Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Από την μία "χτυπάνε" σκυλόσπιτα κι από την άλλη δέχονται στατικά 4όροφης πολυκατοικίας από μηχανολόγο ΤΕ...

 

Τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι ήδη το επίπεδο της συζήτησης, και λόγω ύφους αλλά και λόγω περιεχομένου, έχει πέσει πολύ χαμηλότερα από αυτό που αρμόζει σε Μηχανικούς. Δεν είναι δηλαδή δυνατόν να τσακωνόμαστε σαν τους σκύλους με αφορμή τους "ευσεβείς πόθους" και τα απωθημένα του καθενός σε σχέση με το επάγγελμα. Τα πράγματα είναι καθορισμένα από το νόμο και η οποιαδήποτε πιθανή αλλαγή δε μπορεί να προκύψει χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν παγιωμένες καταστάσεις, εργασιακοί αλληλοσυσχετισμοί και οικονομικοκοινωνικές προεκτάσεις. Ας υποστηρίξει ο καθένας το αντικείμενό του μέσα σε αυτά τα πλαίσια, με σεβασμό στο νόμο αλλά και στο υπόβαθρο που θα έπρεπε να διατηρεί ως ικανός υποψήφιος διεκδικητής του αποτελέσματος αυτής της κατάστασης.

 

Με λίγα λόγια : μη γίνεστε κατινάρες - έχει και χειμώνα μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το επίπεδό μου μέχρι εκεί φτάνει.Αν θέλετε,μπορώ να κάνω το πεντικιούρ μου,να φορέσω και το κουστουμάκι μου,να φτιάξω το μαρτίνι-ελιά μου,να ανάψω το πούρο μου και μετά να κάτσω στο laptop μου να σχολιάσω τις απόψεις.

 

Αλλά τα ίδια θα πώ κ τότε.

 

Ξέχασα όμως,από τη στιγμή που οι συνομιλητές δεν αποδέχονται κάποια δεδομένα,δεν μπορούμε να συζητήσουμε σε κοινή βάση.

Link to comment
Share on other sites

Απο Μηχανολόγο ΤΕ να δεκτούν στατικά λίγο δύσκολο. Θα μπερδεύτηκες με Μηχανικό Δομικών Έργων, που πάει ανα πολεοδομία τι στατικά υπογράφει.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι καθορισμένα από το νόμο και η οποιαδήποτε πιθανή αλλαγή δε μπορεί να προκύψει χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν παγιωμένες καταστάσεις, εργασιακοί αλληλοσυσχετισμοί και οικονομικοκοινωνικές προεκτάσεις.

Και όχι μόνο ισχύουν όλα τα παραπάνω, αλλά και αν οι ρυθμίσεις αλλάξουν με "αφαίρεση" δικαιωμάτων οι νέες νομοθετικές και κανονιστικές διατάξεις θα δεν θα ισχύσουν προφανώς αναδρομικά, για να "αφαιρεθούν" δικαιώματα.

Να σημειωθεί ότι μεγάλος αριθμός Πολιτικών Μηχανικών έχει μελετητικό πτυχίο Α,Β και Γ τάξεως στην κατηγορία 16 των Τοπογραφικών Μελετών για την εκπόνηση μελετών του δημοσίου.

 

Η συζήτηση ξεκίνησε με το ζήτημα της μη εκπόνησης και υπογραφής τοπογραφικών από αυτούς που δεν έχουν τέτοιο δικαίωμα από την σημερινή νομοθεσία. Ξεστράτισε όμως σε αναφορές και για αυτούς οι οποίοι έχουν δικαίωμα (Πολιτικοί Μηχανικοί) και σε αναφορές ότι αυτό πρέπει να αλλάξει.

Προσωπικά πιστεύω ότι στο ορατό μέλλον δεν πρόκειται να γίνει καμία αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα επαγγελματικά δικαιώματα που ισχύουν μέχρι σήμερα. Και αυτό ανεξάρτητα από την τοποθέτηση του καθενός από εμάς και από τα εύλογα και δίκαια αιτήματα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η σχολή Μηχανολόγων - Ηλεκτρολόγων Μηχανικών η οποία χωρίστηκε (έχουν περάσει ήδη περίπου 20 χρόνια) και τα επαγγελματικά δικαιώματα των παλιών Μηχανολόγων - Ηλεκτρολόγων Μηχανικών τα έχουν και οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί.

