Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ικανοτικός έλεγχος ASAP


 
ak2

Recommended Posts

Χαρη εγώ καταλαβαίνω ότι είναι υποχρεωτική η επιλογή του μικτού συστήματος πλαισίων και τοιχωμάτων, όχι ότι είναι υποχρεωτική η επάρκεια.

 

υ.γ. Δεν θέλω να αντιδικήσω, αλλά μάλλον κάτι άλλο υπάρχει, αφού και εγώ παραπάνω έγραψα ότι είναι υποχρεωτική η επάρκεια όταν υπάρχει μαλακός όροφος. Αλλά τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη που λεει ο ΕΑΚ οτι ειναι υποχρεωτικα τα τοιχεια ακομη και για πυλωτη?Δηλαδη αν βαλω μεγαλες κολονες και εφαρμοσω ικανοτικο δεν γινεται?

 

ΜΟΝΟ μεχρι 2οροφου επι pilotis.

 

αυτο δεν συνεπαγεται απο την παραγραφο 6 της παρακατω εγκυκλιου?

 

http://www.strad.gr/eak2000/odigia_oasp_toixwmata.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως το ην>0,60 καλο ειναι να εφαρμοζεται παντου. Ποσο μαλλον σε κτιρια επι πυλωτης. Εγω ακομα και σε ισογειες κατοικιες με υπογειο το τηρω και ας με κριτικαρει οποιος θελει.

 

Θελω να θεσω ομως εναν αλλο προβληματισμο μου σχετικα με τις πυλωτες και το ην.

Η πυλωτη ειναι επικινδυνη λογω της ασυνεχειας της ακαψιας. Αυξανοντας ομως το ην, αυξανουμε την ακαμψια της και ετσι λεμε πως λυθηκε το προβλημα, σωστα; Ναι αλλα η ασυνεχεια συνεχιζει να υφισταται!!!

Ας μη γελιομαστε, η πυλωτη για το κτιριο ειναι οτι ο φεγγιτης για το πλαισιο. Κανω καπου λαθος;

 

Μηπως εν τελει η μονη λυση ειναι η θωρακιση της πυλωτης με τοιχοποιες περαν toy ην>0.60;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την επέκταση του nv>0,60 σ' όλα τα κτίρια με τη λογική ότι από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να δημιουργηθεί μαλακός όροφος στη διάρκεια ζωής του κτιρίου είτε λόγω παρεμβάσεων των ιδιοκτητών είτε λόγω σεισμού που θα αχρηστεύσει τις τοιχοποιίες ενός μόνο ορόφου.

Στα μονώροφα θα έλεγε κανείς ότι είναι υπερβολή, αλλά μπορεί μετά από 20 χρόνια να αποκτήσουμε κι άλλο όροφο οπότε ας επιδιώκουμε κι εκεί nv>0,60.

 

Αν έχουμε επαρκή τοιχώματα που διαστασιολογούνται ικανοτικά τι να τις κάνουμε τις τοιχοποιίες;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι φανταστειτε ενα μικρο κτιριο σε καλυψη με 5 οροφους και την πιθανοτητα να γινει υποχρεωτικη χρηση τοιχωματων 2.00 μετρα.Απλα δεν θα υπαρχει πυλωτη........

Ερωτω αν γνοριζεται ,γιατι εγω δεν το βρηκα..οποιοδηποτε κατακορυφο στοιχειο με μηκος μεγαλυτερο του 1.20 μετρα θεωρειται απο τον κανονισμο τοιχειο????????

acnt εγραψες ποιο πανω οτι "περι ηv>0.60......στοιχεια κοντα σε διαστασεις 1,50 και 2.00 θεωρουνται ενδεχομενα τοιχωματα"....

1)μπορεις να μου υποδιξεις που φαινεται στον ΕΑΚ γιατι στην πολεοδομια θεωρουν ως τοιχωμα οποιοδηποτε κατακορυφο στοιχειο με μηκος μεγαλυτερο του 1.20μ

2)αν καταλαβα καλα κανοντας χρηση των ενδεχομενων τοιχοματων και εφοσον ειμια καλυμενος προς τον λογο των τεμνουσων ,μπορω να ισχυριστω οτι τα ενδεχομενα τοιχωματα ειναι υποστηλωματα ουσιαστικα και κατα επεκταση δεν χρειαζεται να κανω αυτα τα στοιχεια 2.00 μετρα οπως μου λενε

Σωστα η οχι????????

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τοίχωμα κατά ΕΑΚ, που δηλαδή μετρά στο nv, οπότε πρέπει να είναι πάνω από 1,50/2,00μ όπως είπαμε παραπάνω και άλλο τοίχωμα κατά ΕΚΩΣ, που είναι όποιος στύλος έχει λόγο πλευρών μεγαλύτερο του 4 και αφορά τη διαστασιολόγηση και τις κατασκευαστικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος στύλος είναι πάνω από 1μ και έχει λόγο πλευρών μεγαλύτερο ή ίσο του 4 τον προσομοιώνεις ως τοίχωμα, δηλαδή με ισοδύναμο στύλο και δεσμικές ράβδους αν μιλάμε για πρόγραμμα με ραβδωτά μόνο στοιχεία.

 

Όποιος στύλος είναι πάνω από 1μ και έχει λόγο πλευρών μεγαλύτερο ή ίσο του 4 τον διαστασιολογείς ως τοίχωμα κατά ΕΚΩΣ και εφαρμόζεις όλες τις κατασκευαστικές διατάξεις του εΑΚ που αφορούν τα τοιχώματα.

 

Όποιος στύλος είναι πάνω από 1μ, έχει λόγο πλευρών μεγαλύτερο ή ίσο του 4 και έχει μήκος μεγαλύτερο από 1,50/2,00μ (αναλόγως του πλήθους των ορόφων) το μετράς στον υπολογισμό του nv.

 

Παρατηρήσεις

1) Το 1μ (ή 1,20μ που ρώτησες) δεν το λέει πουθενά ο ΕΚΩΣ-2000 αλλά το ανέφερε το ΕΚΩΣ-1991. Αν θέλεις πάρε ως ελάχιστο 1,20μ αντί για 1μ, συμφωνώ και εγώ μ' αυτή την άποψη.

2) Κατά ΕΚΩΣ-2000 ακόμα και στύλος 20/80 θεωρείται τοίχωμα γιατί έχει λόγο πλευρών 4 και γιατί δεν υπάρχει περιορισμός μήκους!

Link to comment
Share on other sites

ak2

 

Αλλο ΕΑΚ και αλλο ΕΚΩΣ. Ο ΕΑΚ θα σου πει ποια στοιχεια συμμετεχουν στον υπολογιμο του ην ενω ο ΕΚΩΣ λεει ποιοα στοιχεια οπλιζονται ως τοιχεωματα. Αυτο πρεπει να ειναι για ολους ξεκαθαρο.

 

Το ΦΕΚ 781 (18/6/03) μιλα γι'αυτα αλλα για να κανεις χρηση του ενδεχομενου τοιχωματος, πρεπει εκτος του να το οπλιζεις ως τοιχωμα, να αποδειξεις την καταλληλοτητα του μεσω ΔΡΚ.

 

Παρε ομως και διαβασε το attachment

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.