Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ικανοτικός έλεγχος υποστυλωμάτων - δοκών


 
madiv

Recommended Posts

Μόλις κοιταξα το τευχος του fespa που μου είχε στείλει. Αν εννοείς το συντελεστή σεισμικής συμπεριφοράς τότε έχει βάλει q=3.5. Ο στατικός μου λέει ότι εφόσον θέλει ικανοτικό πρέπει nv>0.60 και προσπαθεί να αυξήσει τις διαστάσεις των τοιχείων ωστε να πετύχει nv > 0.60. Εγώ του λέω απλά να κάνει ικανοτικό και ας είναι το nv < 0.60. Εχω δίκιο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κοιταξα το τευχος του fespa που μου είχε στείλει. Αν εννοείς το συντελεστή σεισμικής συμπεριφοράς τότε έχει βάλει q=3.5. Ο στατικός μου λέει ότι εφόσον θέλει ικανοτικό πρέπει nv>0.60 και προσπαθεί να αυξήσει τις διαστάσεις των τοιχείων ωστε να πετύχει nv > 0.60. Εγώ του λέω απλά να κάνει ικανοτικό και ας είναι το nv < 0.60. Εχω δίκιο;

 

Τί ην έχει?

 

Τερι λάθος μου.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και κοιταξες το τευχος, κοιταξε και τον κανονισμο.

Αν εχεις nv>0.60. και μια ακομα απο τις δυο προυποθεσεις του ΕΑΚ δεν χρειαζεται ικανοτικο.

 

Στο τευχος του ΦΕΣΠΑ δες τι σελιδα με την "απαιτηση ικανοτικου ελεγχου"

 

 

 

ΥΓ. Ατσαλοβεργα, δεν ισχυει το 0.65 που γραφεις, ουτε οτι ειναι το μονο κριτηριο για να αποφυγεις τον ικανοτικο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα το τευχος όπως μου είπες και δεν έχω ούτε nv > 0.60 ούτε και τις άλλες προυποθέσεις σε κάποια σημεία. Αρα πρέπει και να κάνω ικανοτικό και να έχω nv > 0.60 ή μονο ικανοτικό; Συγνώμη αν σας κουρασα αλλά θεωρώ οτι τα στατικά είναι απο τις σημαντικότερες μελέτες και μιας και εγώ θα βάλω την υπογραφή μου θέλω να κοιμάμαι ήσυχη

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα βαλλεις την υπογραφη σου, εντελως φιλικα στο λεω, διαβασε προσεκτικα τον ΕΑΚ. 5-6 σελιδες ειναι το κομματι που συζηταμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε στον ΕΑΚ στο κεφάλαιο 4 θα καταλάβετε ότι αν έχετε nv > 0.60 για να μην απαιτείται ικανοτικός πρέπει επιπλέον να ισχύει έστω και μία απο τις προυποθέσεις που αναφέρονται στη σελίδα 131. Αν δεν ισχύει καμία τότε πάλι απαιτείται ικανοτικός. Καλύτερα διαβάστε και μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.