Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών


teliss

Recommended Posts

Επειδή ο αριθμός των εισακτέων στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών έχει ορισθεί για το ακαδημαϊκό έτος 2011-12 στους 160, ο αριθμός των προς κατάταξη πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. ανέρχεται στους 8 (οκτώ). (160X5%=8 )

 

Μάλιστα...

την λύση την εχω προτείνει...όποιος μπορεί να πάει να συνεχίσε έξω για M.Sc.

Δεν έχει νόημα το παραπάνω. Πέρα από κοροϊδία είναι και χάσιμο χρόνου.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον Ποδάρα από ότι άκουσα φέτος έχει καλούς καθηγητές και Μηχανική Ι και Μηχανική ΙΙ συγκεκριμένα άκουσα για Μηχανική Ι έχει έναν πάρα πολύ καλό που έχει αναλάβει τα φετινά τμήματα και αν θυμάμαι καλά είναι Τοπογράφος&Πολιτικός Μηχαν ΕΜΠ .Τώρα ο καθένας κρίνει μόνος του...Πάντως όποιος το πάρει απόφαση να δώσει θέλει όρεξη και αρκετό διαβασμα τόσο για να μπεις όσο και για να βγεις....

Edited by thrilas
Link to comment
Share on other sites

αφηστε τις κατατακτηριες και βγειτε στην αγορα εργασιας....

 

Ο πολυς ο κοσμος το εριξε στις σπουδες γιατι η αγορα εργασιας ειναι πιο νεκρη και

απο τον εγκεφαλο του Παπανδρεου οποτε το διλλημα ειναι ειτε θα κατσεις σπιτι σου

ειτε θα κανεις επιπλεον σπουδες για να λες οτι κατι κανεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 3-4 φοιτητές από το Δομικών Έργων που τελειώνουμε του χρόνου (ας ελπίσουμε) και σκεφτόμαστε να κατακτήριες. Λέμε να πάμε κυρίως για να μάθουμε τίποτα παραπάνω όσον αφορά τα μαθήματα Δομοστατικού τομέα και κατά δεύτερο λόγο τα επαγγελματικά δικαιώματα, από την άλλη όμως είναι πολλά τα αυτά που μας αποθαρρύνουν:

  • Θα πρέπει να δουλεύουμε κάπου (είτε ως μηχανικοί,είτε κάτι άλλο, το κόβω για κάτι άλλο...) για να μπορούμε να ζούμε οπότε μάλλον δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε στις διαλέξεις και εκτός αυτού, θα είναι δύσκολο να διαβάζεις για εξετάσεις και να δουλεύεις ταυτόχρονα.
  • Εκτός από τα μαθήματα που μας ενδιαφέρουν (Στατικές, Δυναμικές, Beton, Σιδηρές κτλ), θα πρέπει να φορτωθούμε ένα κάρο άλλα μαθήματα τα οποία ίσως και να έχουμε διδαχθεί σε ένα βαθμό, αλλά που μας είναι εντελώς αδιάφορα ή που να μην επιθυμούμε να ασχοληθούμε περεταίρω.
  • Θεωρώντας δεδομένο ότι θα χρειαστείς φροντιστήριο για τα τμήματα που δίνεις εξετάσεις για να μπεις, η προετοιμασία είναι ακριβή υπόθεση. Σχεδόν όλοι όσοι δίνουν εξετάσεις λένε ότι χωρίς φροντιστήριο είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για να μπεις
  • Στα τμήματα που μπαίνεις με βαθμό πτυχίου, απ' όσο έχουμε καταλάβει, η μόνη διάκριση μεταξύ των υποψηφίων γίνεται στο πιο εξάμηνο θα τους βάλουν (αν τους πάρουν). Έτσι κάποιος που τελειώνει ένα άλλο ΤΕΙ, άσχετο πχ Λογιστικής και με καλό βαθμό, καταθέτει το πτυχίο του και παίρνουν αυτόν. Βέβαια, το 9 της λογιστικής (χωρίς να θέλω να μειώσω τη σχολή) με το 9 στο δομικών έργων δεν είναι ας πούμε το ίδιο. Ίσως να είναι και λίγο άδικο αυτό, αλλά δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος για να το κρίνω.

Έτσι βρισκόμαστε σε δίλλημα. Έχει μέρες που λέω ότι αξίζει να δώσω κατακτρήριες, ενώ έχει μέρες που λέω καλύτερα να κάτσω και να διαβάσω μόνος μου αυτά που θέλω να μάθω, στους δικούς μου ρυθμούς, ξέρωντας ότι μπορώ να έχω βοήθεια είτε από κάποιους καθηγητές από το ΤΕΙ, είτε εν ανάγκη και κάποιο φροντιστήριο όποτε αυτό είναι αναγκαίο, ή ακόμα και να πηγαίνω ανεπίσημα για να παρακολουθώ καμία διάλεξη στο Πολυτεχνείο όποτε βολεύει, απαλλαγμένος από τις δυσκολίες που αναφέρω παραπάνω.

Βέβαια είναι και αρκετά τα παραδείγματα ανθρώπων που παρά τις παραπάνω δυσκολίες, όχι απλώς κατάφεραν να ανταπεξέλθουν, αλλά διέπρεψαν κιόλλας.

Link to comment
Share on other sites

@ kostaspde

 

Ετσι οπως το θετεις πας για ΕΑΠ.... http://www.eap.gr/sma.php

 

2 έτη των 4 μαθημάτων-> 1)δυναμική ανάλυση κατασκευών 2) Τεχνική σεισμολογία και εδαφοδυναμική 3) Σχεδιασμος αντισεισμικών κατασκευών 4)Σεισμικές βλάβες,επισκευές και ενισχύσεις.

