Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

εε μας βλέπουν και άσχετοι...

όχι και 10 km * 10 km = 1000 στρέμματα....

 

 

10.000 m * 10.000 m = 100.000.000 m2 = 100.000στρ

 

Μάθετε και λίγο πολλαπλασιασμό, οχι μόνο φ15 και s300 άντε για να μην πώ τίποτα για τους Αρχιτέκτονες που δεν ξέρουν τί είναι ανάδελτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάθετε και λίγο πολλαπλασιασμό, οχι μόνο φ15 και s300 άντε για να μην πώ τίποτα για τους Αρχιτέκτονες που δεν ξέρουν τί είναι ανάδελτα!!!

 

Xαχα! Φ15 δεν υπαρχει, και s300 είναι μόνο οι αντιαεροπορικοί πύραυλοι!

Μιλάς για "οπλισμένο" σκυρόδεμα στην κυριολεξία!!

Οταν βγαινουμε εκτος ειδικότητας εχουμε πολυ πλάκα!

Για ενα μηδενικό τωρα εν τη ρύμη του λόγου.. εσυ επεσες εξω 200Mpa kai +- xιλιοστό διάμετρο!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μια οποιαδήποτε αποτύπωση σου για ένα μικρό οικόπεδο και πες μου το ποσοστό της επιρροής του γεωειδούς.

5 με 13 μέτρα οριζοντιογραφικα, αναλόγως της περιοχής (με και χωρίς χρήση ανωτέρας γεωδαισίας )

 

Και αφού πέρασαν 2 ώρες και κανένας δεν απάντησε στο ερώτημα μου , απαντάω εγώ.

.

 

Για να απαντήσεις επί του θέματος πρέπει να έχεις και τις ανάλογες γνώσεις. Δεν τις έχεις, μόνος σου το αποδεικνύεις , και καλά κάνεις και συνεργάζεσαι με τοπογράφο. Μπορεί να είχες καλό βαθμό στη Τοπογραφία αλλά στη Γεωδαισία παίρνεις 0, είναι terra incognita για εσένα.

 

...

Στην δεύτερη περίπτωση είναι πάρα πολλές οι δουλειές στα τοπογραφικά και στις βεβαιώσεις από Δασαρχείο. Η επίσης , περιπτώσεις δικαστικών διαμαχών , δουλειών κλπ. που απαιτούν αποτυπώσεις πολλών ομόρων γηπέδων.

...

Επίσης είναι άλλο πράγμα να έχεις το όργανο στο γραφείο σου και ανά πάσα στιγμή να ξαμολιέσαι στην ύπαιθρο , κι άλλο να εξαρτάσαι από το πότε μπορεί ο συνάδελφος ΑΤΜ.

...

Άρα λοιπόν αν υπάρχει αρκετή δουλειά , και συνυπολογίζοντας ως κόστος και την αμοιβή του συναδέλφου τοπογράφου μπορεί και να συμφέρει η αγορά.

 

1. Οι δουλειές που αναφέρεις απαιτούν γνώσεις γεωδαισίας. Οι Π.Μ. πολύ απλά δεν τις έχουν.

 

2. Προσωπικά όταν αναθέτω στατικά σε συνάδελφο Π.Μ. δεν συνυπολογίζω το κόστος και εξαρτώμαι από πότε μπορεί ο συνάδελφος Π.Μ. να παραδώσει τη δουλειά.

 

Δεν αγόρασα ένα πρόγραμμα "με τεχνητή νοημοσύνη" (όπως θεωρούν πολλοί τις δυνατότητες των προγραμμάτων) χωρίς να έχω τις απαιτούμενες γνώσεις και υπόβαθρο για να λέω ότι "κάνω τα στατικά χωρίς να περιμένω τον άλλον τον @@". Αυτό που γράφεις το εκλαμβάνω με αυτόν τον τρόπο.

