Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

Παίδες, συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση με κάτι άσχετο (σχετικό με τον τίτλο του θέματος).

Συνάδελφοι, είμαι της άποψης να μην "χαλάμε" τα θέματα με εκτός θέματος δημοσιεύσεις.

Φτάσαμε στο σημείο να θεωρείται άσχετο το εντός θέματος σχόλιο:?::!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω την απορία πότε επιτέλους θα μπει φίμωτρο στους γελοίους "δημοσιογράφους" των καναλιών; Από που και ως που "οι μηχανικοί μέχρι τώρα υπάγονταν σε συντελεστή φορολόγησης 20% και τώρα εκτοξεύονται στο 40%" όπως μόλις τώρα άκουσα στο mega; Γνωρίζουν ότι το "20%" είναι απλά η παρακράτηση Φ.Ε. και τι σημαίνει τέλος πάντων "παρακράτηση Φ.Ε."; Μήπως πρέπει επιτέλους να μαζευτούμε και να ξαμοληθούμε με τα στυλιάρια; Άρχισε να μου τη δίνει στα νεύρα αυτή η επίθεση προς τον κλάδο από τον κάθε καραγκιόζη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει επιτέλους να μαζευτούμε και να ξαμοληθούμε με τα στυλιάρια; Άρχισε να μου τη δίνει στα νεύρα αυτή η επίθεση προς τον κλάδο από τον κάθε καραγκιόζη.

Ψυχραιμία, αρκεί να πάρεις το εργοταξιακό κράνος σου και να βρεθείς στις 10 Φεβρουαρίου, στις 10.00 το πρωί, στην προσυγκέντρωση των μηχανικών στα Προπύλαια.

 

Αν οι δημοσιογράφοι ήθελαν να κάνουν δημοσιογραφία θα αρκούσε να παραθέσουν τις δηλώσεις του πρωθυπουργού πριν τις εκλογές και σήμερα. Δες πχ για ασφάλιση και μισθούς http://www.stokokkino.gr/giorgos_xtes_kai_simera.mp3

Αλλά είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μας πουν και τι έξοδα θα περνάμε στα βιβλία, αφού κατήργησαν και τον κώδικα φορολογίας (αν το λέω σωστά), δεν βλέπω αν κάνουμε κάτι... είδομεν

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω λόγο για να γελάω...ας κανω ενα απλό υπολογισμό και διορθώστε με αν νομίζετε.

 

εστω ακαθαριστα 50,000ευρώ ..

 

εως τώρα είχαμε για μηχ.μηχανικός 50,000*1,2*0,26 = 15600καθαρά έσοδα

αφαιρώ περιπου 2000 τσεμεδε αρα 13600 φορολογίσιμο εισόδημα

 

αρα πληρώνων περι τα 1000 ευρω φόρο άρα περνω επιστροφή 5000-1000 = 4000ευρώ (χοντρά χοντρά)

 

Με το νέο σενάριο

 

50,000-3000 (τσεμεδε)-5000έξοδα = 42,000 εισόδημα

Ασ υποθέσω ότι εχω αποδείξεις για αφορολόγητο άρα για τα υπόλοιπα 31,000 ο φόρος πρέπει να έιναι περί τα 7-8000 ευρώ....

 

αρα μου κρατάει το φεμ και μου ζητάει και άλλα 3000

 

συνολικα διαφορα απο το προυγούμενο σενάριο περί τις 7000ευρώ....

 

κάνω λάθος ρε παιδιά????? και να πώ οτι τα έχα πάρει και τα 50,000 καλά θα ήταν

Link to comment
Share on other sites

Αν βρουν τροπο θα βαλουν φορο και στον αερα. Δυστυχως τοση ασυδοσια καποτε θα μας χτυπαγε την πορτα. Ο κοσμος θα ματωσει... Και για μας μεγαλη η δαφορα στη φορολογια δυστυχως... Τουλαχιστον θα ξεχρεωσει ποτε αυτη η χωρα με αυτη την αφαιμαξη ή θα χρωστανε και τα δισεγγονα μας?

 

Ειμαι περιεργος με το τι θα γινει με τις εκπτωσεις κτλ. Θα το σκεφτεται διπλα ο καθενας. Με τοσο φορο που θα πληρωνει.

 

Θα μπορουμε να δικαιολογουμε τα εξοδα μας τουλαχιστον? Ρευμα οχι, τηλεφωνο οχι, δεν ειναι καλα οι ανθρωποι.

 

Και ενα επικαιρο. Οπως ελεγε ο μουτσος, θελω να περναω στο δρομο και να λενε "περναει ο μισθωτος"

Link to comment
Share on other sites

ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις.στις ανθρώπινες οργανωμενες κοινωνιες ,ήτοι κράτη,το χρήμα συγκεντρώνεται διαμέσου της φορολογίας για να αναδιανεμηθή-και στην αναδιανομη την μερίδα του λέοντος την παίρνουν οι διαφορες κάστες που νεμονται την εξουσία.

και την περιοδο 86-89 υπήρχε μεγαλη κρίση και όλο για λιτότητα μας μιλούσαν,αυτό ομως δεν εμπόδισε τον Ανδρέα να κάνει τη τεράστια βιλάρα του-ξερετε πως.ουτε εμπόδισε τους δικούς τους να κάνουν και αυτοί τις βιλάρες τους

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουμε να δικαιολογουμε τα εξοδα μας τουλαχιστον? Ρευμα οχι, τηλεφωνο οχι, δεν ειναι καλα οι ανθρωποι.

 

 

Για το αφορολόγητο. Όχι ως επαγγελματικά έξοδα. Ας μας πάνε λογιστικά (ακόμα δεν πιστεύω ότι θα τολμήσουν κάτι τέτοιο) και θα παίρνουμε τιμολόγια επαγγελματικών δαπανών για τις τυρόπιτες, τους καφέδες, τα παπούτσια μας, τα ρούχα μας, τα σαμπουάν που θέλουμε για να λουστούμε όταν γυρίζουμε από τη δουλειά, κλπ. κλπ. Εγώ δε θέλω ρούχα αν δεν εργάζομαι. Πυτζάμες και παντόφλες φοράω όταν κάθομαι σπίτι μου. Θα τα δεχτούν σαν έξοδα συνεπώς τα έξοδα ένδυσης που κάνω. Και ας τολμήσει να πει κάποιος έφορος οτιδήποτε.

 

και την περιοδο 86-89 υπήρχε μεγαλη κρίση και όλο για λιτότητα μας μιλούσαν,

 

Ποιά περίοδο 86-89... Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου (από 5-6 χρονών περίπου), για λιτότητα άκουγα εγώ. Διαρκές είναι το έγκλημα για 30+ χρόνια. Και κανείς ποτέ δεν τιμωρήθηκε. Αντιθέτως ξαναζητούν την ψήφο μας τα θρασίμια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.