Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Α

 

Δεν είναι πάντως ελληνική πατέντα ο ηλεκτρολόγος-μηχανολογος, υπάρχει και σε άλλες χώρες.

 

 

Που αν επιτρέπεται? πριν κανα χρόνο που είχαμε την ίδια συζήτηση υπήρχε μόνο 1 τετοιά σχολή για μηχανικους ΣΤΡΑΤΟΥ στο ΠΑΚΙΣΤΑΝ

 

Παρακαλώ δώστε λινκ

 

Εγώ δεν θέλω μηχανολόγους με 1 εξάμηνο ηλεκτροτεχνία όπως εγώ και ένα εξάμηνο ηλ. μηχανές υποχρεωτικό να παριστάνουν τους ηλεκτρολόγους ούτε ηλεκτρολόγους με φαινόμενα μεταφοράς σαν μάθημα επιλογής και διπλωματική στην java να κάνουν τους μηχανολόγους εκμεταλλευουμένοι οτι το ΤΕΕ δεν έχει σοβαρές εξετάσεις , είναι αντιεπιστημονικό και αντισυναδελφικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι ήδη το επίπεδο της συζήτησης, και λόγω ύφους αλλά και λόγω περιεχομένου, έχει πέσει πολύ χαμηλότερα από αυτό που αρμόζει σε Μηχανικούς. Δεν είναι δηλαδή δυνατόν να τσακωνόμαστε σαν τους σκύλους με αφορμή τους "ευσεβείς πόθους" και τα απωθημένα του καθενός σε σχέση με το επάγγελμα. Τα πράγματα είναι καθορισμένα από το νόμο και η οποιαδήποτε πιθανή αλλαγή δε μπορεί να προκύψει χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν παγιωμένες καταστάσεις, εργασιακοί αλληλοσυσχετισμοί και οικονομικοκοινωνικές προεκτάσεις. Ας υποστηρίξει ο καθένας το αντικείμενό του μέσα σε αυτά τα πλαίσια, με σεβασμό στο νόμο αλλά και στο υπόβαθρο που θα έπρεπε να διατηρεί ως ικανός υποψήφιος διεκδικητής του αποτελέσματος αυτής της κατάστασης.

 

Με λίγα λόγια : μη γίνεστε κατινάρες - έχει και χειμώνα μπροστά...

 

 

 

Μάλιστα. Μπορείς να μας πεις αγαπητέ συνάδελφε, εφόσον τα πράγματα είναι καθορισμένα από το Νόμο, γιατί το ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ, με παρεμβάσεις του και διάφορες άλλες αλχημείες ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΕΠΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, δηλαδή την εφαρμογή του Ν.10404/83 άρθρο 25για τα ΤΕΙ και των μετέπειτα νομοθετικών ρυθμίσεων κάθε φορά που η πολιτεία προσπαθεί να προωθήσει την εφαρμογή τους ? Αν λοιπόν το Τεχνικό Επιμελητήριο ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ούτε τους θεσμούς ούτε τους Νόμους, τότε όπως καταλαβαίνεις δημιουργείτε σοβαρό ζήτημα, καθότι ο κατ όνομα μόνο τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας και φορέας των διπλωματούχων μηχανικών λειτουργεί άκρως συντεχνιακά με αποτετέλεσμα να αρχίζει το ....... ξεκατίνιασμα.

 

Είναι προφανές ακόμα ότι εκτός από τα ΤΕΙ, το ΤΕΕ δεν επιθυμεί να λυθεί και κανένα άλλο επιστημονικό-επαγγελματικό ζήτημα όπως π.χ. αυτό των ηλεκτρλόγων, μηχανολόγων, ναυπηγών, μηχανικών παραγωγής και διοίκησης (και άλλων ειδικοτήτων) όπου καθένας εξ αυτών έχει όλα τα επ. δικαιώματα του άλλου. Έχουμε δηλαδή να κάνουμε με ένα Τεχνικό Επιμελητήριο μοναδικών χαρακτηριστικών σε παγκόσμιο επίπεδο που ελέγχεται από φέουδα και φατρίες. Δηλαδή ένα Τενχικό Επιμελητήριο πατάδειγμα ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ παγκοσμίως που καλλιεργεί και συντηρεί έναν ταξικό σχεδόν πόλεμο ανάμεσα σε ΤΕΙ και Πολυτεχνεία αλλά και μεταξύ ειδικοτήτων εντός αυτού. Ε, δεν είναι λογικό να πέφτει το επίπεδο όταν ξεκινάνε τέτοιες συζητήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συνάδελφοι διπλωματούχοι πολύ καλοί, που σέβονται και αναγνωρίζουν πτυχιούχους μηχανικούς.

Οι υπόλοιποι είναι επηρεασμένοι από την προπαγάνδα του ΤΕΕ και φυσικά τις επιρροές από τις διάφορες κομματικές παρατάξεις.

Εννοείται δεν έχουν και εμπειρία για να μπορέσουν να κρίνουν.

