμιση που μορείς τη 1unit να την ορίσεις όσο θες πχ 1m

απλά η μετατροπή δεν συνηθίζεται

 

άμα επιμένετε να το κοιτάξω να σας πω αλλά όλοι βάξουν 1000 στην εκτύπωση και ξεμπερδεύουν

Link to comment
Share on other sites

στο page set-up Myri, εκεί που έχει scale τι βάζεις? Εάν βάλεις 1mm = 0.001 d.u. που είναι το σωστό εφόσον θέλουμε να σχεδιάζουμε 1d.u.=1m τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τις κλίμακες στα layouts. Βάζεις δηλ. κατευθείαν π.χ. 1:100.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.