Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στατική επίλυση αμφιπροέχουσας δοκού


 
NIKOS1986

Recommended Posts

triumph

δυστυχός δεν χρωστάω μόνο 2 αλλά 6 μαθήματα(μπετο 1 και 2,τ.ε.ο,θεμελειώσεις,έργα υδρέυσεων),τώρα είμαι πτυχίο...και αυτά λόγο δουλειάς γιατί παράλληλα δούλευα....

 

έχω μερικά κενά και για αυτό σταμάτησα την δουλειά,ώστε να τα καλύψω και να τα περάσω.!

μέσα μου νιώθω οτι χρειάζομαι βοήθεια αλλά στην σχολή δεν βοηθάνε σχεδον καθόλου γιατί τα θεωρούν δεδομένα...

ψάχνω κανένα φροντιστήριο αλλά είναι πανάκριβα για να κάνω κανένα μάθημα, ώστε να ξεμπερδέψω μερικά πράγματα...πιστέυω οτι δεν είναι τόσο δύσκολα με λίγη βοήθεια και αρκετό διάβασμα τα περνάς...

μήπως παραδίδεις μαθήματα..? πιστεύω οτι είσαι γνώστης του αντικειμένου γιατι πάνω απ' όλα έχεις περάσει απ' αυτην την σχολή και συνεχίζεις να σπουδάζεις...

 

[quote=triumph

στην διατομή τησ δοκού το bw kai h να τα πάρω bw=0.35m h=0.60m?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ Νικόλα, άσε τα φροντιστήρια. Μυαλό έχεις, θα διαβάσεις κ θα περάσεις. Αυτό σου έλειπε, να δώσεις τα λεφτά σου στα φροντιστήρια. Πες μου ποια βιβλία έχεις να σου πω τι να διαβάσεις. Κάτσε πρώτα, αφιέρωσε κάποιες μέρες να διαβάσεις κάποια πράγματα κ αν δεις ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα, τότε ψάξε φροντιστήριο.

 

Για τη δοκό πάρε τα στοιχεία που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό πράγμα να κάνεις έλεγχο επάρκειας δεδομένης διατομής και διαφορετικό να διαστασιολογείς εσύ τη διατομή σου.

 

Tα γεωμετρικά στοιχεία της διατομής σου μπορείς να τα προεκτιμήσεις κάνοντας τους ελέγχους σου έχοντας σαν άγνωστο το γεωμετρικό μέγεθος που ψάχνεις. Δηλαδή ποιο είναι το bw για το οποίο θα ισχύει

 

Δράσεις < Αντοχή

 

όπου η αντοχή είναι συνάρτηση του γεωμετρικού μεγέθους. Σημειώνω ότι συχνά και η δράση είναι συνάρτηση του γεωμετρικού μεγέθους καθώς αλλάζει το ιδιο βάρος αλλά συνήθως η μεταβολή είναι μικρή και μπορείς να την αγνοήσεις.

 

Όταν θα αποκτήσεις λίγη εμπειρία θα μπορείς να καταλαβαίνεις ποιος έλεγχος είναι ο κρίσιμος κάθε φορά. Πχ σε υποστυλώματα μεγάλου μήκους ο έλεγχος λυγηρότητας ή, ακόμα πιο σύνηθες στα υποστυλώματα, οι απαιτήσεις για αγκύρωση των ράβδων των δοκών. Φυσικά πάντα μπορείς να διαλέξεις αυθαίρετα "συνήθεις διατομές" :).

 

Στο τέλος πάντως ανεξάρτητα του πως διάλεξες διατομές, θα πρέπει να ελέγξεις αν επαρκούν για να παραλάβουν τα φορτία που ασκούνται.

Link to comment
Share on other sites

φίλε παναγιώτη καλή η θεωρία σου αλλά δεν με βοηθάς...ευχαριστώ πάντοσ!!!

 

τι θα μου πρότεινες να διαβάσω γενικά από τα μαθήματα που έχω(σε ποια σημεία να προσέξω ....)….

ώστε να καταλάβω για να καλύψω τα κενά που έχω…

 

σε σένα πήγαινε το μηνυμα...

tnks!

 

σε σένα πήγαινε το μήνυμα triumph....!

ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μπετά, ΤΕΟ, διάβασε τις σημειώσεις του Παπάζογλου κ το βιβλίο μπετό που πήρες από τη σχολή.

 

Για θεμελιώσεις τις σημειώσεις του Κονιδάρη.

 

Για υδρεύσεις δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

[quote=triumph,

έχω του κονυδάρη τησ γνωστές σημειωσεισ που μοιράζει κέθε εξάμηνο (beto 1 και θεμελείωσεις)

παπάζογλου τα πακετα που μοιράζει (βιομηχανικό κτίριο,στέγαστρο απο ωπλισμένο σκυροδεμα,δοκόσ τρειων ανοιγμάτων....)

αν ξέρεις κανένα άλλο βιβλίο που μπορεί να με βοηθήσει ή απο κανένα βιβλίο της σχολής(όπωσ αντοχη στατικη κ.τ.λ)

!!!ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε παναγιώτη καλή η θεωρία σου αλλά δεν με βοηθάς...ευχαριστώ πάντοσ!!!

Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.