Για να μην αναφερθούμε και στην ίδρυση νέων σχολών (Περιβάλλοντος, Χωροταξία-Πολεοδομία) χωρίς να αλλάξει το προηγούμενο καθεστώς επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ουσια ειναι μια. Η αγορα ειναι ΥΠΕΡΚΟΡΕΣΜΕΝΗ . Ξεχαστε ολοι τα επαγγελματικα δικαιωματα. Δεν εξασφαλιζουν τιποτα εκτος πιθανον καποια μορια σε μια θεαη στο Δημοσιο.

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι οποιος θελει να πετυχει στη ζωη του πρεπει να υπερειδικευτει και σε τομεις και θεματα περα απο αυτα που διδασκουν στα σχολεια. Αργα η γρηγορα θα ανταμειφτει.

 

 

────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ atzomhx09 καλό θα είναι να εξειδικεύεσαι σε κάτι που έχει επαγγελματική αποκατάσταση και στο επάγγελμά μας δεν είναι εύκολο... Απλά γιατί οτιδήποτε εξειδικευμένο το "τρέχουν" μεγαλύτερα σχήματα (εταιρίες εσωτ, εξωτ...) με αποτέλεσμα η εξειδίκευσή σου το πολύ να σου χαρίσει μια θεσούλα σε αυτές...

Για παράδειγμα, αν εξειδικεύεσαι σε γεφυροποιία, λές να ξεκινήσεις κανένα γεφύρι μόνος σου; Αν εξειδικεύεσαι σε προένταση, ξέρεις πόση δουλειά θα έχεις; Καθόλου...

Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να αποκτάς στη δουλειά μας είναι ταυτότητα... Ως αρχιτέκτων, ως κατασκευαστής, ως μηχανικός, ως έμπορος, ως επαγγελματίας... Αυτό που ξεχωρίζει τον καλό από τους άλλους είναι το πρόσωπο που έχει στον κόσμο...

Ενα -όχι απόλυτο- παράδειγμα για τους ασχολούμενους με κατασκευές :

Αν έχεις κάνει 10 όμορφες και ποιοτικές μεζονέτες στο Πάτημα Χαλανδρίου ή στην Ιπποκράτειο Πολιτεία, ή στο Ντράφι, έχεις κάτι να δείξεις διαφορετικό από το να έχεις κάνει 10 8-όροφες στα Πατήσια ή στα Λιόσια... Και βέβαια, το πού δουλεύει κανείς είναι και θέμα τύχης... Δεν μπορούμε όλοι να δουλεύουμε στα Βριλήσσια.... Κάποιος θα χτίσει και στο Καματερό, και στα Ταμπούρια...

Marketing αγαπητέ... Ο Θεός πλέον ονομάζεται Marketing...

Η εξειδίκευση που λες εσύ είναι λαχείο...

 

--------------------------------------------------------------------------

 

1. Τα δικαιώματα καθορίζονται από τις σπουδές;

 

2. Οι σπουδές πρέπει να προσαρμοστούν σε κάποια δικαιώματα;

 

3. Τα δικαιώματα πρέπει καθορίζονται από την αγορά ώστε κάθε απόφοιτος σχολής (ΑΕΙ,ΤΕΙ) να μπορεί να δρα ως ελεύθερος επαγγελματίας με πλήρες και ικανοποιητικό αντικείμενο;

 

4. Οι σχολές απλώς ¨μαλακώνουν" τα νουμερα για την ανεργία;

 

5. Οι σχολές γίνονται για να ικανοποιούν τη ματαιοδοξία του Ελληνα να το "παίζει" μορφωμένος;

 

6. Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι εύρημα των ΑΕΙ τουλάχιστον στις κατασκευές,

αφού και αυτοί όταν βγαίνουν στην οικοδομή έχουν μαύρα μεσάνυχτα;

 

7. Οι σχολές είναι εργοστάσια εργατικών κακοπληρωμένων επιστημόνων που εξυπηρετούν το ισχυρό κεφάλαιο; (Να βάλω και κάτι από ΚΚΕ... μή λένε...)

 

Διαλέχτε και πάρτε... Ολα παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα να δωθουν ολα τα δικαιωματα σε ολους τους μηχανικους (ισως με εξετασεις) σε καθε αντικειμενο. Και απο πισω να περιμενει ο εισαγγελεας σε καθε υπογραφη παρανομου. Να δουμε τελος παντων ποιοι υπογραφουν αλλα αντι αλλων.

Τα περιορισμενα επαγγελματικα δικαιωματα δημιουργουν εργολαβους μελετων. Αλλος γνωριζει και κανει τη μελετη ενώ αλλος υπογραφει και παιρνει τα λεφτα.