 

Η αλήθεια είναι ότι από το ΑΕΙ οι μηχανικοί σαν πληρότητα αγγίζει ένα μεγάλο ποσοστό σε σχέση με τα ΤΕΙ που η πληρότητα πλησιάζει μόλις το 10%.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από το ΑΕΙ οι μηχανικοί σαν πληρότητα αγγίζει ένα μεγάλο ποσοστό σε σχέση με τα ΤΕΙ που η πληρότητα πλησιάζει μόλις το 10%.

 

Τι ενοείς ακριβος συνάδελφε??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα μετατρέψουμε το forum σε λαϊκό δικαστήριο;

 

Είναι δυνατόν να δημοσιεύονται ονοματεπώνυμα, διευθύνσεις και τηλέφωνα (οποιουδήποτε ατόμου)

υπό μορφή καταγγελίας; (Φυσικά, η σχετική δημοσίευση διεγράφη).

 

Έχω την εντύπωση ότι Μηχανικός σημαίνει -εκτός των άλλων- μορφωμένος και πολιτισμένος άνθρωπος.

 

Ας μην υποβιβάζουμε το επίπεδό μας ως επιστήμονες και επαγγελματίες.

 

Ας προσπαθήσουμε να είμαστε αξιοπρεπείς και σοβαροί.

 

Η συζήτηση περί καταγγελιών, έληξε. Τα σχετικά σχόλια διεγράφησαν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει η πρόθεση να γνωστοποιήσετε τα προσωπικά στοιχεία οποιουδήποτε με τη μορφή καταγγελίας, το καλύτερο είναι να το κάνετε στα αρμόδια όργανα του Τ.Ε.Ε.

Επίσης το ορθό και το ηθικά τίμιο είναι ο καταγγελών να γνωστοποιεί και τα δικά του προσωπικά στοιχεία και να μην κρύβεται πίσω από τη διαδυκτιακή ανωνυμία.

 

Σας κάνω σαφές ότι σε περίπτωση που το πρόσωπο το οποίο θίγεται προσφύγει στη δικαιοσύνη για συκοφαντική δυσφήμιση (δεν εξετάζω το δίκαια ή άδικα καθώς αυτό είναι νομικό του δικαίωμά), είμαστε υποχρεωμένοι να παράσχουμε κάθε σας στοιχείο που έχουμε στη διάθεση μας, έτσι ώστε να μη θεωρηθεί υπεύθυνο το Φόρουμ.

 

Τέλος όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσετε ότι το Φόρουμ δεν είναι λαϊκο δικαστήριο και το μέσο επίλυσης όλων των προβλημάτων του εκάστοτε κλάδου των Μηχανικών, τόσο πιο απλά θα γίνουν τα πράγματα και τόσο πιο ουσιαστικές οι ενέργειές σας, όπως π.χ. μία επίσημη και επώνυμη καταγγελία στο Τ.Ε.Ε., όπως και προανέφερα.

Αλλιώς θα θυμηθώ την παροιμία που λένε στο χωριό μου: "Βαράω το σαμάρι ν΄ακούσει το γομάρι".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι τελευταίες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν στο θέμα:

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Χμ μάλλον άργησα να παρεβρεθώ στο πανηγύρι και έχασα το "καλό".

Θα μιλήσω βέβαια ως αρχιτέκτων, δεν προσποιούμαι πως γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες όλων των μηχανικών.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι άτομα που δεν έχουν τη στοιχειώδη γνώση/υποψία για το ποια είναι η πραγματική δουλειά ενός αρχιτέκτονα και το πόσο χαώδης μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα δικό τους αρχιτεκτονικό σχέδιο και σε ένα προσεκτικά μελετημένο κτίριο, προσπαθούν να εκφράσουν την άστοχη πεποίθεσή τους οτι εφόσον διδάχτηκαν 2-3 μαθήματα σχετικά με αρχιτεκτονική έχουν το δικαίωμα να υπογράφουν (και να μελετουν) τέτοια σχέδια. Δυστυχώς. Μιλάμε για την ποιότητα ζωής του ανθρώπου, όχι για μια τζιφρά πάνω στο χαρτί.

 

Βεβαίως έχω δει και σχέδια (έμπειρου μεν) ΠολΜηχ τα οποία ήταν πιο άρτια και ολοκληρωμένα και από αυτα ενός καθημερινού αρχιτέκτονα.

 

Το δικαίωμα που μας έχει δώσει το ΤΕΕ έχει υποβαθμίσει την ποιότητα της καθημερινότητας μας. Ελπίζω πως συμφωνούν όλοι πως Υπογραφή =/= Ικανότητα

 

Το όνειρό μου για την Ελλάδα είναι να ξεφύγουμε από τα συντεχνιακά κατάλοιπα του παρελθόντος και να διαχωριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα όπως πρέπει. Π.Μ. τα στατικα κα, Αρχιτέκτων τα Αρχιτ/κα. Η/Μ τον τομεά του. Τοπ/φος τα τοπογραφικά. Με το να υπερασπίζονται κάποιοι τα σκοπίμως λανθασμένα δοθέντα δικαιώματα για να βγάλουν κάποια χρήματα παραπάνω, υπερασπίζονται την πελατειακή πολιτική που έχει βουλιάξει τη χώρα μας στο βούρκο.