 

Και σχετικά με τα δικαιώματα των Π.Μ. τμήμα άρθρου του συναδέλφου ΑΤΜ Παράσχου Τσεσμελη που δημοσιεύτηκε στο ενημ. δελτίο ΑΤΜ Οκτωβρίου 2007:

 

pm.jpg

 

Τα φ15 είναι μαχητικά αεροσκάφη και τα s300 αντιεροπορικά, αντιβαλλιστικά συστήματα. Το ανάδελτα τελεστής και πρόγραμμα οδοποιίας :)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... αφού το θέμα ειναι για τα τοπογραφικά.... Τι γνώμη έχετε για τους Τοπογράφους ΤΕ και ειδικότερα της σχολής μου? Και τι πιστεύετε οτι πρέπει να υπογράφουν?

Link to comment
Share on other sites

5 με 13 μέτρα οριζοντιογραφικα, αναλόγως της περιοχής (με και χωρίς χρήση ανωτέρας γεωδαισίας )

 

Αυτή είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημα για ένα οικόπεδο 20mx20m εντός σχεδίου;Πόσο % απόκλιση θα έχω σε κάποιο μήκος πλευράς.

Πρόσεχε , εκτίθεσαι , μιλάω για απλή αποτύπωση ενός οικοπέδου εντός σχεδίου (δε μιλάω για προβολή σε ΕΓΣΑ 87 ή κάτι άλλο).

Ή να στο πω αντίστροφα για να το καταλάβεις.Μέχρι ποια επιφάνεια μπορώ να θεωρήσω τη γη επίπεδη.

Δεν κάναμε τοπογραφίες αλλά γεωδαισίες. Για τους τοπογράφους ΤΕΙ αυτή είναι η άποψη τους.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3440&page=11

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε spy1551

για την συνέχεια της συζήτησης και για να μην ξεφεύγουμε απο κάποια όρια

1.τις διαφορές γεωδαισίας και τοπογραφίας μπορείς να τις διαπιστώσεις ανοίγοντας δύο αντίστοιχα βιβλία

2. αυτό που στα τμήματα-σχολές Πολιτικών Μηχανικών διδάσκεστε είναι τοπογραφία η αν προτιμάς αντιστοιχεί η ύλη αυτών των μαθημάτων στα δικά μας μαθήματα Τοπογραφίας.

3. οι σχολές η τμήματα Τοπογράφων δεν έγιναν πενταετούς φοίτησης γιατί 'βάλανε΄ μαθήματα υδαρυλικού η συγκοινωνιακού τομέα όπως αναφέρεις εδώ κάνεις πολύ μεγάλο λάθος,μιά συζήτηση με παλαιότερους συναδέλφους θα σε πείσει,αυτά υπήρχαν απο την ίδρυση της Σχολής Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ η οποία προυπάρχει ως Σχολή του δικού σου Τμήματος. Η αύξηση των ετών φοίτησης ήταν νομικό θέμα (δόθηκε πολύ μεγάλος αγώνας),επιτακτική ανάγκη να ξεφύγουμε απο την σκιά των Πολιτικών Μηχανικών που 'καπέλλωναν και καπελλώνουν' την ειδικότητα μας και επιπλέον ενσωματώθηκαν η ενισχύθηκαν μαθήματα όπως Χαρτογραφίας,Φωτογραμμετρίας,Φυσικής Γεωδαισίας,Πολεοδομίας κλπ που μέχρι τότε δεν υπήρχαν η κάλυπταν ύλη 1ος εξαμήνου

Τελειώνοντας συνεχίζεται μιά συζήτηση με έντονο τρόπο και αντιπαράθεση ενώ απο αλλού ξεκινήσαμε το θέμα

ξαναδιαβάστε όλοι την απάντηση-θέση μου παραπάνω και τον σχολιασμό του agior και ηρεμία

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Τις διαφορές τις ξέρω , εσείς πάτε το ερώτημα εκεί.

Να το πω αλλιώς πιο απλά.Σε ποια τοπογραφικά χρειάζονται γνώσεις ανωτέρας γεωδαισίας και γιατί;

Mα γι΄αυτό ρώτησα για ένα μικρό οικόπεδο εντός σχεδίου.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται γνώσεις ανώτερης γεωδαισίας γιατί

1) Πρόκειται για πολύ μικρή επιφάνεια άρα μπορείς να θεωρήσεις τη γη επίπεδη.

2) Δε χρειάζεται συντεταγμένες κατά ΕΓΣΑ 87.

Ο Kasvan δεν κατάλαβε την ερώτηση αλλά απάντησε έμμεσα με το συννημένο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.