Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

την δε Επανάσταση του 21 μας έμαθαν οτι έγινε διότι οι Οθωμανοί ειχαν επιβάλει τον βάρβαρο φόρο της δεκάτης.ητοι 10%.

σήμερα που στην Ελλάδα αμεσοι και έμεσοι φόροι συνολικά ξεπερνουν το 50% τι πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το νέο σενάριο

 

50,000-3000 (τσεμεδε)-5000έξοδα = 42,000 εισόδημα

Ασ υποθέσω ότι εχω αποδείξεις για αφορολόγητο άρα για τα υπόλοιπα 31,000 ο φόρος πρέπει να έιναι περί τα 7-8000 ευρώ....

 

αρα μου κρατάει το φεμ και μου ζητάει και άλλα 3000

 

συνολικα διαφορα απο το προυγούμενο σενάριο περί τις 7000ευρώ....

 

κάνω λάθος ρε παιδιά????? και να πώ οτι τα έχα πάρει και τα 50,000 καλά θα ήταν

 

Εγώ άλλα κατάλαβα.

Οι 50.0000 μπαίνουν στην κλίμακα και δίνουν φόρο 11.840€.

Αν τώρα έχεις αποδείξεις για το ποσό των 16.667€, θα πληρώσεις, επιπλέον του ΦΕΜ, φόρο 6.840€.

Αν έχεις μικρότερο, ας πούμε 10.000€, τότε θα πληρώσεις, επιπλέον του ΦΕΜ, φόρο 7.506€.

Αν έχεις μεγαλύτερο, ας πούμε 20.000€, τότε θα πληρώσεις, επιπλέον του ΦΕΜ, φόρο 6.506€

Link to comment
Share on other sites

μιλάνε για έσοδα-εξοδα. επομένως από τα 50.000 αφαιρούνται όλα τα έξοδα που έχεις κάνει.. το ζήτημα είναι ποια έξοδα θα δεχονται!!!!;;;;

αυτά που ισχύουν τώρα; ή πλέον όλα τα έξοδα που κάνει κανείς ώς ελευθερος επαγγελματίας;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο kvasil. Τρόμαξα τόσο πολύ που τα έκανα μαντάρα.

Με έξοδα τα πάγια ενός μικρού γραφείου συν το ΤΣΜΕΔΕ, αντί να πάρουμε επιστροφή 2.500€ θα πληρώσουμε και άλλες 4.750€.

Σαν να έρχομαι όμως σιγά σιγά προς τα γραφόμενα, των προηγουμένων ημερών, του parist43...

Δεν ξέρω ακόμα, θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έρχομαι όμως σιγά σιγά προς τα γραφόμενα, των προηγουμένων ημερών, του parist43...

ποιά ακριβώς?πάντως και των προηγούμενων ημερων και αυτα που γραφω σημερα είναι ολα αληθινά-εστω και αν καμια φορα φαίνοντε αντιφατικά.δεν ειναι όμως.

οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι αυτό που λέει ο λαος.στην μέση το καζάνι με το φαί και οποιος εχει την κουτάλα τρωει.οι άλλοι τρωνε ότι πεσει απο κάτω.

αυτή ειναι όλη η ουσία.με τον ενα η τον αλλο τροπο τίποτα δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

ναί και οχι μόνο.και την κλοπή -την ξετσίπωτη κλοπή του δημόσιου χρήματος.

ας δουμε ενα μονο απο τα πολλά αληθινά παραδείγματα που έχω.

ερχεται πριν καποια χρόνια ενας εργολάβος δημοσίων εργων -που είχε πέσει εξω οικονομικά δίοτι επεσε σε επιβλέποντα που εξηπηρετούσε συμφέροντα ανταγωνιστή του -

και επειδή ηταν φίλος,ηρθε να του δανείσω λεφτα γιατί ειπαμε τον εφαγε το ατιμο το συστημα .(και μην ακουω βλακειες οτι οι εξυπνοι και ικανοι επιβιώνουν γιατι αυτα ειναι για παιδια του δημοτικου και οχι για ατομα με στοιχειωδη λογική)

να μην πω λεπτομερειες αλλά μου ειπε μια ιστορία -ετσι πανω στην κουβεντα-οτι οταν ειχε εργολαβια σε εναν ΟΤΑ ,σε συνεργασια επιβλέποντας + 2 παραγοντες του ΟΤΑ καθε τρεις και λιγο του ζητουσαν να κοψει πλασματικο ΤΠΥ ,Δηθεν μεταφορα μπαζων.

