Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ι.Κ.Α. Δημόσιου έργου


gsakel

Recommended Posts

Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς τους συντελεστές: 19.95% (ασφαλισμένου) , 64.515% (εργοδότη). , Ημερισμίσθιο τεχνιτών άγαμων με μηδέν τριετίες 61.93 ευρώ και 68.12 ευρώ για έγγαμο.

 

Τα παραπάνω τα βρήκα στα σαϊτς γνωστών εταιριών παραγωγής σοφτγουερ αμοιβών.

 

Το 2ο.

 

Στα δημόσια έργα ώς γνωστόν, υπολογίζουμε τις εισφορές με ποσοστό επί του προϋπολογισμού.

 

α) μπορώ να καταθέσω ΑΠΔ με τα ημερομίσθια τα κλασσικά. Ομως έτσι, θα βγούν λιγότερες ημέρες απ'οτι εργάστηκαν τα μαστόρια.

β) μπορώ να καταθέσω ΑΠΔ με τα μειωμένα ημερομίσθια, ωστε να βγούν περισσότερες ημέρες εργασίας, άρα περισσότερα ένσημα για τα μαστόρια.

 

Σε αμφότερες περιπτώσεις, οι εισφορές μου είναι ίδιες, πχ 3000ε.

 

Στη 1η περίπτωση, ερωτώ το Χ μάστορα και μου λεει βάλε 0 τριετίες (Για να βγούν περισσότερα ένσημα). Τι γίνεται ομως αν το ΙΚΑ με ελέγξει και δεί οτι έχει πχ 3 τριετίες και γώ δήλωσα 0;

Στη 2η περίπτωση, τι χρειάζεται να κάνω για να είμαι καλυμμένος με το ΙΚΑ σε μελλοντικό έλεγχο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες εδω. Τα ποσοστα ειναι οπως τα εγραψες.

 

Για τα δημοσια εργα:

ακομα και ολοκληρο (τις παλιες και οχι τις συμφωνηθεισες τιμες) να βαλεις στο ενσημο, σχεδον παντα περισσευουν χρηματα, οποτε δεν εχεις προβλημα.

α.Κατα την αποψη μου, στο λαιμο μου δε σε παιρνω, δεν εισαι υποχρεωμενος εσυ να ξερεις τις τριετιες καθε εργατη. Εγω βαζω οτι μου δηλωσουν.

β. Πρεπει να κανεις ιδιωτικο συμφωνητικο (το εντυπο παρεχεται απο το ικα) που αναφερει μεταξυ αλλων, τις ημερες που δουλεψε και τη συμφωνηθεισα τιμη του ημερομισθιου.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Το θεμα εχει δυο παγιδες!!!!

α. Το συμφωνητικο πρεπει να εχει το γνησιο υπογραφης απο τον εργαζομενο, αλλιως θεωρειται ακυρο.

β. Η ημερομηνια υπογραφης του συμφωνητικου (επι της ουσιας η ημερομηνια του γνησιου της υπογραφης) πρεπει να ειναι ΠΡΙΝ την ημερομηνια εναρξης των εργασιων του εν λογω εργατη.

Δλδ, αν δηλωσεις οτι θα εργαστει 2 μερες, απο 22 ως 23 Οκτ. πρεπει να εχει γινει το γνησιο υπογραφης το αργοτερο μεχρι 21 Οκτ.

Εξακριβωμενο αυτο, γιατι σε χειρογραφες ΑΠΔ ιδιωτικου εργου που πηγα, αρχισαν να τσεκαρουν αν "χωρανε" οι ημερομηνιες

 

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ:

Πλεον.....μαζι με τις ΑΠΔ και τα συμφωνητικα, επισυναπτουμε το αντιστοιχο ημερησιο δελτιο απασχολουμενου προσωπικου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα, με βάση ποιο επίσημο έγγραφο μιλάς για υποχωρητικότητα θεωρημένου του γνήσιου της υπογραφής στο συμφωνητικό?

