Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Δεν έχει να κάνει με ποιο είναι καλύτερο η χειρότερο, μόνο το σωστό και ηθικό απέναντι στην κοινωνία.

 

Μάλιστα. Οπότε για εσένα μια διαφοροποιημένη έκδοση του ίδιου πράγματος, η οποία σημειωτέον δεν αλλάζει το νόημα, είναι περισσότερο ανήθικη από την απαγόρευση επαγγελματικής δραστηριοποίησης κάποιου. Φυσικά δεν είναι καθόλου ανήθικο κάποιος που έχει πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μόνο ως δομοστατικός από το ΤΕΕ να αποκρύβει αυτή του την ιδιότητα και να λέει ότι είναι Πολιτικός Μηχανικός σκέτο. Δεν είναι καθόλου ανήθικο να χαρακτηριζόμαστε ως "ξύλα απελέκητα", "αμόρφωτοι", "χαμηλότερου μορφωτικού επιπέδου" κλπ κλπ. Δεν είναι ανήθικο να αποδίδονται πλήρη δικαιώματα σε αποφοίτους τετραετών σπουδών του εξωτερικού και οι εγχώριοι απόφοιτοι με τα ίδια έτη σπουδών να έχουν λιγότερα ΕΔ και από εμπειροτεχνίτη. Όχι βέβαια, στην Ελλάδα τίποτα από αυτά δεν είναι ανήθικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες εγώ που παίρνω πτυχίο την άλλη βδομάδα και ακούγωντας αυτά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και την ένταξη μας πλέον στο διευρημμένο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος για άδεια άσκησης επαγγέλματος να μην γραφτώ στην ΕΕΤΕΜ???

Η να γραφτώ και όταν τελικά εκδοθούν τα ΠΔ και ισχύσουν να κινηθώ αναλόγως?8-)

Link to comment
Share on other sites

Καλά Papos....sorry Archytas, συμαζέψτε πρώτα το engineertech όπου από έναρξής του έχουν βγει φτυάρια του τύπου "Ακούστε τί λαλακία έκανε στην Πολεοδομία ο τάδε Π.Ε, χοχοχοχο" κλπ. κλπ. και έλα μετά να μας πεις περί δημοκρατίας και συκοφάντισης. Αφού στην τελική αγαπητέ μου τα δικαιώματα κομπλέ. Τί σε νοιάζει τί λέει ο ένας κι ο άλλος? Εσύ τη δουλειά σου την έκανες. Θες σε forum μηχανικών να μας πείσεις ότι τίποτα πέραν της εμπειρίας δε μετράει.

 

 

Δίπλωμα Μηχανικού: Αξία...........ελάχιστη

Μεταπτυχιακό : Αξία........μηδαμινή

Διδακτορικό : Αξία..........μηδενική

 

Ένας χρόνος θητεία δίπλα στο μπάρμπα-Μήτσο το σιδερά : Αξία.......ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ

 

Άμα λειτουργούσε έτσι η εκπαιδευτική διαδικασία αγαπητέ......Δε βλέπω όμως το λόγο να συγχύζεσαι αφού τελικά τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται. Πρέπει να πειστούν και όλοι εδώ μέσα ότι ορθώς έγινε αυτό? Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Ε και?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την επίσημη θέση του michanikos.gr για το

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=243975&postcount=970

 

αλλιώς αν είναι για να μην κοροϊδευόμαστε και συγχυζόμαστε αποκλείστε όλους τους Μηχανικούς ΤΕ και διαγράψτε τους. Και βάλτε μια ανακοίνωση ότι δέχεστε μόνο για μέλη μηχανικούς ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το επίπεδο των ΤΕΙ, πριν καν τελειώσω το πολυτεχνείο μου ζητάγανε φοιτητές ΤΕΙ να τους γράψω την πτυχιακή (δεν δέχτηκα οπότε βρήκαν άλλον). Τότε κοστίζανε από 500.000δρχ και πάνω τα οποία ήταν καλά λεφτά (συγκριτικά πλήρωνα ενοίκιο σε τριάρι 75.000δρχ).

 

Δεν λέω ότι όλοι τελειώσανε έτσι το ΤΕΙ, έχω και 2 φίλους που τελειώσανε με το σπαθί τους. Και οι 2 περάσανε στο πολυτεχνίο με κατατακτήριες και είναι τώρα διπλωματούχοι μηχανικοί.

Από αυτούς ξέρω πολλά για την διαφορά επιπέδουν μαθημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Τα υπόλοιπα που ξέρω είναι από παλιούς συμφοιτητές μου που διδάσκουν σε ΤΕΙ. Έχουν ρίξει κατακόρυφα το επίπεδο διδασκαλίας για να μπορούν να παρακολουθήσουν οι φοιτητές τους και πάλι δεν τα βγάζουν πέρα.

 

Έχετε ακούσει την φράση "με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"; Αυτό θα γίνει με το νέο ΠΔ με τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι συντονιστές???

Βγάλτε ανακοίνωση !!!

Δεχόμαστε μόνο Μηχανικούς ΠΕ.

Τα ΤΕΙ είναι για μαστόρια και χτίστες.

Μην ντρέπεστε. Δείξτε τον πραγματικό σας εαυτό ! Τώρα είναι η ευκαιρία !

