Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών


teliss

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

ειμαι μηχανολογος τ.ε και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για πολιτικος μηχανικος πολυτεχνειο πατρας. που μπορω να βρω υλη και θεματα;ειναι απαραιτητο το φροντιστηριο; ξερεις κανεις φροντιστηρια στην πατρα για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι με την κατάθεση πτυχίου τι αδικία ρε παιδιά!

Δηλαδή το ίδιο είναι ένας με πτυχίο 8 από ΠΔΕ και το ίδιο είναι ένας με πτυχίο 9 από άσχετη και πιο εύκολη σχολή;

Πτυχίο με βαθμό πάνω από 8 στο τμήμα μου ούτε στο Θεο τον ίδιο δε θα δώσουν.

Έρχεται μετά ένας από καμιά εύκολη σχολή με πτυχίο 9 και θα πάρουν αυτόν. Γιατί δηλαδή;

Ας το κάνουν παντού σαν το ΕΜΠ πολιτικών μηχανικών με εξετάσεις κι όποιος αντέξει...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Ψαχνω εδω και αρκετό καιρό το τηλ του ποδάρα..θα μπορούσε κάποιος να μου το στείλει?

Επίσης ξέρετε αν υπάρχουν απόφοιτοι του τμήματος που να παραδίδουν μαθήματα μηχανικής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

─────────────────

Διευκρινίστε την ειδικότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους

Ειμαι καινουργιο μελος και γραφω εδω για να ζητησω την βοηθεια σας.

Εχω τελειωσει την σχολη πολιτικων δομικων εργων του Τει Πειραια και αποφασισα να δωσω κατατακτηριες στο Πολυτεχνειο της Πατρας στο τμημα των πολιτικων μηχανικων.

Ηταν ονειρο μου απο παλια,αλλα τελειωνοντας το Τει και βγαινοντας στην αγορα εργασιας καταλαβα πως ειναι και επιτακτικη αναγκη να τελειωσω και το πανεπιστημιο

για λογους επαγγελματικων δικαιωματων.

Εδω και δυο εβδομαδες εχω αρχισει φροντιστηριο αλλα επειδη μενω Πατρα και οπως καταλαβαινεται οι επιλογες μου ειναι περιορισμενες σε σχεση με Αθηνα,ελεγα να μου δωσει τα φωτα του καποιος που ειχε βρεθει στην θεση μου οσο αναφορα σε ποιο φροντιστηριο πηγε,τι εξτρα βιβλια αγορασε,ισως παλια θεματα κατατακτηριων και γενικα να μου δωσει καποιες πληροφοριες που θα μου φανουν χρησιμες.

Σορυ αν σας κουρασα αλλα εχω αγχωθει τρελα με το ολο θεμα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Διάβασα όλα τα παραπάνω,και θα θελα να ρωτήσω..για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο ΕΜΠ δεν αρκεί να παρακολουθείς τα μαθήματα που διδάσκοντε οι φοιτητές για να δώσεις κατατακτήριες;ή να πάρεις σημειώσεις παλαιότερων ετών;

Κάποιοι δε διαθέτουν τόσα χρήματα για φροντιστήρια...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ακούσει χρειάζεται πολύ διάβασμα και πολύ ψάξιμο. Για την ακρίβεια πρέπει καταρχήν να εξαντληθούν όλα τα υπάρχοντα βοηθήματα, μετά να εξαντληθεί όλη η υπάρχουσα βιβλιογραφία (κυρίως η προτεινόμενη από τους καθηγητές), ύστερα όσες πιο πολλές σημειώσεις τόσο το καλύτερο και προφανώς παρακολούθηση και παλιά θέματα. Υπό αυτές τις συνθήκες δεν χρειάζεται φροντιστήριο ακόμα και αν υπάρχουν τα χρήματα.

 

Άμα είσαι από ΤΕΙ αρκεί να περάσεις και στα 3 μαθήματα την βάση, γιατί από ότι έχω καταλάβει αυτό δεν είναι εύκολο και από εκεί και πέρα δεν υπάρχει ανταγωνισμός (αν γνωρίζω καλά πέρυσι η ΠΜ ΕΜΠ δέχονταν 7 άτομα με κατατακτήριες από ΤΕΙ και μόνο 3 κατάφεραν να γράψουν πάνω από τη βάση και στα 3 μαθήματα οπότε και πέρασαν).

 

Άμα είσαι από ΑΕΙ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Η σχολή δέχεται 3 άτομα και για να σιγουρέψεις (το τονίζω αυτό) την επιτυχία πρέπει να λιώσεις τουλάχιστον ένα χρόνο κάνοντας τα παραπάνω που είπα, καθώς και άλλα πράγματα, όπως για παράδειγμα να μελετήσεις πιο μεγάλο εύρος των μαθημάτων που εξετάζονται και σε πιο μεγάλο βάθος. Γνώμη μου είναι ότι σε αυτή την περίπτωση πιο πιθανό, πιο αξιοκρατικό και πιο εύκολο είναι να περάσεις μέσω πανελληνίων βγάζοντας τα ζητούμενα μόρια, παρά μέσω κατατακτηρίων που κακά τα ψέμματα η επιτυχία σιγουρεύεται μόνο με 10/10 και στα 3 μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα παραπάνω,και θα θελα να ρωτήσω..για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο ΕΜΠ δεν αρκεί να παρακολουθείς τα μαθήματα που διδάσκοντε οι φοιτητές για να δώσεις κατατακτήριες;ή να πάρεις σημειώσεις παλαιότερων ετών;

Κάποιοι δε διαθέτουν τόσα χρήματα για φροντιστήρια...

 

Ολα εξαρτώνται από τις δικές σου δυνατότητες και την αγάπη σου για το αντικείμενο. Το φροντιστήριο είναι ένα μπαστουνάκι, μια κακή συνήθεια από το σχολείο. Πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία κάποιος/α είναι αρκετά ώριμος να δουλέψει και μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.