Link to comment
Share on other sites

http://www.pedmede.gr/site/images/nomoi/2754_24102012.pdf

 

Ειδικα τονιζω αυτο

 

"...Εξυπακούεται ότι, οι προσκομιζόμενες από τους εργοδότες ως αποδεικτικό στοιχείο Υπεύθυνες Δηλώσεις θα πρέπει να φέρουν βεβαία ημερομηνία υπογραφής και να είναι νομίμως επικυρωμένες για το γνήσιο της υπογραφής...."

 

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω. Τα ποσοστα ειναι οπως τα εγραψες.

 

Για τα δημοσια εργα:

ακομα και ολοκληρο (τις παλιες και οχι τις συμφωνηθεισες τιμες) να βαλεις στο ενσημο, σχεδον παντα περισσευουν χρηματα, οποτε δεν εχεις προβλημα.

α.Κατα την αποψη μου, στο λαιμο μου δε σε παιρνω, δεν εισαι υποχρεωμενος εσυ να ξερεις τις τριετιες καθε εργατη. Εγω βαζω οτι μου δηλωσουν.

β. Πρεπει να κανεις ιδιωτικο συμφωνητικο (το εντυπο παρεχεται απο το ικα) που αναφερει μεταξυ αλλων, τις ημερες που δουλεψε και τη συμφωνηθεισα τιμη του ημερομισθιου.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Το θεμα εχει δυο παγιδες!!!!

α. Το συμφωνητικο πρεπει να εχει το γνησιο υπογραφης απο τον εργαζομενο, αλλιως θεωρειται ακυρο.

β. Η ημερομηνια υπογραφης του συμφωνητικου (επι της ουσιας η ημερομηνια του γνησιου της υπογραφης) πρεπει να ειναι ΠΡΙΝ την ημερομηνια εναρξης των εργασιων του εν λογω εργατη.

Δλδ, αν δηλωσεις οτι θα εργαστει 2 μερες, απο 22 ως 23 Οκτ. πρεπει να εχει γινει το γνησιο υπογραφης το αργοτερο μεχρι 21 Οκτ.

Εξακριβωμενο αυτο, γιατι σε χειρογραφες ΑΠΔ ιδιωτικου εργου που πηγα, αρχισαν να τσεκαρουν αν "χωρανε" οι ημερομηνιες

 

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ:

Πλεον.....μαζι με τις ΑΠΔ και τα συμφωνητικα, επισυναπτουμε το αντιστοιχο ημερησιο δελτιο απασχολουμενου προσωπικου.

 

Δε μ'αρεσαν Ράνια αυτά... Εχω κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό, αλλα άνευ γνησίου υπογραφής. Φυσικά το εργο έχει ξεκινήσει ήδη και σχεδόν τελειώνει.

Ενα περίεργο πράγμα...Πως κάνει συμφωνητικό πρίν τις εργασίες χωρίς να γνωρίζεις ΠΟΣΕΣ ημέρες θα εργαστεί ο Χ και ο Ψ; Δεν είναι λίγο οξύμωρο; Που να γνωρίζω εγώ οτι θα εργαστεί 10-20-30 μέρες με ακρίβεια;

Στη περίπτωση που δεν εχουμε το γνήσιο της υπογραφής, δε το δέχετε το ΙΚΑ ή δεν είμαι εγώ καλυμμένος ως εργοδότης σε περίπτωση που δε το δεχθεί μετέπεται ο εργαζόμενος;

 

Και κάτι τελευταίο. Εχω πχ ενα εργο με 2000ε ασφαλιστικές εισφορές συνολικά. Δεν έχω κάνει ακόμη λογαριασμό, ώστε να απαιτηθεί απ'το ΙΚΑ η εξόφληση των εισφορών. Εγώ ομως θέλω να κολλήσω πχ 1000ε εισφορές/ένσημα για το μήνα Οκτώβριο. Υπάρχιε πρόβλημα;

