Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

  • 3 months later...
On 6/11/2021 at 12:27 PM, Spiderman said:

Από ότι είδα τελευταία και το ZWCAD στην νέα έκδοση όπως ήδη και το Draftsight, έχουν γίνει ετήσια (maintenance), οπότε δεν συγκαταλέγονται στα πολύ χαμηλού κόστους. Τελικά ότι γίνεται αξιόπιστο το γυρίζει...

Αν και παλιό post, θα απαντήσω μιας και είχα πρόσφατη εμπειρία (όντας περίπου μια δεκαετία χρήστης του zwcad). Σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο, η επίσημη ιστοσελίδα του λογισμικού το αναγράφει ξεκάθαρα. Η άδεια αγοράζεται άπαξ, χωρίς καμία απολύτως υποχρέωση ετήσιας συντήρησης. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και μάλιστα υπάρχουν δυο εκδόσεις του προγράμματος zwcad.

JohnnyHoliday είσαι μάλλον ευχαριστημένος για να το χρησιμοποιείς τόσα χρόνια, σωστά; Πρέπει να είναι επιπέδου GStarcad αυτο (για αυτό και έχει υψηλή τιμή) απόλυτη απομίμηση Autocad

Edited by Doctorbike
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Doctorbike said:

JohnnyHoliday είσαι μάλλον ευχαριστημένος για να το χρησιμοποιείς τόσα χρόνια, σωστά; Πρέπει να είναι επιπέδου GStarcad αυτο (για αυτό και έχει υψηλή τιμή) απόλυτη απομίμηση Autocad

Κλώνο θα τον χαρακτήριζα. Αυτό που με φόβιζε περισσότερο όταν είχε φτάσει η ώρα της επιλογής, ήταν αν θα υπάρχουν οι ίδιες ακριβώς εντολές με το Autocad (δουλεύω αποκλειστικά με πληκτρολόγιο και ελάχιστα έως και καθόλου, με τα εικονίδια). Ευτυχώς καλύφθηκα πλήρως. Ένα δεύτερο στοιχείο που με έκανε να το επιλέξω τότε (τώρα προφανώς τα πράγματα εχουν εξελιχθεί) ήταν η συμβατότητα με διάφορα lisp που τρέχω κατά καιρούς. Και εκεί τα πήγε πολύ καλά. 

Πια, δουλεύω αρκετά και τις 3d δυνατότητες του, κυρίως για τον σχεδιασμό φορέων που θα εισαχθούν σε λογισμικά ανάλυσης. Ίδια κατάσταση και εδώ, πολύ καλή απόκριση συγκριτικά με το 3d του Autocad. 

(*) Έχω την έκδοση Pro, ξέχασα να το αναφέρω (2022, πρόσφατα αναβαθμισμένη). 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Αν και παλιό post, θα απαντήσω μιας και είχα πρόσφατη εμπειρία (όντας περίπου μια δεκαετία χρήστης του zwcad). Σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο, η επίσημη ιστοσελίδα του λογισμικού το αναγράφει ξεκάθαρα. Η άδεια αγοράζεται άπαξ, χωρίς καμία απολύτως υποχρέωση ετήσιας συντήρησης. 

Όταν πρωτοβγάλανε την beta του 2022 έλεγαν στο διαφημιστικό τους για ετήσια συνδρομή. Το πήραν μάλλον πίσω αλλά δεν θα αργήσει πιστεύω αφού το σκέφτονταν, όσο ανεβαίνει και πλησιάζει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spiderman said:

Όταν πρωτοβγάλανε την beta του 2022 έλεγαν στο διαφημιστικό τους για ετήσια συνδρομή. Το πήραν μάλλον πίσω αλλά δεν θα αργήσει πιστεύω αφού το σκέφτονταν, όσο ανεβαίνει και πλησιάζει...

Εχεις κάποια παραπομπή από την προώθηση της τότε beta 2022 ; Γιατί εγώ προσωπικά, πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες... 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν είχες μπει στην σελίδα τους (της zwsoft) τον Ιούνιο θα το έβλεπες φαρδιά πλατιά. Χαίρομαι που άλλαξαν γνώμη (για πόσο όμως θα δείξει), ξέρω πάντως πολύ καλά τί είδα τότε. 

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spiderman said:

Δυστυχώς αν είχες μπει στην σελίδα τους (της zwsoft) τον Ιούνιο θα το έβλεπες φαρδιά πλατιά. Χαίρομαι που άλλαξαν γνώμη (για πόσο όμως θα δείξει), ξέρω πάντως πολύ καλά τί είδα τότε. 

Μήπως μπερδεύτηκες με το ZW3D ; Γιατί αυτό είναι άλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω Johnny, ας μην το συνεχίσουμε αφού δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα. Πάντως το ZW παρότι δεν το έχω, από όσες beta-trial έχω δουλέψει, είναι ότι καλύτερο και πιο κοντινό στο acad.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παλιό post όμως νομίζω αξίζει τον κόπο να αναφέρω ότι μπορείτε να δοκιμάσετε το inttellicad 2023 pro της Arcadiasoft από την ιστοσελίδα μου.

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο ζήτημα ή ερώτημα από όσους το αγόρασαν, και φυσικά η τιμή του είναι άκρως ανταγωνιστική και χαμηλή.

https://interdomisi.gr/article.php?db=cad&id=20221216161414&startMenu=0

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.