Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

1 ώρα πριν, ilias said:

Πόσο έχει το BricsCAD και πόσο το GstarCAD ;

780€ το Gstarcad pro από αντιπρόσωπο στην Ελλάδα

Για το Bricscad pro δεν έχω βρει τιμή από Ελλάδα.
Εξωτερικό 960$ (και 560$ η lite έκδοση)

Tα Progecad και Actcad κλπ intellicad based, κάπου στα 250-300€ για την pro έκδοση

και το intellicad σκέτο ακόμα φθηνότερο ,γύρω στα 200€ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για το Actcad που είναι φθηνο τι γνώμη έχετε? Αν πάρεις συμφέρει να πάρεις την bim έκδοση? Ουσιαστικά είναι η 2d με επιπλέον δυνατότητες?

Το actcad έχει άλλες χρεώσεις κάθε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ,

δηλαδη η bim έκδοση δεν είναι καλύτερη ώστε να αξίζει διαφορά χρημάτων? Η bim κάνεις ότι στην 2d/3d και επιπλέον? ή δεν κάνει ότι η  2d/3d αλλά είναι κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το πρόγραμμα καλά.. .αλλά τόσο από εμπειρία όσο και λόγω τιμής του σχεδόν μπορώ να υπογράψω ότι ΒΙΜ δεν είναι... Απλά έχει plugins για 3d... στην ουσία Object Oriented CAD με ένα μικρό πουσάρισμα..

Βασικά εκτός από το BricsCAD δεν νομίζω να έχει αναπτυχθεί ΒΙΜ γνήσιο σε CAD περιβάλλον... 
ΒΙΜ = Building Information Modeling... Βλέπω βιντεάκι παρουσίασης του ActCAD ΒΙΜ και δεν είχε τίποτα ούτε για schedules, για ΒΟQ κλπ...ΑΣΕ ΔΕ που δεν είδα τίποτα για πολυστρωματικούς τοίχους κλπ... 
 άρα τί ΒΙΜ είναι αυτό

ΟΜΩΣ... επειδή δεν έχω δει και μελετήσει το πρόγραμμα δεν θέλω να πω κάτι με σιγουριά... εκτός από το ότι 
ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΟΎΤΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ να έχουν τόσο πιο ακριβά τα ΒΙΜ πακέτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το πιο συμφέρον (από θέμα τιμής) intellicad based αυτή την στιγμή, είναι το intersoft intellicad.

95€ το πήρε το μάτι μου πρόσφατα.

Ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει για να χω σωστή άποψη....μπορεί να ναι και μάπα το καρπούζι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Από ότι είδα τελευταία και το ZWCAD στην νέα έκδοση όπως ήδη και το Draftsight, έχουν γίνει ετήσια (maintenance), οπότε δεν συγκαταλέγονται στα πολύ χαμηλού κόστους. Τελικά ότι γίνεται αξιόπιστο το γυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, τί διαφορά έχει το Autocad LT , από το Autocad? διότι η τιμή μίσθωσης που δίνει κατ' έτος είναι προσιτή, ένω αντίθετα το Autocad απρόσιτη... Για απλά δισδιάστα αρχιτεκτονικά σχέδια είναι επαρκές? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.