Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ικανοτικός έλεγχος υποστυλωμάτων - δοκών


 
madiv

Recommended Posts

οχι οχι μην ανησυχείτε! τα υποστυλώματα κρατάνε ακόμα! :lol:

κακή διατύπωση από μέρους μου...

άμα κάνεις δέκα πράγματα ταυτόχρονα... γράφεις και καμιά χαζομάρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι σε σχέση με τον Ικανοτικό και την τιμή του q και με βάση πάντα και τον ΕΑΚ 4.1.1 [5] νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι όταν λύσεις με q=1.5 δεν απαιτείται Ικανοτικός.

Στην Πολεοδομία σήμερα λοιπόν μου είπε ο ελεγκτής ότι ικανοτικός δεν χρειάζεται όταν q=1.0 και επέμενε παρόλο που του ανάφερα τα του ΕΑΚ και ότι με q=1.5 είμαι υποχρεομένος να κάνω Ικανοτικό για τα κοντά υποστυλώματα και όλα τα συναφή.

Είμαι τόσο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

δεν απαιτείται ικονοτικός για q/2=1.75 ή 1.5 άρα καλώς για q=1.5 δεν κάνεις ικονοτικό έλεγχο κόμβων

Link to comment
Share on other sites

Κάνε... καταγγελία στον ελεγκτή σου! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Στην περίπτωση που οπλίζετε δοκούς με μεγαλύτερο από τον απαιτούμενο οπλισμο, γυρνάτε πίσω για να ελέγξετε κατά πόσο ικανοποιείται ο ικανοτικός έλεγχος έναντι της αυξημένης ροπής αντοχής της δοκού?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.