Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ικανοτικός έλεγχος υποστυλωμάτων - δοκών


 
madiv

Recommended Posts

Συνεχίζω να διαβάζω αλλά χρειάζομαι χρόνο. Πρώτη φορά ασχολούμαι σοβαρά. Στη σχολή διαβάζαμε για να περάσουμε το μάθημα, δεν καταλαβαίναμε την αξία του "μπετού". Καλά έκανε και με έκοβε ο Τρέζος κάτι ήξερε. Να κάνω ακόμα μία ερώτηση; Πότε απαιτείται επάρκεια τοιχωμάτων; Από δυόροφο και πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση, οσο μπορω τωρα να σκεφτω, δεν απαιτουνται και τα δυο μαζι.

 

 

ΥΓ. Εγω πολυ τον γουσταρα τον Τρεζο. Το θεμα που συζηταμε δεν εχει αμεση σχεση με το μπετο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επαρκεια τοιχωματων απαιτειται οταν καποιος οροφος ικανοποιει συνθηκες μαλακου οροφου .Δηλαδη αν οι τοιχοποιιες του ειναι μικροτερες του 50% του πανω ή κατω οροφου (συνηθεις περιπτωσεις σε Piloti, καταστηματα )

Για τις περιπτωσεις ισογειων και κανονικων διοροφων βλεπε Υπουργικη αποφαση ΦΕΚΒ 270/16.3.2010, ΕΑΚ2000 &4.1.7.1.α4 και &4.1.5

Τελος το να ικανοποιεις την απαιτηση ηv.>0.60 δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν απαιτειται ικανοτικος ελεγχος (ΕΑΚ2000 &4.1.4.2β).

Απλα το 0.60 ειναι υποχρεωτικο σε καποιες περιπτωσεις

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Φίλη tsel.

 

Μπορείς να διαβάσεις:

σχετικά με την απαίτηση ή όχι ικανοτικού ελέγχου κόμβων ΕΔΩ και

σχετικά με την υποχρεωτική απαίτηση ύπαρξης τοιχωμάτων ΕΔΩ

 

(Σε παραπέμπω σε δικά μου μηνύματα μόνο και μόνο γιατί τα θυμάμαι, αλλά αν ανατρέξεις στα σχετικά θέματα θα βρεις πολύ καλές δημοσιεύσεις και άλλων συναδέλφων).

 

Επίσης για το δεύτερο μπορείς να διαβάσεις και τη σχετική οδηγία 27085/06 του Ο.Α.Σ.Π.

 

Αυτά όσον αφορά τον Ε.Α.Κ. 2000.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ερωτηση:

Συμφωνα με τον ΕΑΚ δεν υπαρχει απαιτηση ικανοτικου ελεγχου οταν εχω διοροφο και κανονικο κτιριο

Οταν εχω υπογειο (ολη η κατοψη με πληρη περιμετρικα τοιχωματα ) + διοροφο κανονικο υπαρχει απαιτηση;

Γνωριζετε αν υπαρχει καποια οδηγια για αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ξεχωριστή απαίτηση. Σου ανέφεραν κάτι?

 

Τους χαιρετισμούς μου φίλε KF!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι .Δεν γνωριζω κατι το ειδικοτερο.Απλα οταν ο ΕΑΚ αναφερει διοροφο κανονικο εννοει πανω απο τυχον τελειως ακαμπτα υπογεια;(αυτο πιστευω εγω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.