Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως εάν καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές θα κόβω 10 ευρώ μελέτη και 10 ευρώ επίβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Ο (παράνομος και παράλογος) εξωλογιστικος προσδιορισμός κερδών είναι επιτέλους στα τελευταία του. Μη ξεχνάμε ότι αυτοί που νομοθετούσαν εδώ και δεκαετίες ήταν γιατροί δικηγόροι και μηχανικοί. Επίσης πρέπει να επισημάνω ότι υπάρχουν και ... αιμοδότες μηχανικοί που φορολογούνται με 72%, είναι εντάξει απέναντι σ' αυτό το ρημαδιό το κράτος και δεν έχουν κανένα λόγο να κάνουν περαιώσεις (αν και ζορίζονται επίσης). Τουλάχιστον αυτοί έχουν το ... νόμιμο και ηθικό δικαίωμα να διεκδικούν καλύτερα σχολεία για τα παιδιά τους, διαδηλώνοντας δίπλα σε άλλους φοροφυγάδες γονείς. Κυρίως λοιπόν γι αυτούς (και μετά για τους υπόλοιπους), το ΤΕΕ βάση της κοινής λογικής πρέπει να διεκδικήσει την πραγματική αναγνώριση των επαγγελματικών εξόδων. Ο τρόπος εφαρμογής είναι απλούστατος όχι μόνο για τους μηχανικούς αλλά για όλα τα επαγγέλματα και έχει να κάνει με την σύνδεση της τιμολόγησης με τους ΚΑΔ. Επίσης, όπως επεσήμανα κάποτε σε κάποιον πρόεδρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ, το ΤΕΕ για να γίνει διεκδικητικό και αποτελεσματικό απέναντι στην πολιτεία, πρέπει να απεμπλακεί από κάθε είδους κομματισμό. Πώς να εμπιστευτώ και να συντρέξω κάποιον που υποτίθεται πως θα με εκπροσωπήσει απέναντι στην πολιτεία, όταν αυτός κανονίζει με τον εκάστοτε υπουργό ποια θέση θα καταλάβει στην Εγνατία ή στην ΕΥΑΘ ή δεν ξέρω που αλλού.

Παραδείγματα άπειρα εδώ πάνω στην ψωμιαδοχώρα.

Link to comment
Share on other sites

..... ΜΗΚΙΕ και ιδού κυρίες και κύριοι οι κατασκευαστικές επιχειρήσεις που θα λένε στον ιδιώτη 1500 ευρώ το τετραγωνικό και η άδεια δώρο. Προφανώς ο κλάδος των μελετητών θα πάει για κυνήγι στα βουνά μήπως και εξασφαλίσει τα προς το ζην.

 

σαφώς και το ΜΗΚΙΕ όπως σχεδιάζεται τώρα είναι λάθος. Νομίζω μάλιστα ότι και το ΤΕΕ έχει προτείνει σχέδιο νόμου βασισμένο στις προτάσεις της πολιτείας, αλλά ξέχασε παντελώς τους μελετητές. Κατά τα πρότυπα των δημοσίων έργων και μελετών θα πρέπει ταυτόχρονα με το ΜΗΚΙΕ να θεσμοθετηθεί και αντίστοιχο ΜΗΜΙΕ. Η προσπάθεια θα πρέπει να γίνει στην κατεύθυνση τα κάθε είδους ιδιωτικά έργα να γίνονται από μηχανικούς και όχι από πρώην σουβλατζήδες, μεσίτες, αεριτζήδες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναλύσεις λίγο αυτή τη σύνδεση με τους ΚΑΔ?

 

 

είναι θέμα μηχανογράφησης και μόνο. 'Οταν πας να τιμολογήσεις 10 προϊόντα, το λογιστικό πρόγραμμα του προμηθευτή να μπορεί να σου τιμολογήσει αυτόματα βάση του ΚΑΔ, τις 5 δαπάνες που αφορούν έξοδα του επαγγέλματος που συνδέεται με το συγκεκριμένο ΚΑΔ.

Αρκεί να αναγνωριστούν και να καταγραφούν δίκαια τα είδη των εξόδων που αφορούν τον κάθε ΚΑΔ καθώς και τα όρια των εκπιπτόμενων αναλόγως του τζίρου. Ναι να μπουνε και οι βενζίνες των οχημάτων αλλά όχι κάποιος να δηλώνει 10000 ευρώ για καύσιμα όταν κάνει τζίρο 30000

Link to comment
Share on other sites

Μα αν όντως ξοδεύει τόσα σε βενζίνες γιατί να μην τα δηλώσει; Είχα ας πούμε έργο στα 50χιλιόμετρα από την έδρα στο οποίο πήγαινα κάθε μέρα και μερικές φορές και 2 φορές την ημέρα. Ούτε εκεί όμως έγκειται η σωτηρία του ελληνικού κράτους. Το πρόβλημα υπάρχει στον έλεγχο των προμηθευτών οι οποίοι μη εκδίδοντας αποδείξεις λιανικής έχουν τεράστια αποθέματα ΦΠΑ με αποτέλεσμα να γεμίζει η αγορά με πλαστά τιμολόγια. Αν λοιπόν υπήρχε έλεγχος και εκδίδονταν αυτές οι αποδείξεις τότε κανείς δεν θα μπορούσε να κλέψει, οπότε ακόμα και αν "άνοιγε" η λίστα των εξόδων στην ουσία το κράτος θα έπαιρνε πάλι αυτά που δικαιούνταν. Αυτή τη στιγμή όμως με την εσωλογιστική φορολόγηση το βάρος μετατίθεται σε εμάς και όχι στους προμηθευτές μας. Πληρώνουμε την βενζίνη στον βενζινά και φορολογούμαστε στο τέλος του έτους για τα λεφτά που πληρώσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

