Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών


teliss

Recommended Posts

Steelman, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από αυτά που γνωρίζω.

Επίσης, και 5ετές που έγινε, δεν έχει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα όπως το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.

Έχεις κάποια διαφορετική ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, Steelman said:

Kαι γιατί δεν συνεχίζεις στο ΔΕΠ στις Σερρες ? Είσαι ήδη Πολ. Μηχανικός Τ.Ε. οπότε θα χρειαστείς μόνο 1 ή δύο χρόνια.

Διότι έχω σπίτι στον Βόλο και δεν γίνεται να νοικιάσω ή να πάω σε άλλη πόλη 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kostaspde said:

Επίσης, και 5ετές που έγινε, δεν έχει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα όπως το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.

Tότε γιατί έγινε 5ετές ? Να σπουδάζουν 5 έτη την επιστήμη του Πολ. Μηχανικού και να μην έχουν επ. δικαιώματα ? 

14 ώρες πριν, nikol kostakou said:

Διότι έχω σπίτι στον Βόλο και δεν γίνεται να νοικιάσω ή να πάω σε άλλη πόλη 

Τότε σου εύχομαι καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2020 at 9:42 ΠΜ, Steelman said:

Tότε γιατί έγινε 5ετές ? Να σπουδάζουν 5 έτη την επιστήμη του Πολ. Μηχανικού και να μην έχουν επ. δικαιώματα ?

ακριβώς! πρώτη φορά θα είναι που συμβαίνει; γιατί σε εκπλήσσει;

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2020 at 9:42 ΠΜ, Steelman said:

Tότε γιατί έγινε 5ετές ? Να σπουδάζουν 5 έτη την επιστήμη του Πολ. Μηχανικού και να μην έχουν επ. δικαιώματα ? 

Τότε σου εύχομαι καλή επιτυχία !

Ο Γαβρόγλου ετοίμαζε πέρσι τέτοια εποχή επιτροπή για να ισοτιμήσει το ΠΑΔΑ με τα υπόλοιπα Πολυτεχνεία... αλλά τον πρόλαβαν οι εκλογές. Πλέον είναι άγνωστο τι πτυχίο δίνει το ΠΑΔΑ και τα "καινούργια Πολυτεχνεία".

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές του να έχουν δίκαια επαγγελματικά δικαιώματα τα πρώην ΤΕΙ. Είναι αδιανόητο να σπουδάζει κάποιος πέντε χρόνια το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τους πολιτικούς μηχανικούς, σε δημόσιο πανεπιστήμιο και να μην αποκτά τα ίδια δικαιώματα ακριβώς.

Πέρυσι όμως τέτοια εποχή, όταν συζητάγαμε στα σχετικά topics πολλοί υποστήριζαν ότι το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων έκλεισε, ότι δεν υπάρχουν πια ΤΕΙ και ΑΤΕΙ κλπ. Εγώ όπως και άλλοι διαφωνούσαν, λέγαμε μην παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας αν δεν κλείσει οριστικά το θέμα κλπ.

Αντί για επιχειρήματα όμως, ακούγαμε από την άλλη πλευρά άσχετα πράγματα του τύπου "Μην τα λες ΤΕΙ δεν λέγονται έτσι", "τα ελληνικά πολυτεχνεία είναι στο πάτο της Ευρώπης" και ένα κάρο άσχετα με το θέμα συζήτησης.

Από τις τρέχουσες πολιτικές εξελίξεις όμως, φαίνεται ότι το σχέδιο Γαβρόγλου παγώνει και δεν υπάρχει καμία διάθεση εξομοίωσης των άνω σχολών.

Εύχομαι αφενός αυτό να αλλάξει και να δικαιωθούν τα παιδιά αυτά, και αφετέρου εύχομαι με την τραγική εκείνη συζήτηση και επιχειρηματολογία να μην πείστηκε κάποιος πιτσιρικάς να δηλώσει ΠΔΑ αντί για κάποια άλλη σχολή που τον ενδιέφερε, νομίζοντας ότι θα έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ntanos said:

Είμαι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές του να έχουν δίκαια επαγγελματικά δικαιώματα τα πρώην ΤΕΙ. Είναι αδιανόητο να σπουδάζει κάποιος πέντε χρόνια το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τους πολιτικούς μηχανικούς, σε δημόσιο πανεπιστήμιο και να μην αποκτά τα ίδια δικαιώματα ακριβώς.

Πέρυσι όμως τέτοια εποχή, όταν συζητάγαμε στα σχετικά topics πολλοί υποστήριζαν ότι το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων έκλεισε, ότι δεν υπάρχουν πια ΤΕΙ και ΑΤΕΙ κλπ. Εγώ όπως και άλλοι διαφωνούσαν, λέγαμε μην παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας αν δεν κλείσει οριστικά το θέμα κλπ.

Αντί για επιχειρήματα όμως, ακούγαμε από την άλλη πλευρά άσχετα πράγματα του τύπου "Μην τα λες ΤΕΙ δεν λέγονται έτσι", "τα ελληνικά πολυτεχνεία είναι στο πάτο της Ευρώπης" και ένα κάρο άσχετα με το θέμα συζήτησης.

