Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ικανοτικός έλεγχος υποστυλωμάτων - δοκών


 
madiv

Recommended Posts

(Είμαστε εκτός θέματος)

 

ΕΚΩΣ §18.3.2

Μπορεί να χρησιμοποιούνται το πολύ δύο διαφορετικές διάμετροι διαμήκων ράβδων σε κάθε διατομή στην

ίδια δοκό.

Στην περίπτωση αυτή πρέπει:

ØL,min ≥ 2 3 ⋅ØL,max

όπου:

ØL η διάμετρος του διαμήκους οπλισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, είμαι νέα μηχανικός και βγάζω την πρωτη μου άδεια. Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική έδωσα τα στατικά σε κάποιον άλλο συνάδελφο σχετικά νέο. Μου έκανε τα στατικά πολύ πρόχειρα και από την πολεοδομία μου έβγαλαν ένα σωρό παρατηρήσεις (έκανε και τραγικά λάθη). Το σημαντικότερο είναι ότι στην πολεοδομία μου είπαν οτι το κτιριο μου απαιτεί και ικανοτικό. Θελω να ρωτήσω το εξής : ξέρω ότι όταν nv > 0.60 δεν απαιτείται ικανοτικός. Στην περίπτωσή μου είναι nv < 0.60 και απαιτείται. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει ο στατικός να αλλάξει τις διαστάσεις των τοιχείων έτσι ώστε να επιτύχει nv > 0.60 ή όχι ; Αυτό μου είπε και τώρα υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν μπορεί να πετύχει nv > 0.60. Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει γιατι κινδυνεύω να εκτεθώ και στον πελάτη μου. Ευχαριστώ

 

Διαβάζοντας και άλλα topic κατάλαβα οτι για να μου απαντήσει κάποιος πρέπι να ξέρει και πως είναι το κτίριο. Πρόκειται για κτίριο με υπόγειο, ισόγειο κατάστημα και απο πάνω μια μεζονέτα (1ος και 2ος). Δεν υπάρχει pilotis και τα τοιχεία είναι ίδια σε όλους τους ορόφους.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

το nv είναι ο λόγος της σεισμικής τέμνουσας που αναλαμβάνουν τα τοιχεία του κτιρίου σου προς την συνολική τέμνουσα βάσης που θα ασκηθεί στο κτίριο. επομένως για να επιτευχθεί nv>0,60 ναι θα πρέπει :

είτε να αυξηθούν οι διαστάσεις των τοιχίων του κτιρίου σου είτε να τοποθετηθούν επιπλέον τοιχεία.

Για 3 υπέργειους ορόφους ο εακ ορίζει ως τοιχίο ,χωρίς περαιτέρω διερεύνηση, τα υποστυλώματα με μήκος l>1,50m.

nv>0,60 πάντως κανονιστικά απαιτείται από τον εακ όταν υπάρχει μαλακός όροφος (Pilotis, απουσία τοιχοπληρώσεων κλπ).

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τι q εχει χρησιμοποιησει?

Και με q=3.5, δεν εισαι υποχρεωμενη για ικανοτικο.

 

 

ΥΓ. Εκτος αν εχεις προβλεψη οροφου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι q έχει χρησιμοποιήσει. Και ο στατικός μου είχε πει ότι δεν απαιτείται αλλά στην πολεοδομία μου είπε οτι επειδή έχει και 2ο όροφο απαιτείται. Το θέμα μου είναι αν απαιτείται εκτός απο ικανοτικό και nv > 0.60.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.