Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

σαν νέος μηχανικός μου τη δίνει που το 70% του εργασιακού μου χρόνου είναι νομοθεσία,

κανονισμοί,διοικητικές πράξεις,προεδρικά διατάγματα, φεκ, αριθμοί πρωτοκόλου, γνωμοδοτήσεις του συμβουλείου της επικρατείας, του νομικού συμβουλίου του κράτους,

γνωμοδοτήσεις, εγκύκλιοι, συμβόλαια,.........................................................................................

 

αν έτσι είναι ο μηχανικός τότε λυπάμαι δεν μου τα είχαν πει αυτά όταν μπήκα στη σχολή

και τότε όχι δεν νομίζω ότι είμαι μηχανικός...διαχειριστής υποθέσεων είμαι

 

Ακριβώς αυτό είσαι (είμαστε). "Διαχειριστής" υποθέσεων στα έργα. Το πόσο μπετό θα πέσει, τι σίδερα θα βάλεις, ή τους χωματισμούς σε ένα έργο οδοποιίας, τα υπολογίζουν τα προγράμματα (υπό τον έλεγχό σου). Αυτό που δε μπορούν να κάνουν τα προγράμματα (και οι απλοί χειριστές τους) είναι να πάρουν τις (νομικές και άλλες) αποφάσεις που καλείσαι να πάρεις εσύ. Δε θα έπρεπε να λυπάσαι.

Link to comment
Share on other sites

είμαι κι εγώ νέος μηχανικός και διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα έχω να πω:

 

1) λυπάμαι για όλους τους Αγρονόμους και Τοπογράφους Μηχανικούς που λένε ότι είναι τοπογράφοι μηχανικοί...

 

ξεχνάτε όλοι ότι είμαστε και Αγρονόμοι???

 

ποια ακριβώς είναι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα και γιατί τα αφήσαμε να είναι έτσι???

 

ο Αγρονόμος τι ακριβώς κάνει???

 

2) λυπάμαι να διαβάζω τις κόντρες μεταξύ Αγρονόμων Τοπογράφων και Πολιτκών Μηχανικών...

 

μόνοι μας έχουμε επιτρέψει να έχουν και άλλοι δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών...

επίσης, όσοι θέλετε να υποστηρίζετε ότι η σχολή μας (ΕΜΠ και ΑΠΘ) είναι καλύτερη στο να βγάζει Τοπογράφους έχω να σας απαντήσω, ότι βγαίνοντας από τη σχολή δεν ξέρεις τίποτα από τοπογραφία και γεωδαισίες...ιδίως αν έχεις επιλέξει άλλη κατεύθυνση...συνεπώς, είναι άσκοπο να χρησιμοποιείτε τα 5 χρόνια σχολής για να πείσετε τους Πολιτικούς μηχανικούς ότι αυτοί δεν ξέρουν, αλλά εμείς ναι...

 

αυτό που θα έπρεπε να είχατε κάνει, ιδίως οι παλιότεροι, είναι να είχατε προστατέψει καλύτερα τα επαγγελματικά μας δικαιώματα, αντί να ρίχνουμε κατηγορίες...

 

3) Είναι πολύ φυσιολογικό να αγοράζει κάποιος gps όταν για την ίδια δουλειά χρειάζεται πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα...και αν παραδεχτούμε ότι ο χρόνος είναι χρήμα, τότε η απόσβεση γίνεται όσο γρήγορα μπορεί να γίνει και με την αγορά ενός απλού total station, που απαιτεί περισσότερο χρόνο στο ύπαιθρο και 2ο ή και 3ο άνθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

@Psykoman

 

1. Ποια ακριβώς είναι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα και γιατί τα αφήσαμε να είναι έτσι; Διάβασε τον οδηγό του ΤΕΕ, τον οδηγό της σχολής.

 

2. Μόνοι μας έχουμε επιτρέψει να έχουν και άλλοι δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών; Για εξήγησε το μου αυτό...

 

3.Βγαίνοντας από τη σχολή δεν ξέρεις τίποτα από τοπογραφία και γεωδαισίες... Μήπως έχεις τελειώσει άλλη σχολή;

 

4. Είναι πολύ φυσιολογικό να αγοράζει κάποιος gps όταν για την ίδια δουλειά χρειάζεται πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα. Ωραία τότε να αγοράσω και σετάκι οδοντίατρου τότε να βγάζω και δόντια. Πάλι απόσβεση θα γίνει. Ο οδοντιατρικός σύλλογος δε ξέρω τι θα πει.

