Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

863 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      591
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      31
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

43 λεπτά πριν, mikegad said:

μα και τα 2 αυτά την μηχανή του intellicad δεν χρησιμοποιούν;

Πως γίνεται να έχουν τέτοια διαφορά. Μόνο το Progecad έχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά σε σχέση με το Autocad ήταν πολύ πιο ελαφρύ και γρήγορο. Είχε και κάποιες παραξενιές βέβαια που πρέπει να έχουν όλα τα Intellicad based.

Πάντως σε θέμα δυνατοτήτων και επιδόσεων είχα την εντύπωση πως Progecad, ZWcad, Actcad κλπ,  θα ήταν το ίδιο πράγμα. Κάποια add on βάζει η καθεμιά και το πουλάει , το κυρίως πρόγραμμα πρέπει να είναι ίδιο ακριβώς.

Αν δεν κάνω λάθος, δεν στηρίζονται σε μηχανή intellicad. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vasilis01 said:

Δουλεύω zwcad και είχα δοκιμάσει και το progecad. Τεράστια διαφορά σε αρχεία που είχαν μέσα χάρτες κλπ. και στον χρόνο που ήθελε να τα ανοίξει το κάθε ένα αλλά και γενικά στην εμπειρία/ταχύτητα  χρήσης.(Με 10 στο Autocad το zwcad του βάζω 7 και στο progecad 3). Το gstarcad δεν έτυχε να το δοκιμάσω. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία πες μου μήπως και μπορώ να βοηθήσω !

Θα πάρω ένα από τα δυο και δεν ξέρω ποιο! Έχουν ίδιες τιμές στο περίπου. Εξυπηρέτηση το ZWCAD? Έτυχε να χρειαστείς;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Doctorbike said:

Αν δεν κάνω λάθος, δεν στηρίζονται σε μηχανή intellicad. 

Από την επίσημη σελίδα της intellicad

https://www.intellicad.org/zwcad-case-study

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Doctorbike said:

Θα πάρω ένα από τα δυο και δεν ξέρω ποιο! Έχουν ίδιες τιμές στο περίπου. Εξυπηρέτηση το ZWCAD? Έτυχε να χρειαστείς;

1-2 φορές που χρειάστηκε μέσω email αλλά και τηλεφωνικά δεν είχα κανένα θέμα. (Μιας και το πουλάνε 3-4, εγώ έτυχε και το πήρα από την "ελληνική" σελίδα του zwcad)

Link to comment
Share on other sites

Το zwcad που δουλεύω είναι καλό και γενικά γρήγορο, σε σύγκριση με το Progecad που είχα δοκιμάσει, όπου σε αρχεία φορτωμένα και με Hatches κολλούσε αφάνταστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δοκίμασες διαφορετικές εκδόσεις (π.χ. Progecad 2017 και Ζwcad 2021) και έτρεχαν άλλη διανομή του intellicad;
Κανονικά τα ίδια προγράμματα θα έπρεπε να είναι

Πριν λίγο καιρό έβαλα την δοκιμαστική έκδοση του Progecad και θα έλεγα πως είναι ταχύτατο και χωρίς κολλήματα. Κάποιες δυστροπίες σε κάποιες εντολές συνάντησα που θεωρώ πως είναι κουσούρι όλων των intellicad κλώνων.

Θα δοκιμάσω και το ZWcad πάντως από περιέργεια, αν και νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα με αρκετή διαφορά στην τιμή.

Τα καλύτερα λόγια πάντως τα έχω ακούσει για το Bricscad (το οποίο βασιζόταν και αυτό στο intellicad παλιότερα, αλλά χρησιμοποιεί πλέον δικό του κώδικα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mikegad said:

Μήπως δοκίμασες διαφορετικές εκδόσεις (π.χ. Progecad 2017 και Ζwcad 2021) και έτρεχαν άλλη διανομή του intellicad;
Κανονικά τα ίδια προγράμματα θα έπρεπε να είναι

Πριν λίγο καιρό έβαλα την δοκιμαστική έκδοση του Progecad και θα έλεγα πως είναι ταχύτατο και χωρίς κολλήματα. Κάποιες δυστροπίες σε κάποιες εντολές συνάντησα που θεωρώ πως είναι κουσούρι όλων των intellicad κλώνων.

Θα δοκιμάσω και το ZWcad πάντως από περιέργεια, αν και νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα με αρκετή διαφορά στην τιμή.

Τα καλύτερα λόγια πάντως τα έχω ακούσει για το Bricscad (το οποίο βασιζόταν και αυτό στο intellicad παλιότερα, αλλά χρησιμοποιεί πλέον δικό του κώδικα)

Το Progecad σέρνεται εάν κανεις εισαγωγή αρχείου pdf και θέλεις να σχεδιάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Δεν είχε τύχει ποτέ να εισάγω pdf. Μόνο φωτογραφίες, αρχεία word κλπ που δεν είχε πρόβλημα.

Σε υφιστάμενο σχέδιο έκανα underlay pdf (περίπου 10mb αρχείο) και κολλάει το σύμπαν.

Με μικρότερο αρχείο τα πάει καλύτερα. Θα το έχω υπόψιν, όταν θα βάλω την δοκιμαστική του Ζwcad να τα συγκρίνω.

Πάντως υπάρχει και η λύση της μετατροπής του pdf σε εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Και με jpg που το δοκίμασα κολλούσε. Σε εσένα όχι; 
Το GstarCad σφαίρα πάει, σαν autocad, με εξέπληξε.
ZWCAD θα κατεβάσω το demo για να το τεστάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.