με την δικαιολογια οτι επρεπε να καλυψουν καποια δημοτικα εξοδα.

αλλα μου λεει ο ανθρωπος -αυτο γινόταν συχνα-και οι τρεις μοιραστηκαν πολλα λεφτα.

Βεβαια με τον τεκμαρτο συντελεστή δεν του στοιχιζε και πολλα να κοβει πλασματικά ΤΠΥ.

Αν υπήρχαν τα εσοδα-εξοδα θα το έκανε?φυσικα οχι.

την ανωτερω ιστορια την επιβεβεωνω περα για περα αληθινη ,γιατι ενας εκ της συμοριας μου την επεσε και μενα .και καταφερα να γλυτώσω -με μικρο κοστος ευτυχως-οταν απείλησα οτι θα παω εισαγγελεα.

αυτη ηταν μια παλια αλλα περα για περα πολυ συνιθησμενη καθημερινη ιστορια της Ελληνικης Πραγματικοτητας.

και τα ιδια γίνοντε με τις μελετες-και αντε ο νεος που δεν ειναι στο κυκλωμα να παρει μελετη.ουτε στο ονειρο του.

γιατι με σχεδον αφορολόγητους τεκμαρτους συντελεστες ,αυτος που κοβει πλαστο ΔΠΥ

εχει μηδαμινο κόστος-αρα κοβει οσο και να του πουνε.

σε καθε γωνιά και ενα λαμογιο.αυτη ειναι η συγχρονη Ελλαδα.

αποτελεσμα: ο ενας εκ των ανωτερω που ανεφερα,μισθωτος ον,εχει κανει τεσερις αγορες σπιτιων.

εγω που εχω δουλεψει οσο αυτος *10 ,ουτε μια.

αν θέλουν να λυσουν το πρόβλημα της χρεωκοπιας της χώρας να βάλει ποθεν εσχες αναδρομικά για τα τελευταια 50 χρόνια.οχι μονο θα ξεπληρωθει το χρεος αλλα θα περισεψουν κιολαςΥΓ εδωσα τον λογο μου να μην μιλησω αλλα δεν τον κρατησα,σορυ αλλά ουτως η αλλως το τελικο αποτελεσμα δεν κρινεται απο αυτα που θα πω εγω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δικό μου αντικείμενο δεν έχει εφαρμογή το παράδειγμά σου και απλά επιβεβαιώνει το γεγονός της αδυναμίας του κράτους να ελέγξει τους πολίτες του...

Link to comment
Share on other sites

erling απλά ειναι τα δικά τους παιδιά.δεν ειναι τυχαία παιδιά.

αν επιτρεπετε ομως ποιό είναι το δικό σου αντικείμενο?

αν είναι μελέτες αρχιτεκτονικες και στατικες κλπ κλπ για ιδιώτες ,εχει και παραέχει.διότι ας μην κρυβόμαστε-ολοι γνωρίζουμε πως (να μην αναφερω ποσοστο και υπαρχουν παρεξηγησεις-ας πουμε οσο ποσοστο και την υπολοιπη κοινωνια-ας πουμε)ενα ποσοστο υπαλληλων πολεοδομίας εκπονει τετοιες μελετες διοτι πολλοι πολιτες (και αυτοι ειναι που φταινε) προσφευγουν σε αυτους για ευνόητους λογους.ε με τους τεκμαρτους συντελεστες βρισκουν οσες υπογραφες θελουν.με το εσοδα-εξοδα θα συνεχίζουν να βρίσκουν?ιδου το ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

το 21. έλάχιστο τεκμαρτό κόστος διαβίωσης το διαβάσατε;

δηλαδή αναμένουμε στο ακουστικό μας;;;;

 

δηλαδή έτσι και μέινεις άνεργος ή αρρωστήσεις ή ατυχήσεις λόγω κρίσης την έκατσες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.