Από τις τρέχουσες πολιτικές εξελίξεις όμως, φαίνεται ότι το σχέδιο Γαβρόγλου παγώνει και δεν υπάρχει καμία διάθεση εξομοίωσης των άνω σχολών.

Εύχομαι αφενός αυτό να αλλάξει και να δικαιωθούν τα παιδιά αυτά, και αφετέρου εύχομαι με την τραγική εκείνη συζήτηση και επιχειρηματολογία να μην πείστηκε κάποιος πιτσιρικάς να δηλώσει ΠΔΑ αντί για κάποια άλλη σχολή που τον ενδιέφερε, νομίζοντας ότι θα έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.

Όταν πρώτο μπήκα στην σχολή μου( τει πολιτικών μηχανικών) το 2015 μας έλεγαν οι καθηγητές δεν ξέρουμε τι γίνεται με τα δικαιώματα σας αλλά θα βρεθεί κάτι δεν γίνεται...όταν τελείωσα μας είπαν ότι δεν υπάρχουν και έτσι άρχισα να απορώ και να αναρωτιέμαι ότι τι ? είναι σαν να μην έχω τελειώσει κάποια σχολή? μου φαινόταν πολύ περίεργο ...έτσι μπήκα στην διαδικασία να παίρνω τηλεφωνά..ξεκίνησα με την γραμματεία μου που δεν ήξερε φυσικά κάτι και με ''έστειλε'' στο υπουργείο παιδείας το οποίο με έστειλε με την σειρά του στο υπουργείο υποδομών το οποίο με έστειλε στην εετεμ και μετά πάλι τηλέφωνα στο υπουργείο παιδείας και τέλος στο τεε...από όλα αυτά τα τηλεφωνήματα μόνο μια κυρία προσπάθησε να με βοηθήσει και άνοιξε ταυτόχρονα τους νόμους μπροστά της και μου είπε πως για να έχω τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός πολιτικού μηχανικού( υπο περιορισμούς εννοείται) πρέπει η σχολή μου να έχει κάνει δυο μετονομασίες στο παρελθόν..η μια να είναι δομικών έργων και η άλλη να είναι έργων υποδομής όπου έπειτα η τελευταία του να είναι πολιτικός μηχανικός ...εμένα λοιπόν η σχολή μου ήταν 1η ονομασία την οποία δεν θυμάμαι τώρα αλλα είχε να κάνει με αναπαλαίωση έπειτα έγινε πολιτικός δομικών έργων και από το 2015 και έπειτα ήταν πολικών μηχανικών...εν τελη η κυρία αυτή μου είπε οτι με βάση τον νόμο οπου τα επαγγελματικά δικαιώματα μεταφέρονται όταν αλλάζουν και οι ονομασίες έχω τα εδ που έχει και ένας υπομηχανικός αλλά περιορίζομαι μόνο σε δομικά έργα (υπογραφή,σφραγίδα και κτίρια μέχρι 3 ορόφους) και κανένα δικαίωμα για έργα υποδομής....τα άφησα έτσι διότι λέγοντας αυτά στην γραμματεία μου είπαν δεν ξέρουμε εαν ισχύει αυτό!! έτσι ήρθε η αγανάκτηση και η απόφαση για κατατακτήριες διότι δεν θέλω να με περιορίζει κάποιος νόμος η να μην γίνεται τίποτα για όλα αυτά τα τει που χάθηκαν...και επίσης δεν ξέρω ποιος λέει οτι δεν λέγονται..ακόμα και τώρα που καταργήθηκαν τει λέγονται!! όπως και το πτυχίο μου μπορεί να έχει αριστερά δεξιά πανεπιστήμιο θεσσαλιας αλλά απο κάτω υπάρχουν οι λέξεις πρώην τει θεσσαλιας!!! συγνώμη που βγήκε σχετικά εκτός θέματος !

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2020 at 3:39 ΜΜ, georgios_m said:

ακριβώς! πρώτη φορά θα είναι που συμβαίνει; γιατί σε εκπλήσσει;

Δεν με εκπλήσσει τίποτα στην μπανανία. Απλά η ακαδημαϊκή κοινότητα και γενικά τα θέματα παιδείας είναι σε επίπεδο Zιμπάμπουε στην Ελλάδα. Και δεν είμαι αυτός που θα τα λύσει. Απλά κάνω μια επιβεβαίωση.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα, ειμαι πτυχιουχος εργων υποδομών και ενδιαφερομαι να δώσω κατατακτήριες για πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ, μπορεί καποιος να μου πει πληροφορίες που να εχει δωσει, σε  ποιο φροντιστήριο πήγε κλπ

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2021 at 9:08 ΜΜ, ANNASS said:

Καλησπερα, ειμαι πτυχιουχος εργων υποδομών και ενδιαφερομαι να δώσω κατατακτήριες για πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ, μπορεί καποιος να μου πει πληροφορίες που να εχει δωσει, σε  ποιο φροντιστήριο πήγε κλπ

Δες στο λινκ για φροντιστήρια(αναζήτηση απλή...)

Τα βιβλία θα τα βρεις αφού βρεις τα μαθήματα που εξετάζεσαι από το site των Πολιτικών ΕΜΠ

Τα βιβλία βρίσκονται στον Εύδοξο, τηλεφώνησε και στη Γραμματεία τους, λογικά θα σε εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.