Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατικό ερώτημα: Έλεγχος στατικότητας


vicky-makis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα παρακαλώ πολύ μια βοήθεια!!!! Θέλω να αγοράσω ένα σπίτι. Είναι ένα διαμέρισμα 2ου ορόφου (ρετιρέ) 75 τ.μ σε μια πολυκατοικία του 1975, στην περιοχή των Μελισσίων, δίπλα στο ρέμα. Το διαμέρισμα είναι πλήρως ανακαινισμένο (οπτικά τουλάχιστον είναι άψογο), η πωλήτρια από ότι λέει έχει όλες τις αποδείξεις για τις εργασίες (υδραυλικά, ηλεκτρικά, ενδοδαπέδια θέρμανση), δεν τις έχω δει βέβαια ακόμα, αλλά αυτό είναι το μόνο εύκολο.

Ενώ το σπίτι μου αρέσει πολύ, όπως και η περιοχή, με φοβίζει το γεγονός ότι η πολυκατοικία είναι του 1975. Τι με συμβουλεύετε επ΄αυτού. Φοβάμαι για την στατικότητα του κτιρίου. Υπάρχει τρόπος να εξασφαλιστώ στον τομέα αυτό; Μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος και πόσο κοστίζει;. Είναι ρίσκο να πάρω ένα σπίτι τόσων ετών;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο, από την μιά πλευρά έχει μεσοτοιχία με άλλο διαμέρισμα. Μας είπε ότι έχει κάνει μόνωση με γυψοσανίδα, πιστεύετε ότι θα υπάρχει πρόβλημα ηχομόνωσης από το διπλανό διαμέρισμα, που είναι για μένα ένα ακόμη άγχος;

Στην ουσία και από τις δυο πλευρές ενώνεται με άλλο διαμέρισμα, μόνο που από την άλλη νομίζω ότι δεν είναι απλή μεσοτοιχία (αν το λέω καλά), αλλά ξεκινάει το δεύτερο συγκρότημα κατοικιών. Δηλαδή στην ουσία οι πολυκατοικίες είναι δυο που ενώνονται, μάλλον στην ένωση δεν θα είναι απλός τοίχος είναι έτσι;

Βοηθείστε με να πάρω μια απόφαση γιατί είμαι εντελώς άσχετη με τα οικοδομικά και δεν θέλω να την πατήσω. Τι με συμβουλεύετε;

Α! και κάτι τελευταίο που θυμήθηκα, το σπίτι είχε δυο κρεβατοκάμαρες και την μια την χάλασε για να μεγαλώσει το σαλόνι, υπάρχει πρόβλημα, μήπως υπήρχε κάποιο στήριγμα που με το γκρέμισμα έφυγε;

Θα σας ήμουν ευγνώμων, αν με βοηθούσατε δίνοντας μου κάποιες κατευθύνσεις. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνετε που αναρωτιέστε για όλ' αυτά τα ζητήματα και κυρίως που ανησυχείτε για την στατική επάρκεια του κτίσματος

που σκοπεύετε ν' αγοράσετε.

Γι' αυτόν το λόγο πρέπει ν' απευθυνθείτε σε Μηχανικό της εμπιστοσύνης σας, ο οποίος θα εξετάσει την περίπτωση και θα σας

συμβουλέψει ανάλογα με τα συμπεράσματά στα οποία θα καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Εξυπακούεται ότι θα πάρω κάποιον μηχανικό, η δική σας όμως άποψη για μια τέτοια αγορά σπιτιού ποιά είναι; Με ενθαρρύνεται, να το κάνω το αποτόλμημα (υπό προυποθέσεις) ή όχι;

Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές στα καινούργια είναι απλησίαστες και οι κατασκευές (πλην της αντισεισμικότητας, θέλω να πιστεύω), είναι απαράδεκτες, εννοώ τα υλικά του εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση σωστή μέσω του φόρουμ δεν μπορείτε να βρείτε.

Συγχωροχάρτι μπορώ να σας δώσω πολύ εύκολα....:Αγόρασε ...είναι τέλειο..:D

 

Θα με πιστέψετε? Υπάρχει περίπτωση με τα στοιχεία που μας δίνετε να σας απαντήσουμε?...ΟΧΙ

Απευθυνθείτε σε μηχανικό και τότε θα είστε σίγουρος για την αγορά σας.

Καλή τύχη

 

Υ.Γ Υπό προϋποθέσεις η αγορά μπορεί να είναι καλή....γενικώς όμως όχι σαν ένα κτίριο μετά το 95

Link to comment
Share on other sites

Υπο καποίες προυποθέσεις!

