Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


ckiriako

Recommended Posts

Mιλάω για 50.000Ε καθαρά έσοδα , πλην Φ.Π.Α.

Σε αυτό που αδικούμαστε είναι πως δεν μπορούμε να περάσουμε στα έξοδα μας πολλά πράγματα όπως βενζίνες , Ι.Χ. αυτοκίνητο (πως θα πάω ρε φίλε στο εργοτάξιο με τα πόδια;) ) ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό.Αν σου δικαιολογήσει όλες εκείνες τις δαπάνες που πρέπει να σου αφαιρέσει, το πράγμα είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό; Να μου δικαιολογήσει επαγγελματικό αυτοκίνητο. Με τέλη αντίστοιχα του αγροτικού και όλα τα έξοδα που κάνω για αυτό. Πάει ο τοπογράφος αλλά και άλλοι σε ράχες και λόγγους με το golf! Είσαι μελετητής λέει. Ναι ρε φίλε και τι μελετάω; Αχιβάδες στο εργαστήριο;

Φορολόγησε "σωστά" (τέλος πάντων) αλλά δώσε μου αυτό που χρειάζομαι.

Το αυτονόητο έχει χαθεί στην Ελλάδα.

 

edit: Αλλά να δικαιολογούν τα μπουζούκια και τα γαρούφαλα σε εταιρείες για έξοδα παράστασης ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

τελικά θα χρειαστούμε κανενα free λογιστικο να υπολογοζίμουμε εσοδα-εξοδα=τοσο

*τοσο τοις εκατο=φορος τοσο αρα απο εδω και περα δεν συμφερει

μηπως αλήθεια υπαρχει κανενα τετοιο free?παληα εβαζαν σε περιοδικά τετοιες μερες.εχει

κανεις υποψιν?

edit βλακειες λεω,αφου δεν εχει ψηφιστει ακομα το νεο φορολογικό νομοσχέδιο

Link to comment
Share on other sites

Πλην συνεχίσουμε (κάποιοι τέλος πάντων) να μεμψιμοιρούμε έχει δηλωθεί επισήμως ότι η αλλαγή στη φορολόγηση δεν πρόκειται να αλλάξει το καθεστώς στην αναγνώριση εξόδων? Ή υπάρχει η αγωνία απλά για να υπάρχει (και το επιχείρημα για την ανικανότητα/προχειρότητα της χώρας το ξέρω...άλλο)?

 

Πάντως θα πρότεινα να περιμένετε. Πιθανότερο σενάριο (από όσα λέγονται) είναι να μας προλάβει η εθνική πτώχευση!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό; Να μου δικαιολογήσει επαγγελματικό αυτοκίνητο. Με τέλη αντίστοιχα του αγροτικού και όλα τα έξοδα που κάνω για αυτό. Πάει ο τοπογράφος αλλά και άλλοι σε ράχες και λόγγους με το golf! Είσαι μελετητής λέει. Ναι ρε φίλε και τι μελετάω; Αχιβάδες στο εργαστήριο;

Φορολόγησε "σωστά" (τέλος πάντων) αλλά δώσε μου αυτό που χρειάζομαι.

Το αυτονόητο έχει χαθεί στην Ελλάδα.

 

edit: Αλλά να δικαιολογούν τα μπουζούκια και τα γαρούφαλα σε εταιρείες για έξοδα παράστασης ξέρουν.

 

Όπως έχω ξαναγράψει, τουλάχιστον ο Τοπογράφος, βγάζει επαγγελματικό αυτοκίνητο. Το έχει κάνει συγγενής μου. Του ζήτησε η ΔΟΥ απλά μια υπέυθυνη δήλωση στην οποία δήλωσε, ότι "απαιτείται γιατί μεταφέρει ογκώδη επαγγελματικό εξοπλισμό και 4μελές συνεργείο". Έβγαλε 4θέσιο ("διπλοκάμπινο") ημιφορτηγό. Ψάξτε το το θέμα.

Το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να προβούμε σε αγορά και 2ου αυτοκινήτου (επαγγελματικού). Θα πρέπει να γίνουν πιο ευέλικτα τα πράγματα όσον αφορά την αποδοχή δαπανών για το ΙΧ μας καθώς είναι απαραίτητο εργαλείο στη δουλειά μας...

Link to comment
Share on other sites

Πλην συνεχίσουμε (κάποιοι τέλος πάντων) να μεμψιμοιρούμε έχει δηλωθεί επισήμως ότι η αλλαγή στη φορολόγηση ...

 

Φαντάζομαι ρητορικό είναι το ερώτημα, καθώς επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα....γενικότερα!

 

Δε λέμε ότι δεν θα αλλάξει κάτι στον τρόπο υπολογισμού των δαπανών, προφανώς και δεν το ξέρουμε αυτό, λέμε ότι πρέπει να αλλάξει.Στο κάτω κάτω κουβέντα κάνουμε.

 

Όσον αφορά τυχόν χρεωκοπία, δεν υπάρχει περίπτωση......η μόνη περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο (και πάλι δύσκολο) θα είναι να περάσουμε μέσα στο 2010 ένα νέο peak χρηματοπιστωτικής κρίσης σαν το προηγούμενο.Και όποιος πιστεύει το αντίθετο, ας πάει να σηκώσει τα λεφτά του να τα βάλει σε θυρίδα ή να τα καταθέσει σε καμιά deutsche bank....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.