Ο περιορισμος των επαγγελματικων δικαιωματων θα οδηγησει σε δημιουργια ανωνυμων εταιριων μελετων και θα αποκλεισει το τεχνικο γραφειο. Ειδικα στην επαρχια που τα εργα ειναι πολυ μικρα δε μπορει ενας μηχανικος να ζησει αν ειναι απολυτα εξειδικευμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ... Πρέπει να υπάρχει διαβάθμιση, ανάλογα με τις γνώσεις και το αντικείμενο σπουδών... Το θέμα είναι πως κάθε σχολή θα πρέπει να βγάζει ανθρώπους ικανούς να σταθούν στην αγορά ως αυτόνομοι... Αυτό σημαίνει επάγγελμα, αυτό σημαίνει επιστήμονας, αυτό σημαίνει τεχνικός! Αν είναι να κάνω εγώ κάτι, να κάνεις εσύ κάτι άλλο, να κάνω και εγώ το δικό σου και να το υπογράφεις εσύ... και γενικά one man show γραφείο, τότε είτε θα πρέπει να τα ξέρω να τα κάνω (όχι εμπειρικά αλλά ως σπουδές) άρα να έχω και τα δικαιώματα, είτε να μη μπορώ να τα κάνω και να βρίσκω τοίχο στις υπηρεσίες και την αγορά...

ΑΛΛΑ αυτό γίνεται στο επίπεδο προγράμματος σπουδών και στο επίπεδο ύπαρξης σχολών! Οχι σε απόφοιτους, επαγγελματίες, οικογενειάρχες, που τους λες κόψε το λαιμό σου να ζήσεις!!!

Ασε που αυτό που λες είναι παν-δύσκολο και καθόλου πρακτικό... Ειδικά για ειδικότητες όπως οι Αρχιτέκτονες...

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου είναι οτι τα "παλια" επαγγελματικά δικαιώματα δε θα αλλάξουν. Σιγα σιγά θα χάσουν απλώς την αξία τους.

π.χ. Ο μηχανολόγος έχει ηλεκτρολογικά δικαιώματα. Όμως όπως διαβάζω στο YME.GR δεν μπορει να πάρει την άδεια του Ραδιοηλεκτρολόγου, ενώ ο ηλεκτρολόγος μπορεί. Επίσης ενα ΦΕΚ που βγήκε πρόσφατα ( το 2007 αν θυμάμαι καλά) και κατοχυρώνει τα επ. δικαιώματα των αποφοίτων σχολών πληροφορικής και συναφών, σε ότι αφορά την πληροφορική, τα δίκτυα και τις τηλεπικοινωνίες, βάζει μέσα και τους Ηλεκτρολόγους μηχανικούς και μηχ. Υπολογιστών με απεριοριστα δικαιώματα αλλά δε βάζει τους μηχανολόγους. Δηλαδη αν κάποια στιγμή απαιτούνται μελέτες δικτύων και τηλεπικοινωνιών στα κτήρια δε θα μπορεί ο μηχανολόγος να τα σφραγίσει πιστεύω.

 

Όπως και να χει εγώ δεν πιστεύω στην εξειδίκευση. Οι υποδομές τις ελλάδας δεν απαιτούν εξειδίκευση. "Εργοστάσια" με συνολική ισχύ 50kW και 100kW που έχει η Ελλάδα είναι ανόητο να θεωρεί κάποιος ότι πρέπει ο ηλεκτρολόγος να υπογράφει τα ηλεκτρολογικά και ο μηχανολόγος τα μηχανολογικά. Θα κάνει ο καθένας μια μελέτη των 3 σελίδων και θα πάρει 100 ευρώ για να αγοράσει σοκοφρέτες. Εν τω μεταξύ θα φάει 2-3 μεροκάματα ώσπου να συννενοηθεί για το τί ακριβως θα κατασκευαστεί.

Δε γίνεται αυτο το πράγμα. Είναι σα να λές ότι για να σκάψεις ένα χαντάκι 2 μέτρα θα φωνάξεις 3 εξειδικευμένους εργάτες, έναν για το τσαπί, έναν για το φτυάρι κι έναν για το καροτσι να πετάει το χώμα. Θα πληρώσεις 3 μεροκάματα και θα δουλευόυν λίγο ο καθένας για να μην τρακάρουν τα κεφάλια τους.

Το μεγάλο έργο χωράει εξειδίκευσει και την απαιτεί. Το μικρό δε χωράει.

 

Δεν είναι πάντως ελληνική πατέντα ο ηλεκτρολόγος-μηχανολογος, υπάρχει και σε άλλες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.