Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Το ειπα με λιγη ειρωνια γιατι ολο αυτο βλεπω στο φορουμ. Φαγομαρα των τει με τα αει. Και οσο λες για το να εχουμε τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα συμφωνω. Με 2 ορους. Να μπαινετε με τον ιδιο Μ.Ο. με μας, να κανετε τα ιδια μαθηματα και με διπλωματικη. Αλλα τοτε που περασατε και δινατε πανελληνιες δε τα σκεφτοσασταν αυτα. Τωρα τα σκεφτεστε και προσπαθειτε να σωσετε οτι μπορειτε. Κανοντας κατατακτηριες εχοντας φαει τοσα χρονια βεβαια. Ας μην τρωγομαστε σε αυτη τη χωρα που κυριαρχει η διαφθορα και το μεσο. Αν ημασταν σε αλλη χωρα που υπηρχε αξιοκρατια μαλιστα να το δεχτω. Ο καλος και ο κακος μηχανικος εκει θα φαινοταν σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@kusta80:Ψάξτε στα ανάλογα θέματα να βρείτε τις απαντήσεις. Δεν είναι ανάγκη να μολύνουμε άλλο το παρόν. Όλα αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί πολλάκις σε αυτό το φόρουμ. Επίσης το ότι εσύ σκίστηκες για να μπεις δεν σημαίνει ότι εμείς δεν σκιστήκαμε για να βγούμε. Εκεί που χωλαίνει η λογική σου είναι στο γεγονός ότι οπουδήποτε στον κόσμο η οποιαδήποτε προσπάθεια ανταμοίβεται αναλόγως. Το οποίο σημαίνει ότι όταν αποδίδονται δικαιώματα κανείς δεν κοιτά πώς μπήκες στην τάδε σχολή αλλά πώς και αν βγήκες.

@kusta80&sirus: Κάτι τελευταίο: την ίδια άποψη έχετε και για τους αποφοίτους του εξωτερικού, συναδέλφους σας με πλήρη δικαιώματα, που δεν σκίστηκαν καθόλου, μα καθόλου, για να μπουν στις σχολές από τις οποίες αποφοίτησαν; Οι οποίοι στις πανελλήνιες το πιθανότερο είναι να μην έπιασαν καν την βάση; Τα ίδια λέτε και στους συναδέλφους σας πολυτεχνείων της περιφέρειας που με μέσο όρο μικρότερο από αυτόν με τον οποίο επέτυχα εγώ στο ΤΕΙ, σήμερα έχουν δικαιώματα διπλωματούχου; Τα έχω πει χιλιάδες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kusta δεν είναι τοσο απλό οσο το λές το θέμα.Εμείς δεν ζητάμε ούτε ισοπέδωση ούτε εξίσωση. Αυτό που ζητάμε είναι αντιστοίχηση των δικαιωμάτων μας σε αυτά που σπουδάσαμε και πιστεψέ με και πολλοί απο μας σκίστικαν οπως λές αλλά για λίγο δεν μπήκαμε.Εγώ τουλάχιστον πέρναγα και σε διάφορα άλλα καλά πανεπιστήμια αλλά μηχανικός ήθελα να γίνω και διάλεξα έτσι αυτό που σπούδασα. Μην νομίζεις λοιπόν οτι επειδή έβγαλες λίγο καλύτερο βαθμό από μένα οτι ανήκεις και σε ανώτερο είδος.

Επαναλαμβάνω λοιπόν οτι ζητάμε να μπορούμε με αδιάβλητους τρόπους να πιστοποιούμε τις γνώσεις μας και να λαμβάνουμε λογικά και όχι απαρχαιωμένα επαγγελματκά δικαιώματα και όχι να χριστούμε εν μία νυκτί Πολιτικοί Μηχανικοί.

Να σου το πω και αλλιώς πιστεύεις οτι θα φωνάζαμε το ίδιο π.χ. εμείς οι δομικοί αν μπορούσαμε να υπογράψουμε μόνοι μας έστω και το διώροφο?

 

Τέλος για το φίλο που μας αποκαλεί παιδάκια θα ήταν πιο αντρίκιο αφού αυτός δεν είναι παιδάκι να τα γράφει αυτά επώνυμα όπως κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

@cna: Προφανως ειμαι και της ιδιας αποψης. Ξερω πολυ καλα απο φιλους το συστημα της Αγγλιας και πως δινεις τα μαθηματα. Εγω εχω να κανω 4 χρονια διακοπες για να μπορεσω να κανω κατι αξιολογο. Δεν ειχα τα λεφτα να παω εξω και και αυτοι χαλαρα με 3 χρονια + 1 εχουν πτυχιο μηχανικου. Δε λεω πως το επιπεδο εδω ειναι πολυ υψηλο αλλα για αυτους που ενδιαφερονται ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι κατηγορούμαστε κιόλας που αναφέρουμε την πραγματικότητα, όπως αυτή επικρατεί εκτός Ελλάδας. Πέταξε ένας χρήστης την προσωπική του άποψη για το τί ισχύει με το Phd, αναφέρουμε την πραγματικότητα και από πάνω κατηγορούμαστε κιόλας ότι υποδαυλίζουμε τις όποιες διαφωνίες. Αυτά μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται.