 

Πως σου φαινεται? 90 άτομα συνολικα στο πρόγραμμα εκ των οποίων 18 απο ΑΤΕΙ.(20%)

 

Δεν ξέρω αν ύστερα αποκτάς τα επαγγελματικά δικαιώματα (ψαξε το όμως και πες μου) δεδομένου οτι είναι μαστερ (επι του προπτυχιακού).Το σίγουρο είναι όμως πως κανείς μηχανικός στην πιάτσα δεν θα μπορεί να σου "την πει..",θέλει "κάκαλα" για να το τελείωσεις και επιπλέον είναι βαρβάτο πρόγραμμα.

 

Μετά υπάρχει και η λύση που προτείνει ο pappos για εξωτερικό δηλαδή.

 

Πάντως πριν κάνεις το οτιδήποτε (πόσο μάλλον αν πρόκειται να δώσεις χρήματα) κάτσε και διάβασε μόνος σου Στατική και αντοχή των υλικών και εδαφομηχανική.Ο άνθρωπος που ξέρει αυτά το 3 είναι μηχανικός @@άτος.Όλα τα υπόλοιπα μαθήματα (ωπλισμένο σκυρόδεμα,μεταλλικές κατασκευές,θεμελιώσεις,γεφυροποιία,κτλ κτλ..) είναι εφαρμογές αυτών των 3...

 

Καλή τύχη!

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι δεν καίγομαι τόσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Σίγουρα θα χρειαστούν, αλλά εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

Στη ΣΜΑ διδάσκει ένας καθηγητής μου. Έχω παρακολουθήσει δυο διαλέξεις. Έκανα και μια εργασία. Όντως βαρβάτο μεταπτυχιακό. Βέβαια δεν είναι δωρεάν...

Του χρόνου τέτοιο καιρό θα έχω τελειώσει (ας επλίσουμε). Πιστεύω ότι θα έχω κατασταλάξει μέχρι τότε. Κατα τη διάρκεια της πρακτικής θα κάνω και καμία επίσκεψη στο πολυτεχνείο για να δω τι γίνεται. Στην τελική καταθέτω και το πτυχίο μου για ΑΠΘ και στην περίπτωση που περάσω, άμα δω ότι δεν μπορώ να συνδυάσω δουλειά (χαχαχα) και σπουδές το αφήνω ή παρακολουθώ ότι με ενδιαφέρει μόνο και ας μην το τελειώσω.

Καλή τύχη και σε 'σένα!

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατατακτήριες παιδιά... Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ!! Το μηχανικλίκι στην Ελλάδα του ΔΝΤ μας τελείωσε για αυτόν τον αιώνα!!

Πολιτικός Μηχανικός - Επιστήμονας από του χρόνου! Χομπίστας φοιτητής.. :P

 

Τι σκέφτομαι τώρα και λέω:

@kostaspde πολύ φοβούμαι ότι θα πάρετε μεγάλη απογοήτευση μόλις βγείτε στην αγορά εργασίας παιδιά.. Οι σπουδές ότι ήταν να σας δώσουν στον τομέα του μηχανικού, σας το προσέφεραν και με το παραπάνω.. Έμαθες να διαβάζεις. Από εκεί και πέρα αν θέλεις να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου, πήγαινε σε κάποιο βιβλιοπωλείο με επιστημονικά βιβλία, και διάλεξε αυτό που σε ενδιαφέρει. Πέρα από αυτό, προσωπικά κατατακτήριες για να σπουδάσω ξανά μανά αυτό που σπούδασα, δεν θα το έκανα επ' ουδενί λόγο. Κάνε μεταπτυχιακό. Και το ΕΑΠ πολυ καλή λύση είναι. Έχει ένα ωραίο μεταπτυχιακό στην Αντισεισμική Μηχανική για μηχανικούς με μεγάλα.... προσόντα! Διδάσκει Κολιόπουλος για όσους ξέρουν ;)

 

Στο ΑΠΘ μπαίνεις 3ο εξάμηνο και... γελάει ο κόσμος. 4 χρόνια + 3.5 χρόνια + (βάλε 2 χρόνια παραπάνω σπουδές) = 9.5. Και μετά; Μετά ξανά μανά όλα από την αρχή, γιατί το αντικείμενο του Μηχνικού στην Ελλάδα δεν είναι πλέον οι μελέτες και οι υπερκατασκευές. Κάντε παιδιά μία έρευνα στο φόρουμ και δείτε με τι πράγματα ασχολούμαστε. ΦΕΚ, ΦΕΚ, ΦΕΚ... Νομική κανονικά!

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

θέλει "κάκαλα" για να το τελείωσεις και επιπλέον είναι βαρβάτο πρόγραμμα

 

ατσαλόβεργα είσαι σίγουρος;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ύστερα αποκτάς τα επαγγελματικά δικαιώματα (ψαξε το όμως και πες μου) δεδομένου οτι είναι μαστερ (επι του προπτυχιακού).Το σίγουρο είναι όμως πως κανείς μηχανικός στην πιάτσα δεν θα μπορεί να σου "την πει..",θέλει "κάκαλα" για να το τελείωσεις και επιπλέον είναι βαρβάτο πρόγραμμα.

 

Ακομα και αν κανεις 10 μεταπτυχιακα και 10 διδακτορικα δεν αποκτας κανενα επιπλεον ΕΔ σε σχεση με το πρωτο

σου πτυχιο. Επισης η πιατσα δεν "μασαει" απο μεταπτυχιακα και διδακτορικα, στην "πιατσα" οι μαστορες που εχουν

"πειρα" μετρανε πιο πολυ, το εμπειρο ματι βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.