 

Συγνώμη για την έκθεση, έχω πολλά ακόμη στο μυαλό μου, ό,τι μπόρεσα έγραψα συντόμως

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι άτομα που δεν έχουν τη στοιχειώδη γνώση/υποψία για το ποια είναι η πραγματική δουλειά ενός αρχιτέκτονα και το πόσο χαώδης μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα δικό τους αρχιτεκτονικό σχέδιο και σε ένα προσεκτικά μελετημένο κτίριο, προσπαθούν να εκφράσουν την άστοχη πεποίθεσή τους οτι εφόσον διδάχτηκαν 2-3 μαθήματα σχετικά με αρχιτεκτονική έχουν το δικαίωμα να υπογράφουν (και να μελετουν) τέτοια σχέδια. Δυστυχώς. Μιλάμε για την ποιότητα ζωής του ανθρώπου, όχι για μια τζιφρά πάνω στο χαρτί.

Να σε διορθώσω αν μου επιτρέπεις, ότι δεν διδάσκονται μαθήματα σχετικά με αρχιτεκτονική οι άλλες ειδικότητες, διδάσκονται αρχιτεκτονική αλλά όχι τόσο σε βάθος, ύψος,πλάτος όπως εσείς.

Θεωρητικώς έχεις δίκιο αλλά στη πραγματικότητα η θεωρία σου καταρρίπτεται ως ανεφάρμοστη με αποτέλεσμα να μην αγγίζει την επαγγελματική καθημερινότητά μας. Εννοώ ότι στην 6-όροφη επιφάνειας 80τ.μ. ανά όροφο που θα βγεί για ένα τυπικό οικόπεδο της Αθήνας ή άλλης μεγάλης πόλης η βαθειά γνώση της αρχιτεκτονικής δεν αποτελεί απαιτούμενο προσόν ώστε ένας ΠΜ ή κάποιος με εμπειρία 10 ετών στις κατασκευές και τις μελέτες να μη μπορεί να φέρει εις πέρας εξίσου σωστά, δεδομένου του ότι με την αντιπαροχή οι περιορισμοί αυξάνονται ασφυκτικά. Αν βάλει κανείς και την εμπλοκή των κατασκευαστών αλλά και των ιδιωτών στα σχέδια... άστα...

Μπορεί για το σπίτι μου να έπαιρνα αρχιτέκτονα για τα σχέδια, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να θεωρήσω παράβαση την εμπλοκή ενός ΠΜ ή ΤΕ μηχανικού στην αντίστοιχη διαδικασία... Οχι για ένα νοσοκομείο αλλά για συνήθη κτίρια κατοικιών. Μιλάμε για επαγγελματική δραστηριότητα, και οι εκτιμήσεις της αξίας του καθενός γίνονται από τους πελάτες μας.

 

Βεβαίως έχω δει και σχέδια (έμπειρου μεν) ΠολΜηχ τα οποία ήταν πιο άρτια και ολοκληρωμένα και από αυτα ενός καθημερινού αρχιτέκτονα.

Εχω συναντήσει σχεδιο-λάτρεις αρχιτέκτονες που πραγματικά έχαναν την ουσία της μελέτης ανάμεσα στα πάχη γραμμών και τις προβολές ανά επίπεδο... Δεν είναι αυτό αρχιτεκτονική... Η αρχιτεκτονική στην ουσία της νομίζω ότι βρίσκεται ΠΡΙΝ το σχέδιο... Τα σχέδιά μου είναι πάντα ελλιπή αλλά για να τα βγάλω κάθομαι πολλές ώρες που δεν θυσιάζουν όλοι οι συνάδελφοι.

Ασε που έχω δεί αρκετές φορές και το αμίμητο του να ταιριάζει το οικόπεδο, να μικραίνει λίγο το ένα δωμάτιο και να φεύγει η μελέτη αυθημερόν

Το όνειρό μου για την Ελλάδα είναι να ξεφύγουμε από τα συντεχνιακά κατάλοιπα του παρελθόντος και να διαχωριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα όπως πρέπει. Π.Μ. τα στατικα κα, Αρχιτέκτων τα Αρχιτ/κα. Η/Μ τον τομεά του. Τοπ/φος τα τοπογραφικά.

Πιθανολογώ ότι είσαι από τους αρχιτέκτονες που δεν ασχολούνται ή δεν υπογράφουν στατικά... Αν αυτό είναι σωστό θα με ενδιέφερε να μάθω το γιατί... Αλλά νομίζω ότι ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή διαφωνώ (με τα σημερινά προγράμματα σπουδών κλίνω στο δεύτερο) δεν είναι κάτι εύκολο να γίνει και υπάρχει μεγάλη μερίδα των αρχιτεκτόνων που δεν θέλει να χάσει αυτή την ενίσχυση. Τα στατικά άλλωστε είναι αν θυμάμαι καλά η μεγαλύτερη αμοιβή...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.