Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

Τις αναγκαίες μετατροπές θα πρέπει να τις κάνει (αν έχει τον χρόνο) , ο δημιουργός του προγράμματος. Όχι όλοι εμείς που το εγκαθιστούμε για να το αξιοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια δουλεύω το AutoCAD και το δουλεύω για όσους καταλαβαίνουν και σε 3D, για μηχανολογικές κατασκευές όπως καλούπια κ.τ.λ. Προϊόντα του σχεδιασμού μου αυτού έχουν διατεθεί στην αγορά της Θεσσαλονίκης και αλλού.

Αλλά όλα ολοκληρώνονται άριστα με άλλα Μηχανολογικά προγράμματα που τα δουλεύω πολλά χρόνια. Παρόλα αυτά το autoCAD δεν αντικαθίσταται για πάρα πολλές εργασίες που τις συμπληρώνει χωρίς πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

GORGI

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μεγάλο ατού του AutoCAD σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι η AutoLisp δηλαδή η δυνατότητα να "πατάνε" προγράμματα απο ανεξάρτητους κατασκευαστές πάνω του.

Επίσης τελευταίες εκδόσεις έχουν ενσωματώσει και τη Rendering Engine του 3D studio MAX.

Βέβαια δεν αξίζει να αγοράσει κανείς τα πολύ τελευταία διότι έχουν ασυμβατότητες με Cadware - Architektonika κτλ και είναι και πολύ "βαριά" χωρίς λόγο.

 

 

Εγώ πάλι ως οπαδός του Freeware χρησιμοποιώ το ProgeCAD LT.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αγόρασα το zwcad με 378 ευρώ. Δεν βρήκα καλύτερη περίπτωση. Δουλεύω παράλληλα τα αρχεία μου στο γραφείο που έχουν το autocad και στο σπίτι με το zwcad και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άσε που είναι πιο ελαφρύ από το autocad και ανεβάζει τα αρχεία άμεσα. Αρχικά φοβόμουνα τα fonts και αν θα καταλάβαινε τα ελληνικά. Κανένα πρόβλημα όμως αφού το default font στο zwcad διαβάζει όλα τα ορφανά αρχεία στα Ελληνικά και χωρίς ?????. Από εντολές τώρα, δεν έχω βρει κάποια που να μην έχει και το ίδιο μου είπε ένα φίλος ότι ισχύει ακόμα και στις εντολές για 3d. Τα μενού ίδια και οι εντολές δουλεύουν σωστά, ακόμα και το hatch που συνήθως κάνει τρέλες στο autocad είναι αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , και να σημειώσω ότι κάποια VBA utilities που είχα φτιάξει με Autocad VBA , τρέχουν και στο zwCad καθώς και στο BricsCad , με ελάχιστες τροποποιήσεις. Επίσης , συνεργάζονται απροβλημάτιστα με το Excel στην λήψη δεδομένων από συγκεκριμένα κελλιά του.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν το υπολογιστικό πρόγραμμα της 4Μ για Η/Μ μελέτες μπορεί να συνεργαστεί και με κάποιο άλλο πιο οικονομικό σχεδιαστικό?

Αν ναι ποιες διαφορές έχει?

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το 4Μ σου δίνουν και το 4Μ Intellicad. Στην πλατφόρμα του βασίζονται τα σχέδια που παράγονται . Περισσότερες λεπτομέρειες αναζήτησε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην τελευταία έκδοση το intellicad ανοίγει αρχεία audocad μέχρι και την έκδοση 2009.

 

Μου έχει λύσει τα χέρια. Το πήρα με τα Η/Μ και το καταχάρηκα, τέλος η έννοια του πότε θα αγοράσω το Autocad.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.