Δεν ειναι υποχρεωτικά στατικά τρωτο ενα κτίριο του 1975.

Αν εχει γίνει καλός σχεδιασμος και εκτέλεση δηλαδή που όμως δεν ειναι και τόσο συνηθισμένη περίπτωση.

Σε παραπέμπτω και έδω για να μην τα ξαναγραφω.

Παρε αντιγραφα ξυλοτυπου και φωναξε στατικό να το δέι απο κοντά και να σου πει και την αποψή του.

Απο εκει και μετα υπάρχουν και εργαστηρικες δοκιμές χωρίς απαγορευτικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τα αντίγραφα ξυλότυπου; Τα σχέδια; Η κυρία που το πουλάει το είχε αγοράσει το σπίτι με την σειρά της το 2003. Θα τα γνωρίζει αυτά, δηλαδή εννοώ θα πρέπει να τα έχει; Ο στατικός που με συμβουλεύετε να καλέσω είναι ο πολιτικός μηχανικός ή άλλη ειδικότητα; Περίπου για μια τέτοια γνωμάτευση πόσο μπορεί να κοστίσει;. Συγνώμη που ρωτάω αλλά θέλω να ξέρω περίπου αν θα είμαι μέσα στον προυπολογισμό μου και αν αξίζει τον κόπο. Πείτε μια ενδεικτική τιμή. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο στατικός που με συμβουλεύετε να καλέσω είναι ο πολιτικός μηχανικός ή άλλη ειδικότητα;
Ναι, Πολιτικός Μηχανικός.

 

Συγνώμη που ρωτάω αλλά θέλω να ξέρω περίπου αν θα είμαι μέσα στον προυπολογισμό μου και αν αξίζει τον κόπο.
Αξίζει τον κόπο, γιατί έχει άμεση σχέση -πρώτον και κυριότερο- με την ασφάλειά σας και -δευτερευόντως- με την περιουσία σας.

Δεν θέλω να γίνω μελοδραματικός, αλλά η ζωή του καθενός μας είναι ανεκτίμητη. Αξίζει να την διακινδυνεύσετε;

 

Σε σύγκριση με το κόστος αγοράς η αμοιβή του Μηχανικού είναι μικρή, όμως η σημασία της μελέτης του είναι πολύ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχέδια με τις λεπτομέρειες του οπλισμου του μπετού, θα τα βγαλεις αντίγραφα απο το φακελο που βρίσκεται στην πολεοδομία, θα τα βρεις με τον αριθμό της αδείας.

Επι την ευκαιρία παρε και το τοπογραφικό και το διάγραμμα καλυψης για να ελεγξεις για αρχιτεκτονικές αυθαιρεσίες.

Στατικό εννοώ πολιτικό μηχανικο, αλλα να ξερεις ότι θα σου κανει μια γενική εκτίμηση για την εικόνα που βλέπει, δεν θα σου υπογράψει και τίποτα που να αναλαβανει ευθύνη για την στατικότητα του κτιρίου. Αυτο θα μπορούσε να το κανει μονο με αναλυτικό έλεγχο επάρκειας , καινουργία μελετη ουσίαστικά το οποιο ειναι υπερβολικό και δεν χρειάζεται στην περίπτωση σου.

Τιμες δεν γίνεται και δεν πρεπει να σου δωσει κανεις εδω.

Ριξε και μια ματία εδω όχι για να τρομάξεις αλλα για γενική ενημέρωση για την μακροχρόνια απόσβεση της επένδυσης σου.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5618

 

Δες λίγο και εδώ, δεν ειναι η περίπτωση σου βεβαια αλλα καποια πραγματα που λέμε εχουν γενικότερη ισχύη

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9852

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, οι επισημάνσεις σας είναι άκρως βοηθητικές. Ο αριθμός αδείας, που με συμβουλεύει ο palex, ότι με αυτόν θα βγάλω από την πολεοδομία αντίγραφα ξυλότυπου, που θα τον αναζητήσω; Το μοναδικό που έχω μέχρι στιγμής στα χέρια μου είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου. Που αναφέρετε ο αρθμός αδείας;Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αναφέρεται στο συμβόλαιο (αν είναι παλιό, πιθανότατα όχι).

Κανονικά ο ιδιοκτήτης πρέπει να έχει φάκελο της οικοδομικής άδειας (λόγω παλαιότητας, μάλλον δεν έχει).

Υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης (στο αρχείο της πολεοδομίας) βάσει του ονόματος -στο οποίο έχει εκδοθεί

η άδεια- και του έτους έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.