 

@sirus: εγώ αντίστοιχα δεν είχα τα λεφτά για να κάνω τα φροντιστήρια που έπρεπε. Είχα πάθει πλάκα όταν πήγα να γραφτώ στην τρίτη λυκείου σε φροντιστήριο για κάποιο διάστημα και διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι συμμαθητές μου είχαν ξεκινήσει προετοιμασία από την 1η ή την 2α Λυκείου. Σήμερα μετανοιώνω ειλικρινά που δεν πήγα στην Αγγλία. Λιγότερα λεφτά θα είχα ξοδέψει. Άσε που θα γλίτωνα και όλα αυτά που βιώνω καθημερινά τόσο στο φόρουμ όσο και έξω.

Link to comment
Share on other sites

@cna: Εχεις δικιο για τα φροντιστηρια. Αλλο παλι αυτο που εχουν κανει τα σχολεια οτι ναναι και χρειαζονται ιδιαιτερα για να ανταποκριθεις. Αλλα μη νομιζεις οτι οποιος εχει τελειωσει και απο αει τα σαρωνει ολα. Μονο αυτοι που εχουν μεσο επικρατουν. Οτι και να εχεις τελειωσει αυτο ισχυει εδω.

Link to comment
Share on other sites

sirus δεν αναφερόμουν στις συνθήκες εργασίας. Είναι γνωστές σε όλους. Θα είχα όμως γλιτώσει και αυτόν τον έξωθεν επιβαλλόμενο ψυχολογικό πόλεμο. :)

Link to comment
Share on other sites

@sirus, αφού το Ελλ. Κράτος αναγνωρίζει τα αντίστοιχα-ισότιμα των ΤΕΙ ευρωπαϊκά ιδρύματα και τους δίνει τα αναμενόμενα δικαιώματα, γιατί δεν το πράτει και με τα ΤΕΙ ??

κακώς τα δίνει ?? γιατί δεν αντιδρούν οι αρμόδιοι ??

καλώς τα δίνει ?? γιατί δεν βοηθάτε όλοι σας να λυθεί και το πρόβλημα αυτό

εδώ είναι Ελλαδιστάν ?? κακώς σας απονέμει 4 ειδικότητες με ένα δίπλωμα και υπάρχουν επικαλύψεις ειδικοτήτων και νομίζετε ότι η πανάκια είναι η απαγόρευση άσκησης επαγγέλματος από τους πτυχιούχους ΤΕ

 

...ή θα γίνουμε Ευρώπη σε όλα ή θα μας πάρει ο διάβολος όλους...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εσεις που περασατε στα τει γιατι δεν μπηκατε σε ενα πολυτεχνειο???Γιατι δεν τα καταφερατε?

Εγω που σκιστικα να μπω, δεν ειναι αδικο να εξισωθειτε μαζι μου?Λογικα και ηρεμα μιλαω.Αν αυριο εξισωσουν εναν απο ιεκ 2ετους φοιτησης,μαζι σας ,δεν θα σας πειραξει?

Θελω επιχειρηματα.

Οφ Τοπικ ειναι και αν θελουν οι μοντς ας το σβησουν...

 

Απο όσο γνωρίζω, οι του εξωτερικού, τετραετούς φοίτησης, κατατάσσονται σε "υποκατηγορίες" στην Ελλάδα π.χ δομοστατικοί, ενω αν δώσουν εξετάσεις σε κάποια μαθήματα αποκτούν πλήρη δικαιώματα.

 

Συνάδερφε kust80, δεν μίλησε κανείς μας για εξίσωση. Απλώς εμείς έχουμε περιορισμούς ακόμα και στην μια ειδικότητα που έχουμε σπουδάσει. Τέλος πάντων δεν θέλω να αναφερθώ πάλι σε θέμα το οποίο θα ξαναρχίσει την "διαμάχη" μεταξύ εμας εσάς κλπ κλπ που στην καθημερινότητα και στο ελ. επάγγελμα δεν απασχολεί κανέναν.

Πάντα με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω, οι του εξωτερικού, τετραετούς φοίτησης, κατατάσσονται σε "υποκατηγορίες" στην Ελλάδα π.χ δομοστατικοί, ενω αν δώσουν εξετάσεις σε κάποια μαθήματα αποκτούν πλήρη δικαιώματα.

 

Όχι πλέον. Αναγνωρίζονται κανονικά. Στην χειρότερη θα αναγκαστούν να δώσουν εξετάσεις επάρκειας (όχι μαθήματα) ή να δουλέψουν κάποια χρόνια ως πρακτική άσκηση.

 

Όσο για το ότι ακόμα και σε αυτό το θέμα μιλάνε πάλι κάποιοι για ΤΕΙ, είναι πολύ απλά γιατί θέλουν να διαστρεβλωθεί η συζήτηση. Το να γνωρίζει ο κόσμος πως με ένα πτυχίο κολεγίου πλέον μπορείς να θεωρείσε στο Ελλαδιστάν Μηχανικός ΠΕ δεν συμφέρει φαίνεται. Ας το καταλάβουμε όλοι πως βράζουμε μαζί σε ένα καζάνι. Αν δε ξεφύγουμε από το προσβλητικό πια νομικό πλαίσιο του 1934 (αν έχουμε το θεό μας για κράτος δηλαδή) και δεν ξεκαθαρίσουμε το τοπίο θέτοντας ορθολογικά και σύμφωνα με το ευρωπαϊκό κεκτημένο κριτήρια για όλους τότε το καράβι που έχει ήδη βουλιάξει θα πιάσει πάτο. Και η ανέλκυση του δε πρόκειται να γίνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.