τι προτείνεις συνάδελφε;

 

Δεν έχω αυτή τη στιγμή κάποια συγκεκριμένη πρόταση να κάνω γιατί δεν γνωρίζω όλες τις πτυχές του θέματος. Ίσως αν γίνει κάποιος γόνιμος διάλογος μέσα στο forum να προκύψουν κάποιες προτάσεις. Γνωρίζω πάντως με σιγουριά ότι εμένα ως Ηλ. Μηχ/κο που ασχολείται με βιομηχανικές μελέτες ο νέος τρόπος φορολόγησης θα με σκίσει στην κυριολεξία, όπως και άλλους συναδέλφους (ουκ ολίγοι) που χρησιμοποιούν τους συντελεστές.

 

Ίσως το πρώτο που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς που θιγόμαστε είναι να βομβαρδίσουμε το ΤΕΕ με email/τηλεφωνήματα θέτοντας τους εκπροσώπους μας προ των ευθυνών τους σχετικά με το εν λόγω ζήτημα. Αυτό που κατά την άποψή μου θα μπορούσε το ΤΕΕ να έχει ως ρεαλιστικό στόχο σε διαπραγματεύσεις με το υπουργείο είναι η σταδιακή αύξηση του ύψους των συντελεστών κι όχι η κατάργησή τους, δηλαδή να υπάρξει μια σταδιακή επιβάρυνση σε λογικά πλαίσια. Π.χ. ας αυξηθεί ο συντελεστής xyz από 26% σε 36% σε βάθος τριετίας.

 

Τέλος, όσον αφορά τα σχόλια του συναδέλφου Byron, ομολογώ ότι δεν μπορώ να τον παρακολουθήσω, πιθανώς γιατί υπόκειται σε άλλο καθεστώς από το δικό μου ή γιατί δεν ασχολούμαι με οικοδομικά έργα. Αν έχω τζίρο 30.000 ευρώ, με τη χρήση του συντελεστή προκύπτει όπως είπαμε παραπάνω το φορολογητέο εισόδημά μου να είναι 9.360 ευρώ, δηλαδή η εφορία μου αναγνωρίζει έξοδα 20.640 ευρώ. Οπότε θεωρώ ότι τα 20.640 ευρώ καλύπτουν τις βενζίνες που ξοδεύω (αν υποθέσω ότι δεν επιβλέπω τα έργα μου με λήαρ τζετ).

Link to comment
Share on other sites

σε ποιό γραφείο να απευθυνθούμε;;;

εδώ;;;

Γραφείο Επαγγελματικών Θεμάτων

Διεύθυνση: Καραγεώργη Σερβίας 4, 10248 Αθήνα, 7ος Όροφος

Τηλέφωνα: 210 3291604-7, 210 3245936, 210 3285500

Fax: 210 3226185

Email: [email protected]

-----------

 

ο συντελεστής στους ελέυθερους επαγγελματίες χρειάζεται

  • για λόγους βιωσιμότητας των επαγγελματιών
    δεν έχουμε σταθερό εισόδημα
  • διότι το κράτος βολέυεται με την τακτική των "οιωνεί μισθωτών"
    χιλιάδες άνθρωποι που πληρώνουν ασφάλειες
    χωρίς εξασφαλισμένη σταθερή εγαρασία
    χωρίς κατώτερο όριο μισθού
    χωρίς ωράριο
    χωρίς καμμία εγκύηση πως θα πληρωθούν
    χωρίς ταμείο ανεργίας
  • ειδικά για τα δημόσια έγρα το κράτος
    επίσης φορολογεί σήμερα και πληρώνει μετά από χρόνια

αν λοιπόν το κράτος θέλει να καταργήσει τους συντελεστές θα πρέπει να λύσει και τα παραπάνω θέματα

τα οπόια ούτως ή άλλως θα πρέπει να λυθούν

-------------

αν το κράτος ζορίζεται θα του πρότεινα να ασχοληθεί λίγο με τους εργολάβους και υπεργολάβους και μάστορες οικοδομών

που δεν κόβουν απόδειξη όλη τη χρονιά

 

και να αφήσει τους μηχανικούς σε επόμενη φάση

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε myri!!!!

 

Ας πληρώνονται τα πάντα που κάνει ένας μηχανικός είτε μισθωτός (με ΑΠΥ) είτε καθαρός ελ. επαγγελματίας και μετά ας φορολογήσουν. Όχι, "έχετε συντελεστή και τον καταργώ". Άμα ήταν έτσι να πάω να σπάσω μέση να κάνω μανικιούρ και να είμαι μόνο υπέυθυνος να κόβω πετσάκια.

Τόσο χρόνια σπουδές, γιατροί, μηχανικοί κλπ. και άμα το πάμε με το σταυρό στο χέρι, βγάζουμε πιο λίγα και απ' τον καστανά, με όλες τις ευθύνες πάνω μας (βάλτε το χρόνο σπουδών και το ROI - return of investment). Ναι, να υπάρχει σωστή φορολογία αλλά, δικαιολόγησε μου έξοδα, τα πάντα.

 

Αμα καταργηθούν οι συντελεστές, πάρτε από ένα καλάμι. Ξέρω ένα καλό μέρος για κοκοβιούς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.