 

5. Χθες είδα πολλούς αγρονόμους σε ένα χωρίο, αγροφύλακες, που μας πήραν τον τίτλο στην φανέλα. Εκτός και αν ήταν συνάδελφοι ομάδας paint-ball.

Link to comment
Share on other sites

OI Πολιτικοί μηχανικοι ΄΄εχουν καταστρέψει τη τοπογραφία. Παν και κάνουν τοπογραφικά εξαρτημένα υποτίθεται σε ΕΓΣΑ χωρίς να έχουν ιδέα τι είναι κ πως μπορεί να ΄γίνει.

 

Τι μπορεί να σου απαντήσει ένας Πολιτικός πχ για των 7παρεμετρικό προσδιορισμό του Γεωειδόυς; ......... "τιποτα" !

 

Που ξέρουν απο επιλύσεις Δικτύων και GPS που και εμείς οι Τοπογράφοι που αρκετά χρόνια ασχολούμαστε πάλι με 1000 ζόρια και τη ψυχή στο στόμα κάνουμε μια επίλυση δικτύου !

 

ΟΙ πολιτικοί πάν αγοράζουν ένα Διπλόσυχνο και ότι τους βγάλει έχοντας αγνοια και δουλεύοντας τυφλά αποτυπώνου ότι νά ναι και το παρουσιάζουν σε ΕΓΣΑ !

 

Εάν είναι δυνατόν . εξαρτούν τοπογραφικά με GPS χειρός ! χα χα χα !

 

προσοχή , ΠΟλιτικοί Μηχανικοί ο κύνδινος είναι κοντά σας !

Link to comment
Share on other sites

 

οι τοπογράφοι φωνάζουν ότι οι πολιτικοί μηχανικοί (και πολλοί άσχετοι) κάνουν τοπογραφικά ενώ δεν έχουν πολλές γνώσεις. θα μπορούσαν να φωνάξουν οι πολιτικοί μηχανικοί γιατί μπήκαν μαθήματα υδραυλικά και συγκοινωνιακά στους τοπογράφους ενώ είναι δικό μας κομμάτι (έχουμε πάμπολλα μαθήματα δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς).

 

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=114412&postcount=16

 

Η σχολή τον Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών γι' αυτά τα έργα δημιουργήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Εάν είναι δυνατόν . εξαρτούν τοπογραφικά με GPS χειρός ! χα χα χα !

 

προσοχή , ΠΟλιτικοί Μηχανικοί ο κύνδινος είναι κοντά σας !

 

Αυτό δε λέει και πολλά, προσωπικά γνωρίζω τοπογράφο μηχανικό που δουλεύει ΕΓΣΑ με gps χειρός.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να αγωνιστεί για τα δικαιώματα του ΑΤΜ αντί να μπαίνει σε ατελέσφορους διαπληκτισμούς εδώ μέσα , καλά είναι να αρχίσει να συμμετέχει ενεργά στο σύλλογο και να διεκδικεί από εκεί τα δίκια του.

 

Τώρα το ότι τελειώνεις μια σχολή δε σε κάνει και αυθεντία στο αντικείμενο της . Έχω δει τοπογραφικά κούκλα από ΠΜ και πανούκλα από ΑΤΜ . Βέβαια, κατά τεκμήριο ο τοπογράφος το αντικείμενο του το κάνει πιο προσεγμένα , κυρίως λόγω αγάπης και εξειδίκευσης . Όποιος αντιμετωπίζει τον ΠΜ σαν άσχετο και σα βλάκα υποτιμά το δικό του επίπεδο . Όμοια ισχύει και το αντίστροφο με βλάκα τον τοπογράφο να βάζει διαστάσεις στο 8 δεκαδικό...

 

Θεωρώ επικίνδυνο επιστήμονα-μηχανικό που αναλαμβάνει περιπτώσεις εργασιών που το γνωστικό του επίπεδο είναι ελλειπές ή ακόμα και ανύπαρκτο . Δυστυχώς , η ανάγκη φτάνει εκεί τον άνθρωπο.

 

Για μένα όταν βλέπω συνάδελφο ΠΜ να αμύνεται των δικαιωμάτων του να συντάσσει ΤΔ έρχεται στο νου μου ο Βουλγαράκης με το νόμιμον και το ηθικόν .

 

Η άποψη μου είναι για να μην καπελώνεται ολόκληρος κλάδος (ΑΤΜ) να διατηρούσαν οι ΠΜ δικαιώματα τοπογραφικού μόνο στην άδεια οικοδομής . Αυτό είναι και το ηθικόν κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε αρκετά με το φίλο θωμα...