Υποθέτουμε οτι ο 1ος λογαριασμός βγάζει πχ 800ε εισφορές οταν υποβληθεί (σε δυο βδομάδες ας πούμε) και εγώ εχω πληρώσει τα 1000 "αύριο", υπάρχει κάποιο θέμα;

 

Υ,Γ, πάντως, συνάδελφος ΕΔΕ που μου εστειλε τη νέα χαρτούρα περί ΙΚΑ, είχε μόνον ΥΔ με γνήσιο της υπογραφής του εργαζομένου, μεταγενέστερη των εργασιών, και μια ΑΠΥ εξόφλησης. Δε το ζήτησαν στο ΙΚΑ που ανήκε το έργο κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Kane,

θα σου προτεινα να κανεις γνησιο υπογραφης, εστω και με περασμενη ημερομηνια. Τουλαχιστον θα καλυπτεσαι σχετικα με την αληθη δηλωση του οικοδομου.

 

Τωρα! Σχετικα με τη πρωγενεστερη ημερομηνια...να πω την αληθεια, δεν το εχω δει καπου γραμμενο, αλλα απο την αλλη ...μου κανει και λογικο. Υπο την εννοια, οτι οταν κανεις ενα συμφωνητικο,

ανεξαρτητως ΙΚΑ, ενα οποιοδηποτε συμφωνητικο, οι ημερομηνια υπογραφης ειναι πριν την διαδικασια για την οποια συμφωνεις. Πχ, οταν κανεις εργολαβικο συμφωνητικο, προς καταθεση στη ΔΟΥ, η ημερομηνια του

δεν ειναι πριν την εναρξη εργασιων; Ναι.

Αρα, μου φαινεται λογικο να κανεις πριν την εναρξη των εργασιων συμφωνητικο με τους οικοδομους. Κανεις ενα αρχικο συμφωνητικο , προβλεπεις περιπου ποσες μερες θα δουλεψει, και αν δε φτασουν, ξανακανεις.

Χαρτια να μαζευουμε δλδ.....

 

Σχετικα με το θεμα του εργου των 2000ευρω, δεν υπαρχει κανενα προβλημα οπως το περιγραφεις.....ισα ισα που ειναι και θεμιτο. Τι θελω να πω; Θεωρητικα, τα ενσημα κολλουνται οπως δουλευουν οι εργαζομενοι, και οχι οταν καταθετουμε λογαριασμο. Δλδ, δουλεψε 10 μερες τον οκτωβρη; Θα κολληθουν τα ενσημα στην ωρα τους, ανεξαρτητως του ποτε θα καταθεσεις λογαριασμο. Σε περιπτωση που τα ενσημα βγαινουν 1000 ενω ο λογαριασμος (με εφαρμογη του ποσοστου) απαιτει 800, τοτε τα 200 μενουν για καβα για τον επομενο λογαριασμο.

 

Σχετικα με τον συναδελφο ΕΔΕ.....οι ΑΠΔ των δημοσιων εργων υποβαλλονται αποκλειστικα ηλεκτρονικα και τα συμφωνητικα φυλλασονται στο γραφειο μας σε περιπτωση ελεγχου (λιγο σπανιο να λεμε και την αληθεια). Δεν κατατιθεντε πουθενα. Οποτε, και προβλημα να εχει....αν δε του γινει ελεγχος απο το ΙΚΑ δε προκειται να το παρει ειδηση.

 

Παντως.....

σχετικα εχω να δωσω αλλες δυο συμβουλες:

1. Ελεγχετε ΠΑΝΤΑ τα ποσοστα εργου που βγαζει το ΙΚΑ. Να τα βγαζετε μονοι σας με το χερι (πινακας 4), γιατι συνηθως οταν ο υπαλληλος δε ξερει που να ενταξει μια κατηγορια εργασιας την εντασσει σε αυτη με το μεγαλυτερο ποσοστο για να ειναι καλλυμενος. Μου εχει τυχει σε ηλεκτρολογικο εργο κατα 80 % να βγαζουν ποσοστο 8% (ελεος!)