Link to comment
Share on other sites

@absolut αν ξεκινήσεις να ασκείς το επάγγελμα γράψου στην ΕΕΤΕΜ, γιατί το διευρυμένο ΤΕΕ μπορεί να το δούμε μόνο στον ύπνο μας. Ή ίσως καλύτερα να μην το δούμε και ποτέ...

 

@sdim όλοι να δίνουμε εξετάσεις σε ΟΥΔΕΤΕΡΟ φορέα. Έτσι κανένα χλωρό δε θα καεί...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πληροφοριακά και επειδή πήρα σήμερα χαρτί απαλλαγής αμοιβής από το ΤΕΕ, το διαβιβαστικό για το ταμείο και το πρωτόκολλο (δεν το κράτησα), είχε δυο κουτάκια "Μηχανικός" και "Υπομηχανικός" (όπως ακριβώς τα γράφω), όπου και τικαριζόταν ανάλογα. Δεν ήταν παλιό ξεθωριασμένο έντυπο, εκδίδεται από τον υπολογιστή εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση για την δημοκρατία του forum.

Στο παρόν thread διαπιστώνω ένα ανελέητο κυνηγητό και υποβάθμιση των Μηχανικών ΤΕ.

Βέβαια κανείς από τους συντονιστές δεν πήρε θέση, τουλάχιστον να πει, σεβαστείτε τα 4 χρόνια σπουδών των συναδέλφων.

Βέβαια σε άλλα thread και κλείδωναν θέματα και αποβολές ρίχνανε γιατί δεν υπήρχε σεβασμός ως προς τους συνομιλητές και η γλώσσα ήτανε απαράδεκτη !!! (Μιλάω για το thread του πολυτεχνείου).

Δεν είναι σκοπός μου να συσχετίσω τον αγώνα των Ελλήνων κατά της δικτατορίας αλλά να συσχετίσω το πόσο δημοκρατικά και αληθινά λειτουργεί το forum.

Γιατί με το να αποσιωπάν οι συντονιστές δείχνει ότι είναι με το μέρος των Μηχανικών ΠΕ και συμφωνούν με αυτά που λένε. Δηλαδή οι Μηχανικοί ΤΕ είναι χτίστες, μαστόρια, τεχνίτες κ.ο.κ.

Γιατί ενώ βλέπουνε την ισοπέδωση και την επίθεση που δέχονται οι Μηχανικοί ΤΕ δεν παίρνουν θέση ???

Γιατί δεν πήρανε θέση ???

Γιατί δεν κλείδωσαν το θέμα όταν έπρεπε?

Γιατί ενώ στο θέμα του πολυτεχνείου είχανε την αντίδραση του αχαλίνωτου αλόγου εδώ δείξανε αδιαφορία???

Που είναι η αντικειμενικότητα και η κρίση τους ως συντονιστές ???

Μήπως επειδή όλοι είναι Μηχανικοί ΠΕ???

Τυχαίο??? Δεν νομίζω...

Που είναι η δημοκρατία του forum???

Στα χέρια των συντονιστών???

 

Η Δημοκρατία εκφράζεται με την ελευθερία του λόγου είτε συμφωνεί κάποιος με εμάς είτε όχι .

 

Όλοι όπως είπαν και οι συντονιστές έχουν περάσει ο καθένας τα βιώματα του και εκφράζονται μέσα από αυτά .

Το να αποβάλουν ελεύθερες απόψεις κάποιου που εκφράζουν την σημερινή πραγματικότητα ως έχει , έστω αν θέλετε και με τον ποιο σκληρό τρόπο έκφρασης άποψη αντικειμενική για μερικούς και μη αντικειμενική για άλλους , θεωρώ ότι θα οδηγήσει στην μονοτονία του διαλόγου αλλά και σε ένα Forum εκτός πραγματικότητας .

 

Το λάθος είναι που κάποιοι προσπαθούν να αποσιωπήσουν κάποιους άλλους που ενδέχεται να συμφωνούν με την δική μου άποψη επειδή δεν τους συμφέρει να ακούγεται .

 

Όσων αφορά στο ποιος ανακατεύεται που αυτό είναι άλλο θέμα και θα το κρίνει η πολιτεία.

Την πίτα την είχαν και την έχουν τα ΑΕΙ και από αυτήν ζητάνε μερίδιο τα ΤΕΙ .

Αν λοιπόν δώσουμε ένα κομμάτι το σίγουρο είναι ότι στο μέλλον θα ζητήσουν και άλλο και ου το καθεξής μέχρι την εξίσωση τους.

 

Μπορεί τώρα να μην φαίνεται αυτό αλλά στο άμεσο μέλλον αυτό θα επαληθευτεί .

 

Τέλος να είσαι σίγουρος πως εάν το έπραξαν οι συντονιστές αυτό και έκοψαν άποψη χωρίς κάποιο σοβαρό λόγω τότε και εγώ θα συμφωνήσω με σένα.

 

Άλλα δεν μπορείς να τους κατηγορείς και να το δημοσιεύουν και από πάνω .

Άρα χάνεις εσύ το δίκιο σου από την στιγμή της δημοσίευσης του μηνύματος σου .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.