μιλάω ως πμ που συντάσει τ.δ. γιατί τα γουστάρω και σκέφτομαι να μπω και σε σχολή ατμ

αν τα καταφέρω.

όπου δεν μου αρκούν οι γνώσεις μου τα στέλνω σε φίλο μου ατμ και το ίδιο κάνω και σε στατικά που δεν μπορώ

 

η λύση για το θέμα είναι η τήρηση αυστηρών προδιαγραφών και η εξασφάλιση των αμοιβών

αυτά τα δύο αν γίνουν η αγορά θα δώσει τη λύση

Link to comment
Share on other sites

OI Πολιτικοί μηχανικοι ΄΄εχουν καταστρέψει τη τοπογραφία. Παν και κάνουν τοπογραφικά εξαρτημένα υποτίθεται σε ΕΓΣΑ χωρίς να έχουν ιδέα τι είναι κ πως μπορεί να ΄γίνει.

...

Που ξέρουν απο επιλύσεις Δικτύων και GPS ...

ΟΙ πολιτικοί πάν αγοράζουν ένα Διπλόσυχνο και ότι τους βγάλει έχοντας αγνοια και δουλεύοντας τυφλά αποτυπώνου ότι νά ναι και το παρουσιάζουν σε ΕΓΣΑ !

 

Εάν είναι δυνατόν . εξαρτούν τοπογραφικά με GPS χειρός ! χα χα χα !

 

προσοχή , ΠΟλιτικοί Μηχανικοί ο κύνδινος είναι κοντά σας !

 

Τι ύφος είναι αυτό, δεν έχεις διαβάσει τους κανόνες του forum? Για μάζεψέ το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

@Psykoman

 

1. Ποια ακριβώς είναι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα και γιατί τα αφήσαμε να είναι έτσι; Διάβασε τον οδηγό του ΤΕΕ, τον οδηγό της σχολής.

 

2. Μόνοι μας έχουμε επιτρέψει να έχουν και άλλοι δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών; Για εξήγησε το μου αυτό...

 

3.Βγαίνοντας από τη σχολή δεν ξέρεις τίποτα από τοπογραφία και γεωδαισίες... Μήπως έχεις τελειώσει άλλη σχολή;

 

4. Είναι πολύ φυσιολογικό να αγοράζει κάποιος gps όταν για την ίδια δουλειά χρειάζεται πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα. Ωραία τότε να αγοράσω και σετάκι οδοντίατρου τότε να βγάζω και δόντια. Πάλι απόσβεση θα γίνει. Ο οδοντιατρικός σύλλογος δε ξέρω τι θα πει.

 

5. Χθες είδα πολλούς αγρονόμους σε ένα χωρίο, αγροφύλακες, που μας πήραν τον τίτλο στην φανέλα. Εκτός και αν ήταν συνάδελφοι ομάδας paint-ball.

 

τη σχολή που τελείωσες τελείωσα κι εγώ, τώρα αν δεν ξέρεις εσύ τι γίνεται στην πραγματικότητα, ή αν έχεις ξεχάσει είναι άλλο θέμα και το πόσο εύκολο είναι να πάρεις ένα πτυχίο....

 

επίσης, αν εσύ από τη στιγμή που ένας πολιτικός μηχανικός έχει δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικού, θεωρείς ότι δεν πρέπει να πάρει gps είναι δικό σου θέμα...

αν έχει τα λεφτά να το κάνει, δεν θα σε ρωτήσεις κιόλας...

το θέμα της απόσβεσης είναι καθαρά δικό του...

άσε που για να το αποσβέσει, θα αναγκαστεί να ανεβάσει τις τιμές του, άρα δεν θα έχεις και παράπονο ότι σου τρώει τη δουλειά με το να ρίχνει πολύ τις τιμές...

 

όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, θεωρώ ότι είναι στο χέρι του καθενός μηχανικού, μέσα από τους συλλόγους, να τα διεκδικεί...και το λέω επειδή όλοι μέσα αναφέρεστε στο ότι τα τοπογραφικά μπορούν να τα κάνουν κι άλλοι εκτός από μας....

θα μπορούσαμε λοιπόν σαν τοπογράφοι να διεκδικήσουμε την αποκλειστικότητα σε κάποια αντικείμενα...αυτό εννοώ.

 

 

 

 

για να περάσεις στη σχολή σου έδωσες Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία....

αν σε ρωτήσω θα ξέρεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.