Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

Θα μπορούσαμε κάλλιστα να εξάγουμε συμπεράσματα συγκριτικά με άλλη ψηφοφορία που θα αφορούσε τις ανάγκες του καθενός από ένα cad πρόγραμμα: πχ 2d, 3d, rendering, lisp κλπ.

 

Θα το λάβουμε υπόψη μας και πιθανότατα να υπάρξει και τέτοια εξειδικευμένη ψηφοφορία σύντομα.

 

Ευχαριστούμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η επόμενη έκδοση του nanocad θα έχει τελικά και υποστήριξη για lisp...

Περιμένω και γω μήπως βάλω το freecad πάνω.

Βγάζω μία φωτό από την δοκιμαστική της έκδοσης 4 που δόθηκε για beta testing:

post-17031-0-99810500-1356659158_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις το κατέβασα κι εγώ και το εγκατέστησα και μπήκα για να το πώ και βλέπω ότι με πρόλαβες!

 

Επίσης έστειλα μήνυμα στους devs γιατί δεν μπορώ να βρώ κάπου τα new features αφού υποτίθεται ότι αυτά θα πρέπει να τεστάρουμε κατά προτεραιότητα...

 

Επίσης αν ψάξεις το φόρουμ τους θα δείς και για τη virtual lisp ή κάτι τέτοιο που είναι το πάντρεμα lisp και C++.

Οχι ότι με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός αλλά είναι ενδιαφέρον να ξέρει κανείς ότι υπάρχουν ακόμη τέτοιες προσπάθειες... Από τα νιάτα μου στο AutoCAD θυμάμαι ότι δεν περνούσε μέρα χωρίς να γράψω 3-4 γραμμές που θα με βοηθούσαν σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και σταμάτησα εδώ και χρόνια (10 ??) να τα χρησιμοποιώ θεωρώ ότι θα πρέπει

να αναφέρουμε και το Microstation, Microstation Geographics και Microstation Geopak.

Aν τα έχει δουλέψει κανείς θα ξέρει ότι από τότε ήταν χρόνια μπροστά από τα αντίστοιχα cad του σήμερα.

Απλώς στην χώρα μας υπάρχουν μονοπώλια ...........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

post-341-0-03312600-1380019038_thumb.jpg

 

Η νέα έκδοση του DraftSight είναι εδώ .

 

Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ , σε 32 ή 64 bit έκδοση . Στο e-mail που θα δηλώσετε θα έρθει κωδικός για την ενεργοποίηση .

Link to comment
Share on other sites

gvarth και εγώ το draftsight χρησιμοποιώ (ανοίγει τα πάντα και δεν κολάει) απλά είναι αρκετά πιο αργό (σε ίδιο μηχάνημα) από το autocad....βέβαια το ένα τσάμπα το άλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα φιλοι μου.

Ψαχνω να καταβασω ενα δωρεαν προγραμμα στιλ Autocad για να σχεδιασω ενα μηχανολογικο εξαρτημα σε 2d-3d.

Ξερεται καποιο το οποιο ειναι αξιολογο να κατεβασω???

Ευχαριστω.

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε ,

 

Κοίταξε το Progecad .

 

tn_progecad_office.jpg

 

Ενσωματώνει πολλά από τα χαρακτηριστικά του Autocad και είναι σε πολύ προσιτή τιμή .

 

Μπορείς να κατεβάσεις την δοκιμαστική έκδοση από εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θέλω να προχωρήσω στην αγορά σχεδιαστικού προγράμματος τι θα έπρεπε να επιλέξω Autocad 2014 & Cadware 2014 ή IDEA 14 της 4Μ? Αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάτι ανάλογο το οποίο μου διαφεύγει παρακαλώ να μου το επισημάνεται!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τις ανάγκες σου συνάδελφε . Εσύ τις γνωρίζεις καλύτερα απ' όλους μας .

 

Πήγαινε παρακολούθησε παρουσίαση στα γραφεία των εταιρειών ή κάλεσέ τους στο γραφείο σου , δώσε τους κάποιο απλό σκαρίφημα και παρατήρησε τον τρόπο που προσεγγίζουν αυτό που θέλεις , μάθε για την υποστήριξη που προσφέρουν έτσι ώστε αν έχεις απορία να έχεις γνώση για το πως και πόσο γρήγορα θα καλυφθείς και ζύγισε και το οικονομικό θέμα ώστε να δεις τι ταιριάζει στην "τσέπη" σου .

 

Εκτός από αυτά που γράφεις , θα σου πρότεινα να δεις  το Allplan . Για κάθε ειδικότητα μηχανικού , υπάρχουν ξεχωριστά modules .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.