 

2.Μεγαλη προσοχη με τις στεγασμενες επιχειρησεις.

Ναι μεν παμε υπευθυνη δηλωση για τις εργασιες που θα γινουν απο στεγασμενες, αλλα απο κει και περα, μπορει να μας ζητησουν τα ΑΜΑ των εργαζομενων της στεγασμενης για να δουν αν τους κολλουνται ενσημα απο τον εργοδοτη τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ράνια ευχαριστώ για τις υπερχρήσιμες πληρφορίες.

 

Μια ένσταση όμως προς τα συμφωνητκά που αναφέρεις. ΟΚ για το το εργολαβικό/υπεργολαβικό συμφωνητικό. Εκεί βάζουμε την ημ/νια πχ Χ κατά την υπογραφή της σύμβασης του ΕΔΕ και ως τελική ημ/νια μια αυθαίρετη "με τη πιστοποιήση του τελικού λογαριασμού" ή "μετά τη προσωρινή παραλαβή" και τέλος.

Με το μάστορα,εργάτη, δε γίνεται αυτό το πράγμα...διότι δε μπορείς να υπολογίσεις πόσες ημέρες θα εργαστούν. Αν μιλάμε για μεγάλη δουλειά φυσικά.

Τελοσπάντων, πάει αυτό.

 

Μια τελευταία (ελπίζω) ερώτηση. Ο πίνακας με τα νέα μειωμένα ένσημα, είναι τα λιγότερα δυνατά που μπορούμε να κολλήσουμε ως εργοδότες, σωστά;  Ο μάστορας μου όμως, επειδή ακριβώς ειναι πολύ μειωμένα, θέλει να του κολλήσω ως ένσημο στρόγγυλο 50ρικο.

Δεν έχω πρόβλημα εγώ με αυτό (είτε με κανονικά είτε με μειωμένα, εχω συμφωνήσει να πληρώσω ολες τις εργοδοτικές εισφορές του έργου), γίνεται κανονικά έτσι; απλά στην ΑΠΔ βάζω το 50, στην ΑΠΥ τα ίδια κτλ.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. αν βάλουμε πως έχουν εργαστεί Σαββάτο, υπάρχει έξτρα χρεώση μας; (δε μου βγαίνουν οι μέρες...)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Τα μεγιστα ενσημα ενος μηνα ειναι 25 και υπολογιζονται και τα Σαββατα μεσα, αλλιως δε βγαινουν. Μονο οι Κυριακες παιρνουν προσαυξηση 75%, εξου και τις δηλωνεις στην ΑΠΔ.

 

Σχετικα με το 50αρικο....ναι, βαζεις ο,τι θες απο τις τιμες του πινακα και πανω.Αν δεν ειναι ομως τιμη απο τον παλιο πινακα, τοτε και παλι θα κανεις συμφωνητικο. Συμφωνητικο δε κανουμε μονο οταν

κολλαμε ενσημα απο τον παλιο πινακα.

 

Σχετικα με την ημερομηνια, να σου πω την αληθεια ηθελα να το ψαξω που το λεει αυτο. Αυτη η συζητηση ειναι μια καλη αφορμη για να το κανω. Οτι ισχυει ειναι σιγουρο, αν ειναι λογικο και πρακτικο ειναι αλλο θεμα.....Αν βρω κατι, θα το επισυναψω σ' αυτο το thread.

 

Επισης, καινουργιο αυτο...πλεον ΦΜΥ πληρωνουμε καθε μηνα και οχι καθε διμηνο

Edited by Raniak20
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι!

 

και κάτι τελευταίο...ΑΠΔ ηλεκτρονικά έχουμε δικαίωμα να καταθέσουμε μέχρι και τις 15 του επόμενου μήνα; (πχ για τον Οκτώβριο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.